Valve’ın yeni oyunu: Artifact!

0
299
Artık oyun değil para yapan Valve'ın 2013'den beri çıkardığı ilk oyunu Dota 2 konferansında sunuldu.

Valve deyince aklımıza gelen oyunlar nelerdir? Çocukluğumuzu daha eğlenceli hale getiren Half-Life ve Counter-Strike mı? Yoksa Overwatch’dan önce çok oyunculu oyun dünyasının kralı olan Team Fortress 2 mi? Kaçımızın aklına Dota 2 (herhangi bir MOBA) geliyor?

Bunun karşısında Valve’ın çıkarmaya karar verdiği oyun bir Dota kart oyunu : Artifact. Hearthstone’ı kopyalayıp içine Dota karakterleri katıp yeni bir oyun diye satmak yani. Oyun ana hatlarıyla bu : sadece Dota karakterlerini içeren bir kart oyunu. Tabi oyun ilk açıklandığında hayran kitlesinin tepkisinden pek hoşnut olmadıklarını anlayabiliyoruz. Videonun çekildiği yerdeki insanlar başka oyunların hayranları da değil, bir çoğu Dota oyuncuları veya hayranları.

Peki bunun bize herhangi bir yararlı geri dönüşü olabilir mi? İyi tarafından bakacak olursak, evet, olabilir. Öncelikle Valve’ın Source 2’yi göstermek için Dota 2 dışında başka bir fırsatı olmadı, dolayısıyla henüz Source 2’nin tam gücünü bilmiyoruz. Bunu başka bir FPS oyunuyla göstermek çok daha kolay ve etkileyici olurdu tabii, fakat Valve’ın artık oyuncuları etkilemek gibi bir amacı yok. Steam’den zaten yeteceğinden fazla para kazanıyorlar, ve bu amaçlarını Artifact ile değiştirmeyecek gibiler.

Bir diğer iyi tarafı ise sızıntıların genelde yeni oyunlardan gelmesi. Oyun çıktığı anda veri madencileri oyunda bizim göremediğimiz her türlü veriyi aramaya başlayacaktır. Geçtiğimiz seneler içerisinde de Half-Life 3 ile alakalı sızıntıların Source 2 motorundan geldiğini görmüştük. Belki yine Artifact sayesinde Valve’ın yapmakta olduğu başka oyunlar hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Tabii bunların hiçbiri her ne olursa olsun Valve’ı etkileyecek gibi görünmüyor. Evet, hayran kitlesinden ve topluluktan gelen tepki büyük, fakat bu oyunu oynayanlar yine olacak ve Valve’ın şu anki durumuyla zarar etmesi neredeyse imkansız.

Peki siz Artifact hakkında ne düşünüyorsunuz? Oyun çıktığında oynayacak mısınız?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz