650.000 Sağlık Kaydı Satışta!

0
193

Bilgilere göre üç sağlık kuruluşundan alınan 650.00 kadar güvenilir sağlık kaydı A.B.D genelinde bir hacker tarafındansatışa çıkarıldı.

Bu sağlık kayıtları sosyal güvenlik numarası, tam isimler, fiziksel adresler, doğum tarihleri ve sigorta bilgilerini içeriyor.

Kendini “Thedarkoverlord” nicki ile tanıtan hacker, 600,000 A.B.D doları (yaklaşık 1 730,42814 Türk Lirası) fiyatına elinde bulunduğunu iddia ettiği kayıtları alacak kişileri arıyor. Motherboard sitesine göre, hackerin paylaştığı 30’a yakın kayıt gerçekmiş gibi görünüyor.

Hacker bu kayıtların bir kısmını çoktan satarak 100,000 A.B.D Doları yani 288,404689 Türk Lirası elde ettiğini de iddia ediyor.

Kayıtları aldığı sağlık kurumlarının isimleri paylaşılmadı fakat lokasyonlarının Georgia, Missouri ve Merkez/Batı Amerika’da oldukları biliniyor.

Anlaşılan kayıtların çalındığı sağlık organizasyonları giriş bilgilerini düz metin şeklinde tutuyorlarmış, bizce bu güvenlik konusunda amatör birinin bile yapmaması gereken bir hata.

Kuruluşlar İle Bağlantı Kurduğunu İddia Ediyor!

Hacker bu şirketler ile bağlantı kurduğunu ve onlara fidye ödeterek bu olayı kimseye duyurmadan bitirmek için bir teklif sunduğunu ediyor. Ancak bu teklif şirketler tarafından reddedildi, yani kayıtlar internetin ne karanlık köşelerinde satılmaya başlandı.

Hacker’in elinde kalan kayıtların ise  isteğe bağlı olarak 700.000 Dolar yani 20.246.428 Türk Lirası kadar edeceği söyleniyor.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz