Samsung UFS 2.0 Standartına Sahip Hafıza Kartlarını Duyurdu!

0
612

Günümüz cihazlarında hafıza konusu giderek daha da önemli bir hal alıyor. Gerek 4K ve 2K video çekim kabiliyetlerinin artması, gerek media ve oyun içerikli dosyaların giderek boyutunun artması bizlere daha çok alan gerektirirken aynı zamanda daha hızlı depolama ihtiyacı doğuruyor. Hali hazırda hafıza kartlarında kullanılan Class 10 ve UHS-3 gibi teknolojiler pratik olarak 100 MB/sn gibi okuma yazma hızları sunuyor.

Peki microSD kartınız, SSD sürücü hızında olsun ister miydiniz? Eminim ki çoğunuzun cevabı evet şeklinde. İşte Samsung bu konuda önemli bir gelişmeye imza atarak, microSD kartlarına UFS 2.0 teknolojisini entegre etmiş ve harika okuma/yazma oranları elde etmeyi başarmış. Dünyada UFS 2.0 teknolojisine sahip olan ilk kartlar olarak tanıtılan hafıza birimleri, 32, 64, 128 ve 256GB gibi farklı büyüklüklerde alan sunuyor. 256GB kapasiteye sahip olan model 530 MB/sn okuma, 170 MB/sn yazma hızlarına kadar çıkabiliyor. Anlık olarak baktığımızda ortalama bir SSD modelinin ortalama 450-500 MB/sn okuma hızı sunduğunu düşünürsek, Samsung’un ortaya çıkardığı teknoloji ciddi anlamda önemli. Zira bu hız oranları ile 5GB bir Full HD filmi 10 saniye içinde okuyabilirsiniz. Aynı kapasitedeki bir filmi UHS-1 teknolojisine sahip bir microSD kart ile okumanız ise 50 saniyeyi bulacaktır.

 

Samsung firmasının yaptığı açıklamaya göre, geliştirdikleri bu yeni teknoloji artık telefon, profesyonel kamera, 360° Kamera gibi daha fazla veri barındıran yüksek çözünürlük içeren fotoğraf ve video çeken cihazlar için standart haline gelmek durumunda. Zira bildiğiniz gibi 4K video çekimi yapmak istediğinizde, ortaya saniyelik olarak bile o kadar büyük veriler çıkıyor ki, düşük veri hızına sahip bir depolama sisteminin bu hıza yetişmesi imkansızlaşıyor.

UFS_02.0

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi microSD kartlar ön yüzden bakınca diğer kartlar ile aynı görünüme sahipken, arka tarafına baktığımızda ise durum biraz farklılaşıyor. Fiyat konusuna geldiğimizde ise, fiyatlar henüz belirlenmiş değil fakat tahmin edebileceğiniz üzere böyle bir teknoloji sunan microSD kartların fiyatının da ucuz olmasını beklememek lazım.

Siz bu microSD kartlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu kartlar ortaya başarılı bir performans koyabilecek mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşın…

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz