Skype’ın görüntülü arama özelliği Edge internet tarayıcısına geliyor!

0
343

Geliştirici ekibinin blog sayfalarında yapmış oldukları açıklamaya göre Skype’ın görüntülü arama özelliği Microsoft Edge internet tarayıcısına geliyor! Hem de hiçbir eklentiye ihtiyacınız olmayacak!

Edge tarayıcısındaki Skype, Windows 10’nun 1511 ve sonraki yapım numaralarında bulunan EdgeHTML (13.10586 veya daha yeni) ile gelen ORTC API desteğine sahip tarayıcı ile güçlenecek.

Peki nedir bu ORTC?

Object Real-Time Communication’ın kısaltılması olan ORTC, herhangi bir eklenti gerekmeden tarayıcılar arasında dosya paylaşımı, görüntülü görüşme ve sesli arama yapabilmeyi mümkün hale getirmek için Dünya Çapında Ağ Birliği (World Wide Web Consortium – W3C) tarafından hazırlanmıştır. Bir standart haline gelen ORTC, Safari hariç popüler birçok tarayıcı tarafından desteklenmektedir. Ancak, tarayıcı tabanlı Skype’ın çalışması için gerekli olan H.264 video kodeğine sahip tek tarayıcı şu anda Microsoft Edge internet tarayıcısıdır.

Skype Edge

Edge için Skype tam anlamıyla yayınlandığında Web için Skype, Outlook.com, Office Online ve OneDrive üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışacak.

Ayrıca ekip, diğer tarayıcılar kodek desteğini eklediklerinde tarayıcıda görüntülü görüşme özelliğinin diğer tarayıcılarda da çalışacağını belirttiler.

Bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz