Adil Kullanım Kotası ve İmza Kampanyası!

0
547

Gelişmiş ülkelerin çoğunda bulunmayan, gelişmekte olan ülkelerde hala uygulanan ve Türkiye’de de etkisini büyük oranda hissettiğimiz Adil Kullanım Kotası’na karşı Change.org imza etkinliğinde sizin de imzanız bulunsun!

AKK Nedir?

AKK (Adil Kullanım Kotası) ya da AKN (Adil Kullanım Noktası), internet servis sağlayıcıları tarafından belirlenen kotayı aştıktan sonra hız düşürme işlemidir. Buradaki amaç kısaca; kullanıcıların belirli bant kullanımını aşarak diğer kullanıcıların internete erişimini olumsuz yönde etkilemesine engel olmaktır.

Şu an AKK ne kadar mantıklı?

AKK’nin kaldırılmamasını düşünen kişilerin cevabı Türkiye’nin altyapı yetersizliği olduğu. Geçmiş yıllar için düşünürsek, evet bu mantıklıydı. Çünkü zaten çok da gelişmiş bir alt yapımız yoktu ve kimse bir başkası yüzünden kullanımının sınırlanmasını istemezdi. Mesela 50GB’lık bir kotayı ele alalım. 2006 yılında 50GB kotayı aşan birisi ya tek kişi değildir ya kendini bireysel kullanıcı gibi gösteren kurumsal kullanıcıdır. Ya da gördüğü her şeyi arşivleyen bir kullanıcıdır. Ama yıl 2016 olunca işler değişiyor.

AKK’nin bizi etkileyen yanı ne?

Son yıllarda dijital oyunların boyutu ve sanal depolama gibi internet bazlı hizmetler çoğaldıkça internet kullanımımız da haliyle artıyor. Hatta internet erişimi bulunan haneler de artıyor ve bu haneler de potansiyel kullanıcı olduğundan son yıllarda internet kullanım oranımız diğer yıllara göre daha da fazla artıyor diyebiliriz.

internetkullanımgrafik
TUİK, Ağustos 2015

Dijital oyunların boyutundan söz etmiştik. Hemen size bir örnek vereyim;

Grand Theft Auto IV PC -2008- Boyutu: minimum 16GB

Grand Theft Auto V PC -2015- Boyutu: minimum 65GB

Bir başka örnek de PlayStation cephesinden olsun;

Battlefield 3 ek indirmelerle beraber ortalama 30~35GB yer kaplarken Battlefield 4 75GB yer kaplıyor.

Adil kullanım kotasının 75GB olduğunu var sayarsak kullanıcı kişi 1 oyun indirdikten sonra 3 Mbps ve beraberinde getirdiği gecikme ile oyununu oynayacaktır.

Ortalama bir kullanıcının internet kullanımı ne kadar?

Ortlama bir kullanıcıdan bahsedecek olursak;

Bu kişi günde 1GB’lık video izlese ayda 30GB,

Haftada bir 3GB boyutunda HD film izlese ayda 12GB,

Ayda 1 oyun indirse, ortalama bir oyun 15GB desek,

Sosyal medya kullanımına günlük 500MB desek ayda 15GB eder.

Yani ortalama bir kullanıcı, ki burada tek bir kişiden bahsediyoruz; evde kaç kişinin bilgisayar ve telefon kullandığını hesaba katmadık, aylık 72GB harcama yapıyor.

Bu harcamalar artar ya da azalır sonuç olarak gündemi takip eden, filmleri dizileri seven, oyunları seven kişiler için AKK tam bir baş belası.

İşin bir de bilinçsiz kesimi var. İnternetin ve dünya çapındaki kullanımından habersiz olan vatandaşlarımız, servis sağlayıcılarının fiber teknolojisini getirip buna gülünecek miktarlarda kota koymasına tepki göstermiyor.

Şu anki alt yapımız yeterli mi?

AKK’nin asıl amacının altyapı dolayısıyla sınırlama getirmek olduğunu söylemiştik. Peki ya şu anda altyapımız yeterli mi? Bu konuda herkes farklı telden çalıyor diyebiliriz. Fakat incelediğimizde alt yapının yeterli olduğu kanaatine varabileceğimiz çelişkilerle karşılaşıyoruz.

altyapı

Örnek 1: IPTV hizmetini çoğumuz duymuştur. Kısacası internet üzerinden yayın hizmeti de diyebiliriz. TTNet yıllardır bu işi Tivibu adı altında yapıyor. Turkcell ise TV+ ile son yıllarda bu sektöre giriş yaptı. Bu hizmette AKK uygulanmıyor. Sebebi ise; mesela Tivibu 2015 senesinde Şampiyonlar Ligi’nin yayın haklarını almıştı. Buna para ödeyen bir müşteriye AKK uygulansaydı AKK bittikten sonra Şampiyonlar Ligi maçlarını izleyemeyecekti. Bu nedenle bunun adaletsiz olduğunu düşünen TTNet maalesef aynı şeyi televizyon haricindeki kitle iletişim araçları için düşünemiyor.

Örnek 2: Birçok servis sağlayıcısı Adil Kullanım Kotası’nı ayın başında yeniliyor. TUİK’in 2015 Eylül ayı verilerine göreyse bireysel internet abone sayısı 35.385.884’tür. 35 milyon kullanıcının kotasının ay başında yenilendiğini düşünürsek, asıl hakkımız olan hızları kullanırken de sıkıntı yaşamadığımıza göre gerekli alt yapımız var diyebiliriz.

AKK’ye rağmen internetin fiyatı çok yüksek!

Evet yanlış duymadınız. Diğer ülkelerle kıyaslandığımızda ciddi oranda fiyat farkı gözümüze çarpıyor.

İlk olarak Turkcell Superonline’ın AKK’siz ve en yüksek hızı sağlayan tarifesine bakalım.

turkcell

Gördüğümüz üzere 100 Mbps AKK’siz internet “taahhütsüz” fiyatıyla 450 Türk Lirası.

Örnek 1: Mtel, Bulgaristan.

bulgaristan

200 Mbps tamamen sınırsız internet ayda 19 Bulgar Levası (yaklaşık 32 Türk Lirası).

Örnek 2: coextro, Kanada

kanada

100 Mbps tamamen sınırsız internet ayda 45 Kanada Doları (yaklaşık 100 Türk Lirası).

Örnekler çoğaltılabilir ve ülkeden ülkeye değişebilir. Fakat sırf şu iki örnekte bile fiyat farkı ortada. Ayrıca asgari ücreti eklemeden geçmek olmazdı.

Kanada’da asgari ücret aylık 5.000 Türk Lirası civarında, Bulgaristan’da 690 Türk Lirası civarında. Türkiye’de 1.363 Türk Lirası. Bu ülkelerdeki ve Türkiye’deki asgari ücret/internet fiyatı karşılaştırması yapılınca çıkan sonuç bir hayli acı oluyor.

AKK sadece bizde mi uygulanıyor?

AKK uygulaması biraz da ülkenin gelişmişlik seviyesine bağlı. Mesela Almanya’da AKK uygulaması yok. Amerika’da son zamanlarda kaldırıldı. Rusya’da ise belirli saatlerde uygulanıyor, sonra yine mevcut hız kullanılabiliyor. Yani farklı ülkelerde farklı uygulamalar mevcut. Ancak durum şu ki bizdeki uygulama fazlasıyla acımasızca.

Şimdi AKK’ye tepkimizi gösterme vakti!

Daha önce yapılan AKK imza kampanyalarında yeterli miktarda imza toplanmış fakat gerekli uygulamalar yerine getirilmemişti ve kampanya sonuçsuz kalmıştı. Fakat sonuçsuz kalan kampanya internet kullanıcılarının birleştiğinde ne kadar büyük kitleler olabildiğine işaret etti ve yeni kampanyalara girişimleri tetikledi.

Kampanyayı imzalamak için buraya tıklayın.

Şimdiye kadar kaydedilmiş gelişmeler neler?

Şimdiye kadar BTK’ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) belki de yüzlerce mesaj gönderilmiş, Twitter üzerinden etkinlikler yapılmıştır. Ancak son zamanlarda en umut verici haber TBMM’den geldi. Adana CHP milletvekilimiz İbrahim ÖZDİŞ, bizim AKK’ye karşı gösterdiğimiz tepkileri meclise taşıyarak umudumuzu arttırdı ve kendisi de bu konuyu yakından takip ettiğini belirtti.

AKK hakkındaki son gelişmeleri ve ayrıntıları merak ediyorsanız kampanya sahibi tarafından oluşturulmuş bu konuyu takip edebilirsiniz.

Umarız ki bu adaletsiz ‘adil kullanım kotası’ bir an önce son bulur da bizler ay sonuna kaç gün kaldığını hesaplamak zorunda kalmayız.

Peki ya siz AKK hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce tamamen kaldırılabilir mi? Yoksa sadece geçici bir çözüm mü bulunacak?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz