Android’de Web Siteleri ve Uygulamalar Nasıl Engellenir?

0
2502

Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda web sitelerini nasıl engelleyebileceğinizi anlatacağız.

Bilgisayarımızdaki bir web sitesini nasıl engelleyeceğimizi bilmek faydalı olsa da hayatımızın büyük çoğunluğu akıllı telefonlarıyla geçiyor. Çocuğunuzun cihazındaki açık içeriği filtrelemek veya kendi zamanınızı boşa harcayan bir web sitesini engellemek isteyip istemediğinize göre web sitelerini engellemek kullanışlı olabilir.

Android’de web sitelerinin nasıl engelleneceğini merak ediyorsanız, bilmeniz gerekenleri size göstereceğiz.

Başlamadan önce, Android’de web sitelerini engellemek için mükemmel bir çözüm olmadığını unutmayın. Çocuğunuz, yönteme bağlı olarak ayarladığınız ebeveyn kontrollerini aşabilir.

Bir web sitesini Android’de engellemenin en güvenilir yolu ana makine (host) dosyasını değiştirmektir. Ancak bunun sadece rootlu bir cihazda mümkün olduğunu belirtelim. Bu yöntemle ilgili daha sonra bilgi ekleyeceğiz.

BlockSite Uygulamasıyla Web Sitelerini ve Uygulamaları Engelleyin

Bu arada Android cihazlarda yüklü olarak gelen Chrome’da web sitelerini engellemenin dahili bir yolu yoktur. Chrome’un Android sürümü uzantı sunmadığından, siteleri engellemek için üçüncü taraf eklentilere bile yönelemezsiniz.

Firefox’taki eklentileri kullanarak siteleri engelleyebilseniz de, bu onları yalnızca bir tarayıcıda engellediğinden harika bir çözüm olmadığı apaçık ortada. Çocuğunuz engellemeyi aşmak için kolayca başka bir tarayıcı açabilir (veya Google Play’den yeni bir tane yükleyebilir).

Bunun yerine, BlockSite adlı ücretsiz bir uygulamayı deneyebilirsiniz. Uygulamanın Android’deki sürümüne benzer şekilde çalıştığı masaüstü sürümü de mevcuttur.

BlockSite - Avoid Distractions
BlockSite - Avoid Distractions
Developer: Unknown
Price: Free

Uygulamayı yükledikten sonra, siteleri düzgün bir şekilde engellemek için erişilebilirlik izni vermeniz gerekmektedir. Bir web sitesini engellemek için ana ekrandaki artı düğmesine dokunun. Basitçe bir web adresi girin ve kaydetmek için sağ üstteki onay işaretine dokunun. Artık herhangi bir tarayıcıda o web sitesini ziyaret etmeye çalıştığınızda, web sitesinin engellendiğini göreceksiniz.

BlockSite Engelleme Listesi

BlockSite Uygulamasının Diğer Özellikleri

BlockSite ek özellikleriyle biraz daha ileri gitmenizi sağlar. Web sitelerini engellemenin yanı sıra, cihazınızdaki uygulamaları da engelleyebilirsiniz. Bu, hassas bilgilere erişeceklerinden endişe etmeden telefonunuzu bir çocuğa vermek istiyorsanız kullanışlı olduğunu belirtelim.

Bu uygulama aynı zamanda sadece belirli zamanlarda engellemeler yapmanıza izin verir. Uygulamalar listesinin üstündeki saat simgesine dokunun, böylece engellemenin başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını seçebilirsiniz. Ayrıca, programın hangi günlerde çalışacağını da ayarlamanızı sağlar.

Ekranın altındaki yetişkin içerik engelleme simgesine dokunun. Yalnızca bir dokunuşla tüm yetişkin sitelerine erişimi engelleyebilirsiniz. Tabii ki, hiçbir şey mükemmel değildir. Ancak bu bir seferde en kötü suçluları uzak tutmanızı sağlar.

Sağ üstteki üç noktalı menüyü açın ve iki kullanışlı yardımcı program için ayarları açın. Bilgisayarınızda BlockSite’ı kullanıyorsanız, engelleme listenizi senkronize etmek için Sync BlockSite seçeneğini kullanabilirsiniz. Daha da önemlisi, çocukların engellemeleri devre dışı bırakmalarını önlemek için Password Protection (Parola Koruması) özelliğini kullanın. Uygulamayı korumak ve engellenen sitelerinizde ve uygulamalarınızda değişiklik yapılmasını önlemek için bir PIN veya desen ayarlayabilirsiniz.

BlockSite Özellikleri

Uygulamayı koruyan bir parola, yetişkin siteleri engellemek ve kısıtlamak istenilen diğer siteler ve uygulamaların eklenmesi, BlockSite’ı Android’de web sitelerini engellemenin en iyi seçeneklerinden biri yapıyor. Tüm kablosuz ağlarda (Wi-Fi) veya mobil ağlarda çalışır, devre dışı bırakılması kolay değildir ve ayarlanması oldukça basittir.

Bununla birlikte, abonelik sistemi gibi büyük bir dezavantajı var: Çocuğunuz uygulamayı kolayca kaldırarak engellenen tüm web sitesi kısıtlamalarını devre dışı bırakabilir. Kaldırma seçeneğine erişimi engellemek için AppLock gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz, ancak Android’deki birçok yerden uygulamaları kaldırabileceğiniz için bu mükemmel değildir. Bunun yerine, belirli uygulamaları gizlemenizi sağlayan Google Family Link’i ayarlamak daha iyi bir seçenek olabilir.

Uygulamanın abonelik sistemi ile engellediğiniz web sitelerini farklı bir siteye yönlendirebilir, uygulamanın kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca kelime bazında da engellemeler yapabilirsiniz.

Dahası, uygulamayı masaüstünüzdeki internet tarayıcınıza ekleyeceğiniz uzantısıyla beraber senkronize edebilliyorsunuz. Bunu ek olarak belirtelim.

Android cihazınızda web sitelerini veya uygulamaları engelliyor musunuz? Düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

BlockSite - Avoid Distractions
BlockSite - Avoid Distractions
Developer: Unknown
Price: Free

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz