Twitter Reklamsız Okuyucu Modu’nu Mobil Cihazlara Getiriyor!

0
104

Twitter, yeni “okuyucu modu” özelliğini test etmeye başladı. Yakın bir zamanda dış bağlantıları içeren tweetler bu modda görüntülenecek.

İlk olarak iOS cihazlarla 2010 yılında tanıtılan okuyucu modu, ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda mobil cihazlar için uygun olamayan web sayfalarını biçimlendirerek, yazıların okunabilirliğini artırmayı hedefliyordu. O kadar da popüler olarak kullanılmayan bu özellik, Twitter’ın mobil uygulamaları ile geri dönüyor. Artık paylaşılan tweetlerde yer alan bağlantılar tarayıcıda açılmak yerine direkt olarak uygulama uzerinde görüntülenebilecek.

Yeni Okuyucu Modu Özelliği

Okuyucu modu web sayfalarındaki ana içerik dışında yer alan görsel, reklam, yorum vb. içerikleri kaldırarak sayfadaki içeriğini metin tabanlı makale haline getirir. Bu da başta kötü tasarlanmış ya da mobil sürümü olmayan web sayfalarının reklamsız bir şekilde daha basit bir arayüzle görüntülenmesini sağlar.

Okuyucu Modu

 

Okuyucu modu ziyaretçiler için geleneksel haber sitelerindeki içeriklerde oldukça başarılı çalışan bir özelliktir. Örneğin paylaşılan bir tweette yer alan bir haber, o içeriğin yer aldığı internet sitesini açmadan -tıpkı Facebook’ta yer alan “Anında Makaleler” özelliğinde olduğu gibi- direkt olarak Twitter’ın mobil uygulaması üzerinde görüntülenebilecek. Ancak zengin içeriğe sahip web sayfalarında yapılan biçimlendirme, sayfanın yapısını bozacağı için tüm web sitelerinde kullanılmasının pek de doğru olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıca tüm sayfa içeriği görüntülenmeyen birçok web sitesi reklam gelirlerindeki düşüşten doğal olarak etkilenecektir.

Şimdilik test aşamasında olan bu mod yeni özelliklerin de eklenmesiyle birlikte yakın bir zamanda kullanıma sunulacak.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz