Telefonumuzda FM Radyo Alıcısı Olmasına Rağmen Neden Radyo Dinleyemiyoruz?

0
1216

Federal İletişim Komisyonu (FCC) başkanı Ajit Pai, güvenlik sebeplerinden dolayı Apple’a iPhone’larda bulunan FM yongasını etkinleştirmesi çağrısında bulundu. Birçok Android telefon da uyku modunda FM yongalarını içeriyor. Ancak, telefonunuzda bir FM radyo alıcısı varsa, neden radyo dinleyemiyorsunuz?

Ajit Pai’nin talebiyle ilgili bir bilgi verelim. Apple’ın belirttiğine göre iPhone 6s ve önceki modeller FM yongasına sahipken iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone X modelleri FM yongasına sahip değil. Peki iPhone 6s ve önceki modellerde neden radyo dinleyemiyoruz? Apple, radyo özelliğini bir yazılım güncellemesiyle etkinleştirebilir mi?

FM Yongası Neden Hala Bulunuyor?

Birçok kişi muhtemelen eski iPhone’ların (ve birçok Android telefonların) FM radyo alıcısına sahip olduklarının farkında değildir. Sonuçta, radyo özelliği bazı Android telefonlarda olmasına rağmen Apple kendi cihazlarında FM radyo özelliğini kullandırmadı.

Peki Apple bunu kullanmayı gerçekten planlamıyorsa neden FM radyo donanımını eklemeyi tercih etti?

Apple’ın pazarlama stratejisi sayesinde, iPhone’daki her bölümün Apple tarafından tasarlandığını ve üretildiğini düşünüyorsunuz-dur. Bir iPhone 6s’de, hücresel şebekeye bağlanmak için kullanılan LTE modem, Qualcomm tarafından oluşturuldu. Parçaları ayıran ve çeşitli bileşenlerini tanımlayan iFixit gibi web siteleri tarafından yapılan parçalarına ayırma işlemlerine bakarsanız bunu görebilirsiniz.

Özellikle Apple, iPhone 6s için Qualcomm MDM9635M LTE modemini kullanmayı seçti. Bu Qualcomm kısmı, diğer birçok Qualcomm modeminde olduğu gibi, FM radyo alıcısı özelliğini içermektedir. Qualcomm’un tüm bu özellikleri donanımına dahil etmesi ve cihaz üreticilerinin bunları gerektiği gibi devre dışı bırakmasına izin vermek daha kolay olmuştur.

iPhone 6s’e ait bu parçada, turuncu renkli olan FM radyo alıcısı içeren Qualcomm LTE modemdir.

Apple, bu FM radyo alıcısı donanımını istemedi ve kullanmayı planlamadı. Bu nedenle, Apple devre dışı bıraktı ve görmezden geldi. FM radyo alıcısı, akıllı telefonda radyo dinlemenin yüksek talep gördüğü gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın şekilde kullanılabilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı Android akıllı telefonlarda da bu alıcıyı bulabilirsiniz. Ancak üreticinin etkinleştirmesi gerekmektedir.

Apple Neden Bir Ayar Değişikliği İle Etkinleştirmiyor?

Apple, iPhone 6s ve eski iPhone’larda FM radyo özelliğini etkinleştiren hızlı bir yazılım güncellemesini basitçe uygulamaya koyamaz. Apple, iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone X’in donanımda bunu destekleyemeyeceğini belirttiği için tüm sınırlamaları bilmiyoruz. Ancak, bir iPhone 6s’de bile Apple’ın ele alması gereken bazı konular var:

  • FM yongası, fiziksel olarak etkinleştirmeyi mümkün kılacak şekilde bağlı olmayabilir. Sadece Apple, bunun gerçek olup olmadığını ve bağlamanın ne kadar zor olacağını biliyor.
  • Alttaki yonga seti üretici yazılımı güncellenmeli.
  • FM radyo özelliğinin, iPhone’un hücresel, kablosuz ağ (Wi-Fi) ve Bluetooth alıcısı ile herhangi bir sorun oluşturmadığından emin olmak için teste ihtiyaç duyulacak.
  • Apple, kullanıcıların radyoyu kullanabilmesi için iOS’e bir Radyo uygulaması eklemesi gerekecek.

FM radyonun mümkün olmasına rağmen fiziksel olarak etkinleştirilmesi Apple için büyük bir proje olacaktır. Ancak yine de belirtmemizde fayda var. Bunun olup olmadığını bilmiyoruz.

Peki En Başta Niye Düşünülmedi?

iPhone’lar ve birçok Android telefonlar modemin standart bir parçası olduğundan FM radyo donanımına sahipler ve donanım piyasaya sürüldükten sonra kolay bir şekilde etkinleştirilemezler. Aklımıza bir soru geliyor: Neden en başta düşünülmedi?

Bu bizi tabii ki spekülasyonlar dünyasına götürüyor. Ancak, FM radyoya izin vermemek için ekonomik teşvikler bulunduğu açık. Apple için FM radyo özelliğinin olmayışı iPhone kullanıcılarını Apple Music, Beats 1 Radio ve iTunes gibi hizmetleri kullandırmaya zorluyor. Hücresel taşıyıcılar (mobil operatörler) için FM radyonun ihmal edilmesi, müşterileri hücresel şebeke aracılığıyla müzik akışına ve daha pahalı veri kullanımına teşvik ediyor.

Veya, belki de Apple sadece donanım ve yazılımı desteklemek için adam-saat (bir kişinin bir saatte yapabildiği iş miktarı) ile uğraşmak istemedi. Dürüst olalım: ABD’deki tüketiciler telefonlarında FM radyo özelliğini kesin olarak talep etmediler. Bu özellikli telefonları satın almak hala mümkün ve ucuz Android telefonlarda yaygın olduğunu belirtelim. Samsung’un yeni Galaxy S8 telefonları hala bir FM radyo alıcısına sahip. Ancak, Samsung bunu kullanmanızı sağlayan bir uygulamayı yerleştirmedi. Google Play’den bir FM radyo alıcısı uygulaması indirirseniz, en yeni Galaxy telefonunuzda FM radyo dinleyebilirsiniz. Ancak bu, Samsung’un bile belirtmeye değeceğini düşündüğü bir özellik değil. Bu özellik çok talep görseydi, şu anda daha yaygın olabilirdi.

FM Yongaları Gerekiyor mu? Etkinleştirilmeli mi?

FM radyo özelliğini etkinleştirme konusunda en büyük savunma kamu güvenliği hakkındadır. FM radyo alıcısı özelliği, hücresel şebekenin çekmediği durumlarda bile insanlara Harvey, Irma ve Maria Kasırgaları gibi doğal afetlerde acil durum yayınlarını alıp bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktı.

Radyo ve televizyon yayıncılarını temsil eden Ulusal Yayıncılar Birliği (National Association of Broadcasters – NAB), üreticilerin telefonlarında radyo özelliğini etkinleştirmesini istediler. Kongre geçmişte de bununla ilgili görüşmeler gerçekleştirdi. Bugünkü FCC başkanı Ajit Pai kabul etmesine rağmen eski FCC başkanı Tom Wheeler, akıllı telefon üreticilerinin bu özelliği eklemeleri yönünde karar vermemişti.

Sonuçta, insanların bu özelliği çok önemsediğini söyleyemeyiz. Tüketiciler paralarıyla oy (dollar voting) kullanıyorlar. FCC başkanı ve hükümet, üreticilerin telefonlarında FM radyo özelliğini etkinleştirmesini istiyorlarsa, muhtemelen bunu gerektiren bir yasa veya yönetmelik çıkarmak zorundalar.

Elbette, kamuoyunda büyük bir değişiklik olması, FCC başkanının umduğu gibi müşterilerin FM radyo özelliğini talep etmesini sağlayacaktır. Ancak bu, şu anda pek muhtemel görünmüyor.

FM radyo özelliği hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz