Samsung’dan Yeni bir SSD Versiyonu Geliyor!

0
615

Görünen o ki, sızıntılara göre Samsung yeni bir SSD sürümü çıkarmayı planlıyor. Belirtilenlere göre bu yeni SSD sürümünün ismi ise 960 EVO olacak.

Samsung’un yeni 960 EVO modeli m.2 standartında bir SSD olacak. Firmanın yeni Polaris NVMe hafıza kontrolcüsüne sahip olacağı belirtilen SSD sürümü, 48 katmanlı TLC V-NAND (vertical NAND, yani çiplerin daha fazla performans vermesi açısından üst üste istiflenmesiyle karşımıza çıkan bir teknoloji.) teknoloji eşlik edecek.

Tüketici odaklı bir ürün olacak olan 960 EVO, aşağı yukarı Samsung’un PM961 modeliyle aynı performansı verecek. OC3D’nin açıklamasına göre bu 3000 MB/s okuma ve 1150 MB/s yazma hızı anlamına geliyor.

ssdfinger-970-80

Üst Limit 1 TB

Dedikodulara göre, Samsung 960 EVO; 128GB, 256GB, 512GB ve en yüksek olarak 1TB kapasite ile piyasaya sürülecek. Önümüzdeki ay bu dedikoduların ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğunu görme fırsatı bulacağız.

Diğer yandan önceki aylara baktığımızda, Samsung’un 32TB bir SSD modelini tanıttığını görüyoruz. Bu hafıza Seagate firmasına yetmemiş olacak ki hemen Samsung’un ardından 60TB kapasiteli SSD versiyonunu çıkaran firma, en iyi veri yoğunluğuna sahip SSD versiyonunu piyasaya sürmüş oldu.

Tabiki fiyat olarak baktığımızda bu SSD sürümleri fiyat açısından pek ulaşılabilecek bir noktada değil. 20.000$ gibi fiyatlara satışa çıkarılacağı belirtilen sürücülerin Türkiye fiyatlarının (tabii Türkiye’ye gelmesi durumunda) 60.000 TL civarında olması bekleniyor. Her ne kadar bu fiyatlar çoğu insan için ulaşılmaz olsa da, firmaların bu teknolojileri ortaya çıkarabilmesi gelecek açısından güzel umutlar vaad ediyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz