Ücretsiz Wi-Fi Tehlikesi!

0
445

Tatile çıktığımızda ya da arkadaşlarımızla bir kafeye gittiğimizde hemen ‘Bize 2 çay bir de Wi-Fi şifresi neydi acaba?’ sorusunu yöneltiyoruz. Otellerin, plajların, havaalanlarının ücretsiz kablosuz ağlarına bağlanıyoruz. Ancak bu siber saldırganlara bir kapı açıyor.

Birçok kişi bunun sorun olmayacağını söylüyor. İnsanlar veri kullanmanın maaliyetli olduğu ve kısa sürede tükendikleri için kablosuz ağ kullanımına daha çok önem veriyorlar. Veri kullanımını azaltmak istiyorsanız ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Fakat bir kablosuz ağa bağlandığınızda cihazınızdaki neredeyse tüm bilgileri kaybedebilirsiniz.

Tabi ki tüm Wi-Fi noktaları sizin için tehlikeli değil. Global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender risk taşıyan Wi-Fi noktalarını söyle sıraladı.

  • Kafeler
  • Havaalanları
  • Oteller
  • Plajlar

Banka Hesaplarına Dahi Girebiliyorlar

Ağ üzerinden yapılan her hareketi görebilen siber suçlular, tüm şifrelerinizi kırarak banka hesaplarınıza dahi sızabiliyorlar. Ücretsiz bir kablosuz ağa bağlandığınızda belki de kötü niyetli hackerların ağına girmiş ve kendinizi savunmasız hale getirmiş oluyorsunuz. Böylece hacker grubu sizin üzerinizden her şeyi yapabilecek duruma geliyor.

Sadece kablosuz ağ adaptörü ile taklit bir ağ oluşturup insanları çekebiliyorlar. Gittiğiniz yerlerde mekan sahibinden şifreyi ve ağ ismini öğrenerek Wi-Fi kullanmak alınabilecek en önemli tedbirlerden birisidir. Kolayca alınabilecek tedbirlerden bazıları şunlardır;

  • Wi-Fi noktasına bağlanırken bağlandığınız Wi-Fi noktasının sahibinden gerekli bilgileri alarak bağlanın.
  • VPN kullanın. VPN kullanmak dosyalarına erişmek isteyenleri şifre ile karşılayacaktır.
  • HTTPS ile başlamayan bağlantılardan uzak durun.

Tehlikeden korunmak için gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyin!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz