WhatsApp’ta Mesajlar ve Aramalar Artık Şifreli!

0
791

Ünlü sohbet uygulaması WhatsApp’ta yazdığınız mesajlar ve yaptığınız aramalar artık şifreli!

Çevrimiçi gizliliğinizi korumak konusunda çok şey söyleriz ama bir türlü eyleme dökemeyiz. Ancak birkaç hizmet konuşmalarınızı meraklı gözlerden koruma özelliğine sahip. Bunlara eskiden TextSecure olarak bilinen Signal mesajlaşma uygulaması örnek verilebilr. WhatsApp ekibi de mesajları şifreleme konusunda aynı kodun bazı parçaları ile çalıştı ve geçen ayki testten sonra artık herkese sunulmaya başlandı.

Uçtan uca şifreleme ile WhatsApp, sadece sizin ve konuşmaya katılan kişilerin mesajlarınızı okuyabileceğini iddia ediyor. WhatsApp dahil olmak üzere hiç kimse bu mesajlara ulaşamaz. Gönderdiğiniz her mesaj kendi kilidi ile şifrelenir ve anahtara sahip alıcılarınız şifreyi açabilir. Ayrıca WhatsApp, bu şekilde gönderilen mesajlar iletildiğinde kendi sunucularından sildiğini iddia ediyor.

Bu iddialar doğru mu değil mi bilmiyoruz. Ancak yeni gelen özelliğe bir bakalım.

Yaptığınız konuşmaların şifrelenmesini istiyorsanız, bir sohbetteki “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar…” bilgi kutucuğuna dokunun ve açılan pencereden “Doğrula” seçeneğine dokunun. Daha sonra Kodu Tara seçeneğine dokunun ve arkadaşınızın ekranındaki kodu tarayın.

Arkadaşınız yanınızda değilse, kare kodun ekran görüntüsünü size yollasın ve bilgisayarınızda açıp taratın. Zor olmasa gerek. 🙂

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme

Bu özellik için uygulamayı güncellemeniz gerekmiyor. Sunucu tarafında yapılan değişiklikler sayesinde uçtan uca şifreleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu özellik hakkında daha fazla bilgi almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıyor musunuz?

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
‎WhatsApp Messenger
‎WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free
WhatsApp
WhatsApp
Developer: ‪WhatsApp Inc.‬
Price: unknown

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz