Samsung’dan Yazılım Güncellemeleri Konusunda Bir İlk

0
1503

Samsung, muhtemelen ilk kez Google’dan bile önce Android güncellemesi yayınladı.

Büyük telefon üreticileri, aylık güvenlik güncellemelerini vermek konusunda söz vermişti. Samsung da bu üreticilerden biri. Samsung, amiral gemisi telefonlara aylık güvenlik güncellemelerini zamanında ileteceğini belirtmişti. Ancak çoğu üretici gibi güncellemeler genelde biraz geç geliyordu. Hatta önceki yazılarımızda 3-4 ay geride kalması ve sadece belirli cihaz ve ülkelere güncelleme verilmesiyle nedeniyle çoğu üreticiyle birlikte Samsung’u da eleştirmiştik.

Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesinin yayınlamasıyla birlikte Samsung, en azından ülkemizde satılan cihazlar için bu konuyu biraz düzeltmiş diyebiliriz. Nisan güvenlik yamasını Nisan başında ülkemizde yayınlayan Samsung, Mayıs güvenlik güncellemesini ise daha Mayıs ayı gelmeden, 2-3 gün önce yayınladı.

Cihaz üreticileri, Google ile anlaşmalı olduktan, güvenlik açıklarını düzeltmeleri için gerekli kodlara ve dokümanlara herkesten önce ulaşıyorlar ve bu sayede açıklar duyurulmadan önce bu hataları düzeltme şansına da sahip oluyorlar.

Bu yüzden normalde önümüzdeki günlerde yayınlanacak 1 Mart 2016 güvenlik yama düzeyi şu an ülkemizdeki Note 5’lerde birkaç gündür kullanılabilir durumda. Güncelleme sözü olan diğer cihazlar da güncelleme almaya başlayacaklar.

İşin ilginç kısmı, Google’ın kendi Nexus cihazları için henüz bu güvenlik yamasını yayınlamamış olması. Yani belki de Android tarihinde ilk kez Samsung bir güncellemeyi Google’dan önce yayınladı ve nadiren rastlansa da Türkiye, Samsung’un güncelleme listesinde ilk sıradaydı.

Samsung hem Nisan hem de Mayıs ayı için güvenlik güncellemelerini aksatmadan vermiş olması bizi oldukça sevindirdi ve Marshmallow’u uzun süre beklemiş olan Samsung kullanıcılarının da yüzünü biraz olsun güldürdü. 🙂

Umarız Samsung, gelecekte de güvenlik güncellemelerini en kısa sürede cihazlarına yayınlamaya devam eder ve Android sürüm güncellemelerini de daha kısa sürelerde kullanıma sunar. (Cihazımızın güvende olması, son özelliklere sahip olmasından çok daha önemli)

note-5-security-patch

Düzeltme: Yazıda yanlışlıkla Mayıs yerine Mart yazılmış, yazıyı düzelttik.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz