Blog Trafiğinizi Artıracak Sosyal Medya Siteleri!

0
252

Bir blog sahibiyseniz, sosyal medya sitelerini kullanan kullanıcı potansiyelini görmezden gelemezsiniz. İşte bu trafiği blogunuza yönlendirecek sosyal medya sitelerini listeledik.

Sosyal Medya, blogunuz için güçlü bir araçtır!

Sosyal Medya siteleri, iyi bir sosyal medya pazarlama stratejiniz varsa blogunuza inanılmaz bir trafik çekebilirler. Ancak blog yayınlarını düzenli olarak sosyal medya profillerinize gönderirseniz, uygun miktarda trafik çekebilirsiniz.

Sosyal medya trafiği, arama motorlarından gelen organik trafik kadar önemlidir. Yani tek başına Google’a güvenemeyiz. Google Panda, Penguen (Penguin), Sinek Kuşu (Hummingbird) gibi algoritmik güncellemeleri sürdürmeye devam ediyor ve bir sonrakinin ne olacağını kim bilir. Bu, trafik kazanımımızı çeşitlendirmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Görmezden gelmemeniz gereken ve sosyal medya pazarlama stratejiniz için mutlaka kullanmanız gereken sosyal medya ve diğer sitelerden oluşan bir liste hazırladık. Tabi bu listede fazla kullanılmayan sosyal medya veya web 2.0 siteleri yer almayacağını belirtelim. Başka bir deyişle, trafiği sitelerimize yönlendirecek sitelere odaklanacağız.

Sosyal medyanın trafik kalitesi, organik trafik ile eşleştirilemese de yine de önemlidir. Google tarafından kullanılan birçok sıralama işaretlerinden biri olduğu varsayılan sıçrama oranını düşük tutmamıza yardımcı olur.

Trafiği Blogunuza Yönlendirebilecek En Önemli Sosyal Ağ (ve Web 2.0) Siteleri

1. Facebook

Facebook, dünya genelinde insanların birbirlerine fikirleri, fotoğrafları, videoları ve haberleri iletme, iletişim kurma ve paylaşma biçimini değiştirmekle kalmadı, işletmelerin ürünlerini heyecan uyandıran bir karşılıklı kazanç sağlama tarzında büyük bir kitleye ulaştırmalarını sağladı.

Bir milyardan fazla aktif kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi Facebook’ta, arkadaşlarınızdan destek alıp blog yazılarınızı Facebook arkadaşlarınız ve hayran kitlesi ile düzenli olarak paylaşın.

2. Twitter

Twitter, en popüler ikinci sosyal ağ (daha özel olmak gerekirse mikrobloglama) sitesidir. Eğer içeriğimiz paylaştıkça popülerleşen (viral) nitelikte ise anında blogumuza/web sitemize büyük trafik getirebilir.

3. LinkedIn

LinkedIn, 100 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla internetin en sevdiği profesyonel ağ oluşturma sitesidir. LinkedIn çoğunlukla iş veya işletme fırsatları arayan profesyoneller tarafından kullanıldığından, LinkedIn’in trafik kalitesi Facebook veya Twitter’dan daha iyidir.

Ayrıca aynı fikirdeki profesyonelleri keşfetmek ve tartışmalara katılmak için LinkedIn Groups deneyebilirsiniz.

4. Pinterest

Pinterest, Twitter’dan sonra sosyal medyaya olan en büyük değişikliktir. İnternette yer alan bir makaleye göre Pinterest Google, YouTube ve LinkedIn’ın birleşiminden daha fazla trafik çekiyor.

Blog yazılarınız kaliteli görsellere sahipse Pinterest’i görmezden gelmemeniz gerekiyor. Bu görselleri Pinterest içerisinde doğru kategoriye pinleyin. Facebook veya Twitter kullanıcılarından çok daha fazla para harcamalarıyla bilinen Pinterest kullanıcıları sayesinde size kaliteli trafik gönderebilir.

5. Google+

Google+, Google’ın Facebook’a cevabı olarak çıktı. Google kendi sitesine bir sosyal ağ dese bile, bize göre bir sosyal ağ sitesi değil. Ancak, sosyal işaretler artık web sayfalarını sıralamak için kullanıldığından, blog yazılarınızı Google+’da paylaşmanız önemlidir.

Ve hepsi bu kadar değil! Muhtemelen biliyorsunuz Google AuthorRank olarak adlandırdığı sistem ile yazarlara önem vermektedir. Bunun için, Google+ profillerinizdeki verileri kullanıyorlar. Yani bu, Google+’da popüler iseniz blog yazılarınızın en üstte olma olasılığı daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

6. Reddit

Reddit, Digg’in başarısız olduğu konudan başardı. Digg’i öldüren Facebook veya Twitter değil, Reddit Digg’i öldürdü. Paylaştıkça popülerleşen bir içerik yazarsanız, Reddit size anlık ve büyük trafik gönderebilir. Doğru içeriği doğru zamanda paylaşmak için sosyal medya zamanlama işaretlerini kullandığınızdan emin olun.

7. StumbleUpon

StumbleUpon, hemen hemen bir sosyal imleme platformudur. Bloglamaya başladığınızda iyi trafik gönderir. Aktif kullanıcı sayısından emin olamasak da StumbleUpon, 30 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Web sayfanızı StumbleUpon’da paylaşmak 5 dakikadan fazla sürmez ve bu nedenle denemeye değer. Kesinlikle, trafik gönderebilecek tek bir fırsatı bile kaçırmak istemezsiniz.

8. MySpace

MySpace’in hala neden aktif olduğundan emin değiliz. Ancak bir zamanlar en popüler sosyal ağ sitesiydi. Hatta, 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok ziyaret edilen web sitesi olarak Google’ı bile geçmişti.

9. Hacker News

Hacker News, “kişinin entelektüel merakını tatmin eden her şeyi” paylaşan programcıların, girişimcilerin ve dijital pazarlayıcıların bir topluluğudur.

Böylece içeriğinizi (veya web üzerinden) paylaşabilir ve blogunuzu tanıtmak için popüler Hacker News konularında yorum yapabilirsiniz.

Hacker News, Inbound.org’a çok benziyor; ancak Inbound.org’un tamamı pazarlamayla ilgili, oysa Hacker News’in tamamı teknoloji ile ilgilidir.

10. Inbound.org

Inbound.org, bir sosyal ağ sitesi değildir, ancak orijinal ve ilginç blog yazılarınız varsa web sitenize yüksek kalitede trafik gönderebilir.

Inbound.org, ilginç bir içeriği okumak ve paylaşmak isteyen blog yazarlarının, pazarlamacıların ve diğer profesyonellerin topluluğudur.

11. Scoop.it

Scoop.it, en popüler içerik iyileştirme araçlarından biridir. İlgi alanlarınıza göre yeni içerikleri keşfetmenize yardımcı olur. Ayrıca kendi blogunuzdan içerik eklemek için kendi Scoop.it panolarınızı oluşturabilirsiniz. Scoop.it topluluğu panolarınızı takip edebilecekler ve siz de başkalarının oluşturduğu panoları takip edebileceksiniz.

12. Delicious

Delicious, en iyi sosyal imleme sitesidir ve yaklaşık 10 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. Nadiren trafik gönderse de, siteye gönderim süper hızlı ve kolay olduğundan makalelerinizi orada da etiketleyebilirsiniz. Delicious.com, kullanıcılarının “yığından” elde edilebilecek özdeş konularla bağlantı oluşturmasına izin verir.

13. Diigo

Diigo, bir sosyal imleme sitesinden daha fazlasıdır. Ayrıca kullanıcıların grup yer imleri, yapışkan notlar, vurgulamalar, vb. yoluyla bulduklarını bir araya getirmelerine olanak tanıyan ortak çalışmaya dayalı bir araştırma ve öğrenme aracıdır. Başkalarının araştırmalarına veya çalışmalarına yardımcı olmak için yeni gruplar oluşturabilir veya diğer gruplara katılabilir ve böylece kendinize ait veya web üzerindeki blog yazılarını gruplara gönderebilirsiniz.

14. HubPages

HubPages, tavsiyelerinizi, yorumlarınızı, yararlı ipuçlarınızı, düşüncelerinizi ve görüşlerinizi yüzlerce yazarla paylaşabileceğiniz, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve gelir paylaşımı web sitesidir. Kaliteli HubPages makaleleri Google’da yüksek sıralamaya sahiptir; bu nedenle, web sitenize ait bağlantılar içeren iyi makaleler yazıp HubPages’a gönderirseniz, HubPages size trafik gönderebilir.

15. YouTube

YouTube, internetin en geniş ve en favori video paylaşım sitesidir. Videolarınızı, bir milyardan fazla YouTube kullanıcısıyla paylaşabilirsiniz. YouTube’da paylaşacağınız nasıl yapılır videoları ile web sitenize linkler (backlink) ile yönlendirmeler yapabilirsiniz. Böylece, insanlar videolarınızı izlediklerinde web sitenizi ziyaret ederek ek bilgilere sahip olabilirler.

Ayrıca, reklamsız bir şekilde HD ve 4K çözünürlüklerinde videolar izlemek, karşıya yüklemek ve paylaşmak için Vimeo‘yu deneyebilirsiniz.

16. Vikipedi

Özgür Ansiklopedi Vikipedi’yi bilmeyen var mı? 38 milyondan fazla makalenin paylaşıldığı bir platform olan Vikipedi, referanslar alabileceğiniz şimdiye kadarki en büyük yer. Vikipedi, web sitenize kaliteli yönlendirme trafiği sağlayabilir.

Vikipedi’ye katılımcı bir kişi olarak kaydolun ve mevcut Viki  sayfalarını web sitenize referanslarla düzenleyerek geliştirin. Web sayfanızın konuyla kesinlikle alakalı olduğundan emin olun. Aksi takdirde Vikipedi’deki yöneticiler tarafından gereksiz (spam) olarak işaretlenebilirler.

17. Yahoo! Answers

Yahoo! Answers, internetteki en popüler Soru ve Cevap sitelerinden biridir. Tabi ki sadık Yahoo! kullanıcıları sayesinde olduğunu söyleyelim. Yahoo! Answers üzerinde her bir konu için bir kategori bulunmaktadır. Sık karşılaşılan konular hakkında blog yazıları yazın ve web sitenize bir referansla kullanıcıların sorduğu soruları cevaplayın. Size iyi bir trafik gönderecektir.

Ayrıca, Milyonlarca insanın sorduğu soruların cevaplarını oluşturmak için bir araya gelen Microsoft’un Bing Distill topluluğunu deneyebilirsiniz.

18. Stack Exchange

Stack Exchange, uzmanlar tarafından ortaya çıkarılan ve işletilen 160’tan fazla topluluğa sahip en büyük Soru ve Cevap topluluklarından biridir. Her şeyin sorular ve cevaplarla ilgili olduğunu ve bir tartışma forumu olmadığını belirtelim.

Kullanıcıların cevaplara olumlu veya olumsuz oylar verebildiği sitede, en iyi cevaplar en yukarıda gözükmektedir. Dolayısıyla, blog yazınızın birinin sorgusunu çözeceğine inanıyorsanız, ilgili konuda paylaşabilirsiniz. Umarız bu, size bir sürü olumlu oy ile döner ve sonunda blogunuza daha fazla trafik kazandırır.

19. Flickr

Flickr, internetteki en büyük fotoğraf paylaşım sitesidir. İlginç fotoğrafları veya videoları bir Creative Commons Attribution License ile yükleyerek Flickr’dan yararlanabilirsiniz. Böylece insanlar Flickr profilinizi inceleyecek ve linklerinize tıklayabileceklerdir.

Fotoğrafları Flickr’a yüklemek istemiyor musunuz? O zaman muhteşem fotoğrafları neden blogunuzda kullanmıyorsunuz? Böyle de trafik kazanabilirsiniz. Sadece fotoğrafları veya videoları Creative Commons Attribution License ile bir sonraki blog yazınızda orijinal sahibine ait isimle paylaşın. Sonra Flickr profillerine gidin ve blog yazınızda kullandığınızı belirtip blog yazınıza ait link ile yorum yapın.

20. Storify

Storify; Twitter, Facebook vb. sitelerdeki gönderileri kullanarak hikayeler veya zaman tünelleri oluşturabilmenizi sağlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. Dolayısıyla, blogunuzdan içeriklerle sosyal medya gönderileri oluşturabilir ve daha fazla görünürlük elde etmek için Storify üzerinde aynı içeriği tanıtabilirsiniz.

21. Blog Engage

Blog Engage; daha iyi tanıtım, trafik ve tabii ki geri bağlantılar için blog yazılarınızı gönderebileceğiniz blog yazarları topluluğudur. Gönderdiğiniz tüm makaleler diğer yazarların son yazılar sayfalarına gider ve kullanıcılardan yeterli oy aldığında ise ana sayfada öne çıkarılır.

Blog Engage sitesine üyelik ücretlidir. Ancak site hakkında blogunuzda bir yazı yazarsanız ücretsiz hesaba sahip olabilirsiniz. Çeşitli abonelik planlarının mevcut olduğunu da ayrıca belirtelim.

22. Alltop

Alltop, çeşitli kaynaklardan gelen en iyi hikayeleri çeriyor. Böylece Alltop ana sayfasında, En Popüler sayfasında veya ilgi alanlarınıza göre seçebileceğiniz alt kategorilerde en iyi hikayeleri bulabilirsiniz.

İlgili bir konu seçtikten sonra blog sayfanızı önerebilirsiniz. Böylece onaylanırsa blog sayfanız Alltop sitesine eklenecektir. RSS beslemeniz aktif ve yeterince orijinal içeriğe sahip olmalısınız.

23. Triberr

Triberr, harika içerikleri okumak ve paylaşmak için bir araya gelen blog yazarlarının ve etkileyici insanların topluluğudur.  Triberr’ı kullanmak tamamen ücretsiz olsa aylık $10 dolar gibi bir ücret ile premium üyelik planına sahipler. Ayrıca yalnızca $5 fiyatına gönderilerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Böylece içeriğiniz Tribal kanallarında en yukarıda sabitlenecektir.

Triberr hesabınızla blogunuzu bağlamak için Twitter, Facebook veya LinkedIn hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Böylece en son gönderilerinizi otomatik olarak çekecektir. Bu kadar!

24. SlideShare

SlideShare sitesinin,  slayt gösterileri/sunumlar keşfetmek ve paylaşmak için dünyanın en büyük topluluğu olduğunu biliyorsunuzdur. Tıklanabilir linkler ile sunumlarınızı siteye yükleyebilir ve hatta bloglara veya web sitelerine yerleştirebilirsiniz. Slayt gösterilerinin dışında belgeler, infografikler, PDF dosyaları, videolar ve web seminerleri paylaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki siteleri de deneyebilirsiniz.

  • SlideBoom – PowerPoint sunumlarınızı paylaşmak için
  • Sway – Microsoft’un etkileşimli raporlar, sunumlar, kişisel hikayeler vb. oluşturmak ve paylaşmak için dijital bir hikaye anlatma uygulaması
  • Guides – Kılavuzlar paylaşmak için ücretsiz bir yayıncılık ve barındırma platformu

25. List.ly

List.ly ile beğendiğiniz neredeyse her şey ile listeler oluşturabilirsiniz. Blogunuzda bir liste oluşturun ve daha sonra blogunuza bir geri bağlantı ile List.ly sitesinde de bir liste oluşturmak için aynı verileri kullanın. Topluluk üyeleri oy verecek, paylaşacak ve hatta listenizi kendi bloglarına yerleştireceklerdir.

26. Visual.ly

Visual.ly, infografikler ve veri görselleştirmeleri için bir pazardır. Bazı ilginç infografikler oluşturduysanız, siteye gönderebilir veya bütçeniz varsa, sizin yerinize bir infografik oluşturmak için sitenin profesyonellerini kiralayabilirsiniz.

27. Quora

Quora bir Soru ve Cevap ağıdır. Ancak diğerlerinin sorunlarını çözmelerinde yardımcı olursanız, web sitenize hedeflenmiş trafik çekebilirsiniz. Yahoo! Answer sitesinin aksine, Quora kaliteli bir ağdır ve birçok etkileyici insan tarafından kullanılır. Dolayısıyla Yahoo! Answers sitesinden aldığımız geri bağlantılar kadar kolay değildir.

Ayrıca, insanların size güvenebilmesi için bir fotoğraf, biyografi ve blogunuza/web sitenize ait bir link eklediğinizden emin olun. Bununla beraber her zaman cevaplanmamış soruları kontrol edin. Bir soruyu ilk cevaplayan kişi olursanız daha iyi bir etki bırakırsınız.

28. Instagram

Instagram, fotoğraf paylaşım platformu olmasının yanı sıra markanızı tanıtmanın iyi bir yoludur. Bir hesap oluşturun, biyografinize linkinizi ekleyin, fotoğraflar veya videolar paylaşın, insanları takip etmeye başlayın. Ancak yalnızca birbirleriyle alakalı fotoğraf ve videoları yayınladığınızdan emin olun.

29. BizSugar

BizSugar, makalelerinizi, blog yazılarınızı, videolarınızı, podcast’lerinizi vb. paylaşabileceğiniz girişimcilere yönelik küçük bir ticari topluluktur.

İçeriğinizin küçük bir işletme veya girişimcilikle alakalı bir başlık ve ilgili bir açıklama ile alakalı olduğundan emin olmalısınız.

Bir içerik gönderdiğinizde, Son makalelere eklenir ve sonra yeterli oy aldığında, Popüler makaleler bölümüne eklenir.

30. JustRetweet

JustRetweet bir sosyal ağ değil. Ancak blog yazılarınız için daha fazla Retweet, Facebook beğenisi, Google +1 kazanmanıza yardımcı olacak bir sosyal paylaşım platformudur. JustRetweet sitesine kayıt olduğunuzda 100 krediye sahip olursunuz. Bunları retweetler, beğeniler veya +1’ler almak için kullanabilirsiniz.

31. Viral Content Bee

Viral Content Bee, daha fazla Facebook beğenisi, Retweetler almanıza yardımcı olan bir diğer sosyal paylaşım platformudur. İçeriğinize daha fazla sosyal sevgi kazandırır ve arama motoru dostudur. İçeriğiniz ilgi çekici ise paylaştıkça popülerleşen bir içerik bile olabilir.

32. Slashdot

Slashdot, tüm teknoloji haberleriyle ilgili bizi uyaran “teknoloji hastaları için haberler” sitesidir. Kullanıcı tarafından gönderilen, teknoloji ve bilimle ilgili güncel olayları ve haberleri içerir. Teknoloji meraklısıysanız bu siteyi kaçırmamalısınız.

33. GrowthHackers

GrowthHackers,  pazarlama çabalarınızda size yardımcı olacak yüksek kaliteli Growth Hacking kaynaklarına ve ahlaki pazarlama ipuçlarına odaklanır. Bu yüzden, iyi pazarlama içeriğine sahipseniz, oraya gönderebilir ve büyük bir trafik çekebilirsiniz.

34. Blokube

Blokube, blog yazılarınızı paylaşmanıza veya diğer blog yazarları ile fikir alışverişinde bulunmanıza ve diğer blog yazarlarıyla etkileşime girmenize olanak tanıyan blog yazarları için bir başka topluluktur.

35. Medium

Medium, tam anlamıyla bir sosyal ağ değildir, ancak uzun biçimli (hatta kısa biçimli) içeriğinizi paylaşmak için harika bir yayın platformudur. Diğer bir deyişle, Medium üzerinde ilginç makaleler yayımlayabilir veya blogunuz için geri bağlantılar ile blog yazılarınızı yeniden yayınlayabilirsiniz. Böylece, daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca, Yahoo’nun her şeyi paylaşabileceğiniz bir mikro bloglama platformu Tumblr‘ı deneyebilirsiniz.

36. LinkedIn Publishing Platform

LinkedIn Publishing Platform şimdi LinkedIn’in kitlesel izleyicisini güçlendirdiği için en sıcak yayın platformlarından birisidir. Daha önce yalnızca etkileyici kullanıcılar kendi platformlarına yayın yapabildiler, ancak bugün tüm LinkedIn üyeleri kendi içeriklerini LinkedIn’de yayınlayabiliyorlar. Dolayısıyla, profesyonel markanızı oluşturmak için güçlü ve yeni bir yol.

37. Facebook Notlar

Facebook Notlar artık daha fazla özelleştirilebilir ve uzun biçimli içeriği paylaşmanıza ve hatta belirli kişilerle (herkes veya küçük bir arkadaş grubu) paylaşmanıza olanak tanır. Böylece notunuzun temasını gösteren bir kapak fotoğrafı ekleyebilir, ayrıca fotoğraflar, başlıklar, alıntılar, madde işaretleri vb. öğeler ile destekleyebilirsiniz.

38. Facebook Instant Articles

Facebook Instant Articles, para kazanmaya ve mantıksal analizlere sahip bir yayın platformudur. Facebook’taki standart mobil web makalelerinden 10 kat daha hızlı yüklenen ve mobil cihazlar için optimize edilmiş interaktif, çekici ve paylaşılabilir içerik oluşturmanızı sağlar. Bu nedenle, Medium.com’a mükemmel bir alternatiftir.

Favori sosyal medyanız veya bir topluluk sitesi listemizde yer almıyor mu? Yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz