Windows’da QuickTime artık olmayacak!

0
221

Apple, Windows’daki QuickTime’ı artık desteklemeyecek!

Apple’ın yapmış olduğu açıklamaya göre Windows işletim sisteminde çalışan QuickTime 7’yi artık desteklemeyek ve cihazları riskli hale getirecek hiçbir güvenlik açığını gidermeyecek.

90’lı yıllarda ve 2000’li yılların başlarında popüler olan QuickTime’ın artık desteklenmeyecek olması sizi ne kadar etkiledi? Günümüzde Windows’daki çok sayıda program ortam dosyalarını oynatabilmekte ve bunun yanı sıra çok sayıda internet sitesi Flash ve HTML5 desteği sayesinde videoları sorunsuz bir şekilde oynatabilmekte. Dolayısıyla kimse sitelerine QuickTime videolarını yerleştirmiyor.

Apple, tüm Windows kullanıcılarının programı ve ilişkilendirilmiş eklentileri bilgisayarlarından kaldırmaları gerektiğini belirten bir açıklama yaptı. Ayrıca Trend Micro cephesi, programda şu anda iki büyük güvenlik açığının olduğunu belirtti. Bu güvenlik açığı saldırganın uzaktan kod yazıp çalıştırabilmesine izin veriyor. Yani kısacası QuickTime kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz.

Program Windows’da artık desteklenmeyecek olsa da, Apple Mac bilgisayarlarında programı güncellemeye ve desteklemeye devam edecek.

Bu programı hiç kullandınız mı? Genç arkadaşlarımız pek bilmiyorlardır ama zamanında popüler bir program değil miydi sizce? Günümüzde Windows işletim sistemli bilgisayarında bu programı kullanan hala var mı? Bu program hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz