Türkiye’nin İlk Siber Füzyon Merkezi Açıldı!

0
246

Son dönemlerde kendini daha da fazla göstermeye başlayan siber saldırılar Türkiye için büyük tehdit içeriyor. İşte tüm bu iç ve dış saldırıları daha gerçekleşmeden saptayabilecek Siber Füzyon Merkezi düzenlenen tören ile açıldı.

Türkiye’ye yönelik yapılan saldırılar günlük yaşamımızda bizleri tehdit etmeye başladı. Kimlik bilgilerimizden tutun da adres bilgilerimize, banka bilgilerimize tüm veriler sanal ortam aracılığıyla internet korsanlarının eline geçebiliyor. Hatta önemli devlet adamları bile bu konuda zaman zaman risk altında kalabiliyor. En son yapılan siber saldırıda ise 33 devlet hastanesinin hasta bilgilerinin ele geçirildiği ünlü hacker grubu Anonymous tarafından iddia edilmişti. Doğrusunu söylemek gerekirse; Türkiye’ye yapılan siber saldırılar geçmişte de vardı. Ancak önlem alınmazsa gidişat daha da kötüye gideceğe benziyor. İşte burada da Siber Füzyon Merkezi önemli bir rol oynuyor.

Türkiye’nin ilk Siber Füzyon merkezi geçtiğimiz hafta Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir‘in katılımıyla açıldı. Bu siber füzyon merkezi sayesinde saldırılar daha gerçekleştirilmeden önlem alınabilecek.

Türkiye Adına Yeni Bir Güç

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin katkılarıyla kurulan merkez, Türkiye’ye siber dünyada önemli bir güç kazandırmış oldu. Türkiye’de ilk kez kurulan merkez iç ve dış tüm siber saldırıları gerçekleştirilmeden belirleyecek ve vatandaşlarımızı siber saldırılara karşı koruyacak. Açılış konuşması yapan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi’yle Türkiye, siber güvenlik konusunda önemli bir güce kavuştu. Dünyada ülkelerin güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biri, siber saldırılar. Siber saldırıları gerçekleşmesinden önce analiz etmek, önüne geçebilmek kritik bir öneme sahip. Bugün bunun için büyük bir adım atıldı.” sözleriyle kurulan tesisin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Türkiye-Siber-Füzyon-Merkezini-kuruyor

Siber Füzyon Nedir?

Siber füzyon, farklı kaynaklardan elde edilen verilerin birleştirilerek yapay zeka algoritmalarıyla analiz edildiği yeni nesil bir yaklaşımdır. Devamında makine öğrenmesi denilen işlem gerçekleştiriliyor ve makinenin gerekli protokolleri uygulaması sağlanıyor.

Bu yöntem klasik siber güvenlik anlayışından çok ötededir. Klasik siber güvenlik anlayışı bloklamayı esas alır. Ancak bu sistem ilgili tüm parametreleri değerlendirerek saldırı modelini belirleyip olayı çok önceden tespit etme prensibine dayanıyor. Bu sayede de daha saldırı gerçekleşmeden hazır olmaya vakit tanıyor.

Siber Füzyon Merkezi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz