Ağ tarafsızlığı nedir? Eşitlik elden gidiyor mu?

0
265
İnternet gizliliğini belirleyen yasa ABD'de değişime gitti.

İnternette takip edilmemenizi ve eşit olmanızı sağlayan bazı yasalar vardır. Ağ tarafsızlığı bunlardan biri. Ülkemizde olan bazı olaylardan dolayı bu durum biraz belirsiz olsa da ABD’de çok büyük bir karar verilmeye yaklaşıyor. ABD Kongresi ise ikiye ayrılmış durumda: “kablolu takımı” değişimi desteklerken “internet takımı” buna karşı çıkıyorlar. Peki bu yasa tam olarak ne yapıyor?

Burada da belirtildiği üzere ağ tarafsızlığı sizin internette özgürce dolaşmanızı sağlıyor. Buna göre bir internet sağlayıcısının, Türk Telekom gibi, kullanıcıların girdiği internet sitesi üstüne bir etkisi olamaz, devlet emri olmadığı sürece istediği gibi rastgele siteleri engelleyemez. GSM operatörünüzün bazı numaraları aramanızı engellemesi gibi düşünün.

Peki bu bizi nasıl etkiler?

Türkiye olarak bizi tabii ki de direkt etkilemiyor, fakat dolaylı yoldan bizler de etkileniyoruz. Bu da ABD kökenli olan birçok şirketin bu yasanın değişimini kabul etmeleri anlamına geliyor. Yasada değişenler ise şöyle :

  • İnternet sağlayıcılarının bütün internet üstünde değişim izinleri vardır.
  • İnternet sağlayıcıları istedikleri siteleri yavaşlatıp, ve hatta kapatıp bazı diğer sitelere normal giriş izni tanıyabilir.
  • Bu para kazanmak için bir fırsat olarak kullanılabilir, sağlayıcıya ekstra para ödemeyen siteler yavaşlatılabilir, genel politik düşünce ile çelişen siteler kapatılabilir.

Yapabileceğimiz bir şey var mı?

Şu anlık tarafsız internet giderken yapabileceğimiz bir şey yok. Eğer ABD’de yaşıyorsanız veya ABD’de yaşayan tanıdıklarınız varsa onlara haber verip eyalet temsilcilerine ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, ne kadar etkilendiğinizin farkında olmayabilirsiniz. ABD’den sonra İngiltere’nin de yasalarına benzer değişiklikler yapacağı söyleniyor. Tam olarak ne yapılacağı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Kablo takımını mı yoksa internet takımını mı destekliyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz