Tam 20 yıl önce insanlık yenildi!

0
328

Deep Blue ve Kasparov

Bundan tam 20 yıl önce insanlık ilk yenilgisini aldı!

10 Şubat 1996 tarihinde insanlık, kendi geliştirdiği bilgisayara karşı ilk yenilgisini aldı. Peki bu ne yenilgisiydi? Hemen cevaplayalım bu yenilgi satranç oyununda oldu.

IBM tarafından geliştirilen Deep Blue adındaki bir süper bilgisayar, 1963 doğumlu büyük satranç ustası ve dünya şampiyonu Rus Garry Kimovich Kasparov’u altı oyunluk maçın ilk oyununda yenmeyi başardı. Tabi altı oyunluk serinin kazananı Kasparov oldu. Ancak bir insanın bir bilgisayara karşı ilk defa yenilmesi tarihte yerini almıştı bir kere. Bir sonraki yıl Kasparov ile yeniden karşılaşana kadar güncelleme geçiren ve Deep Blue 2 olarak piyasaya çıkan süper bilgisayar, büyük satranç ustasını yenmeyi başardı.

Deep Blue 2 ile karşılaşan Kasparov, ilk maçı kazandı. İkinci maç Deep Blue 2 kazandı ve sonraki üç maç eşitlikle bitti. Son yani altıncı maçı ise Deep Blue 2 kazandı ve 700.000 dolarlık ödülün sahibi oldu.

Daha 13 yaşındayken Sovyetler Birliği’nin genç şampiyonu olan Kasparov, 1985 yılında 22 yaşındayken efsanevi Sovyet oyuncu Anatoly Karpov’u yendiğinde dünyanın en genç şampiyonu olmuştu. 2003 yılında Kasparov, başka bir bilgisayar programı olan “Deep Junior” ile karşılaştı ve maç eşitlikle sona erdi. 2005 yılında ise Kasparov profesyonel satranç hayatına noktayı koydu ve emekli oldu.

Bu yenilgi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce insanlar teknolojiyi bir noktada durdurmalılar mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz