TRT Bandrol Uygulaması Kalktı Derken…

0
263

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında cep telefonları başta olmak üzere çoğu mobil cihazı etkileyen TRT bandrol uygulaması bu yıl Haziran aylarında kaldırılması gündeme gelmişti.

Milletvekili Barış Yarkadaş uygulamanın gereksizliğini öne sürerek avukatları vasıtasıyla Danıştay nezdinde dava açmıştı. Danıştay milletvekilini haklı bularak akıllı telefonlardan, tabletlerden ve bilgisayarlardan alınan TRT bandrol uygulaması adı altındaki verginin sonlandırıldığını duymuştuk.

Şimdi ise son gelişme olarak;
3093 Sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ın yürürlüğe konulması; alınan Kanunun 4 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 24/7/2017 tarihinde karar alınmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Buna göre daha önce dahili radyosu bulunan veya bulunmayan diye ayrılan cep telefonları, yeni karar ile tek bir başlık altında toplandı ve ithalat esnasındaki fiyat üzerinden TRT bandrolü oranı %10 olarak değiştirildi. Ayrıca internet üzerinden televizyon ve radyo yayınlarını alabilen bilgisayar ve tabletlerdeki oran da tek bir başlıkta birleştirilmiş ve %2 olarak değiştirildi.

Sonuç itibariyle cep telefonları ucuzlarmı diye beklerken yeni bir fiyat artırımı yolda olabilir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz