Ülkemizde 1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlanan 4.5G teknolojisi ile mobil internet hızı 3G’ye göre oldukça yükseldi. GSM operatörlerinin bolca reklam yaptığı 4.5G’de en çok merak edilen konu internet hızının ne kadar yükseldiği ile ilgiliydi. Bu yüzden kullanıcıların büyük bir kısmı yeni internet hızlarını ölmek için çeşitli yöntemlere başvurdular. Bu yöntemlerin başında da mobil platformlarda geniş kitleler tarafından kullanılan ve Ookla tarafından geliştirilen Speedtest uygulaması geliyor. Bizim de Tekno Bölge ekibi olarak yaptığımız yaptığımız Türkiye’nin ilk 4.5G hız testine buradan ulaşabilirsiniz.

4.5G’nin 1 Nisan gecesinden itibaren kullanılmaya sunulmasıyla birlikte Speedtest uygulaması rekor seviyede indirme sayısına ulaştı. Bu indirme sayısının büyük bir kısmını Türkiye oluşturuyor. Hatta Ookla firması bu konuyla ilgili resmi Twitter hesabından bölgelere göre indirme grafiğini de ekleyerek, “Şu an tüm Türkiye Speedtest’i kullanıyor gibi görünüyor. Sizi görüyoruz Türkiye!” tweet’ini attı.

Aslında grafiğe bakarsak 4.5G’nin kazananı Speedtest oldu gibi 🙂

Bu arada internet hızınızı ölçerken dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Yüksek hızlarda internet kullanımı sağlayan 4.5G’yi test ederken kotanız tükenebilir. Çünkü Speedtest yaklaşık 15 saniye süren bir test süresi sonucunda 200-300 MB veri harcayabilir. Mobil öperatörlerin sunmuş oldukları tarife ve paketlereri de göz önünde bulundurursak internet hızınızı ölçmeden önce internet paketinizin ne durumda olduğunu bir kez daha kontrol etmenizde fayda var. Eğer kullanmış olduğunuz internet hızınızı ölçmek istiyorsanız Speedtestin iOS, Android ve Windows Phone sürümlerini aşağıdan indirebilirsiniz.

‎Speedtest by Ookla
‎Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free+
Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free
Speedtest.net
Speedtest.net
Developer: ‪Ookla‬
Price: Ücretsiz+

Speedtest uygulaması ile internet hızınızı test ettiniz mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz