Windows 10, tarifeli bağlantıyla ilgili güncelleme alacak!

0
386

Windows 10, kullanıcı tercihlerine rağmen tarifeli bağlantı konusunda yakında güncellenecek.

Tarifeli Bağlantı Nedir?

Windows 10’da tarifeli bağlantıyla ilgili kablosuz ağlar bölümünde yazan açıklama aynen şu şekilde: Sınırlı bir mobil internet tarifeniz varsa ve veri kullanımınızı daha iyi kontrol etmek istiyorsanız bu bağlantıyı tarifeli bağlantıya çevirin. Bazı uygulamalar, bu bağlantıyı kullandığınızda, veri kullanımını azaltmak için daha farklı çalışabilir.

Windows 10’un mevcut yapılarında tarifeli bağlantı aracılığıyla sistem indirmelerini önleme özelliği var. Bu tarifeli bağlantı ayarı çoğunlukla mobil bağlantıları ifade etmesiyle beraber seçilen Wi-Fi sinyallerini de içerecek şekilde özelleştirilebilir. Teorik olarak bu ayar, veri ücretlerini potansiyel olarak düşürebileceğincen iyi bir fikir gibi duruyor. Ancak birçok kullanıcı böyle bir özelliğin varlığından haberi yok. Bunun yanı sıra bu özellik tamamen düzgün çalışmıyor ve genellikle verileri ne olursa olsun indiriyor.

Yeni Güncelleme Ne Sunacak?

Tarifeli bağlantı ayarının şu anda hatalı olup olmadığı veya Microsoft’un istediği şekilde çalışıp çalışmadığı net değil. Ancak yüklemenin çok önemli olmadığını düşündüğü bazı sistem güncellemelerini de indiriyor. Ne olursa olsun şirket, yakında tarifeli bağlantıda bütün sistem güncellemelerini indirmeye resmen başlayacak.

Bu değişikliği, Windows Insider’ın 15058 numaralı yapı sürümü içerisindeki yeni Ayarlar seçeneklerinde gezinirken farkeden WinSuperSite ortaya çıkardı. Yeni güncelleme paneli artık tarifeli bağlantıda sistemin “Windows’un sorunsuz çalışmasını sağlamak için güncelleştirmeleri otomatik olarak indirmesini” durdurmayacaktır.

Büyük olasılıkla çok büyük olmayan ve en kısa sürede kurulması gereken son derece önemli güvenlik güncelleştirmelerinden bahsediyor olması muhtemeldir. Yine de, internet hızının zayıf olduğu yerlerde çalışan birçok kullanıcı için bir hayal kırıklığı olacaktır ve birçok kullanıcıyı, ev veya ofis dışında çalıştıklarında interneti tamamen devre dışı bırakmaya teşvik edebilir.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz