Samsung Galaxy Note 7 İle İlgili Kesinleşen 7 Özellik!

0
584

Note 7’nin tanıtılmasına aşağı yukarı 1 ay gibi bir süre kaldı. Sızıntılara göre (artık sızıntıdan da öte kesinleşti diyebiliriz) 2 Ağustos tarihinde Samsung, Unpacked 2016 etkinliğini gerçekleştirecek. Ve bildiğiniz üzere Samsung, Note serisi telefonlarını Unpacked etkinliklerinde tanıtıyor.

Ne kadar kesin bilgiler için 2 Ağustos tarihini beklememiz gerekse de, telefon dünyasında sürekli olduğu gibi yine birçok sızıntı elde ettik. Bunlardan bazıları uçuk şeyler olsa da bazıları gerçekten tutarlıydı. İş bu sızıntıların içinden gerçekleşmesine kesin olarak baktığımız Note 7 ile ilgi 7 bilgiyi sizler için derledik.

1. İşlemci

Bildiğimiz üzere bir telefonun en önemli parçalarından biri işlemcisidir. Cihazın tüm matematiksel işlemlerini gerçekleştiren işlemci telefonun hızına doğrudan etki eder. İşte bu noktada Note 7’nin işlemcisinin ne olacağı merak konusuydu. Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinde bölgeye göre Snapdragon 820 ve Exynos 8890 işlemcilerini kullanan Samsung, her zaman olduğu gibi Note modelinde daha yüksek bir işlemciye yer verecek. Tahmini olarak  Snapdragon 821 veya 823 işlemcisine sahip olacak model yine bölgeye göre Exynos 8893 işlemci kullanabilir. Bu iki işlemci de mimari olarak eski versiyonlarına göre aynı olsa da, hız aşırtmalı şekilde karşımıza çıkacak. Bunun yanında başka yenilikler de olacak tabi ki. 821 modeli 2.15 GHz hıza sahipken 823 modeli ise 2.35 GHz hıza sahip. Exynos 8893 hakkında ise hiçbir bilgi yok.

Exynos-and-Snapdragon

2. RAM

RAM konusunda her zaman öncü bir firma olan Samsung, yine bu konuda adından söz ettirecek gibi duruyor. 10nm sürecinde üretilen LPDDR4 6GB RAM’e sahip olacak olan Note 7, bu RAM ile hem kapasite, hem hız hem de verimlilik konusunda eski sürüm RAM’e sahip olan cihazlara karşı büyük bir avantaj sağlayacak gibi duruyor.

2015-02-04-image-15

3. Kamera

Görünen o ki Samsung, Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinin kameraları için büyük  çalışmalar yapmış. Şundan eminiz ki Samsung, Note 7 modelinde, S7/S7 Edge modellerine göre uçurum fark yaratmayacak olsa da yine de kamerada geliştirmeler yapacaktır. Bir diğer yandan cihazın çift kameraya sahip olacağı iddiaları ise ne yazık ki gerçek olmayacak. Belki çift kamera teknolojisini 2017 yılında orta-üst sınıf modellerde deneme amaçlı görebiliriz ama 2016 yılı için Samsung’un böyle bir girişimi bulunmuyor.

Galaxy-S7-camera-1080x675

4. İris Tarayıcı

İşte 2016’nın en yenilikçi teknolojilerinden biri karşınızda. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Galaxy Note 7, iris tarayıcı ile gelecek. Bunu aşağıdaki sızıntı fotoğrafta, üst panelden görmek de mümkün zira sensör kısmında 3 adet büyük sensör boşluğu bulunuyor. İşte bu boşluklardan biri, iris tarayıcı sensörü barındıracak ve sizin bir göz kırpışınızla telefon kilidinin açılmasını sağlayacak. Henüz telefon tanıtılmadığı için sensörün ne kadar hızlı ve stabil olacağını bilmiyoruz.

Note7-vs-S7-Edge-840x751

5. Suya ve Toza Karşı Dayanıklılık

Galaxy S6/S6 Edge modellerinde suya ve toza karşı dayanıklı bir yapı sunmayan Samsung, S7 ve S7 Edge modellerini piyasaya IP68 sertifikasıyla sürmüştü. Televizyonlarda, suyun altında fotoğraf çekmeye yönelik reklamlar da veren Samsung böylece bu konuda artık ne kadar hassas olduğunu göstermiş oldu. Kullanıcıların geri bildirimlerini de göze alarak böyle bir hassasiyete bürünen firma, Note 7 modelinde de en az IP68 sertifikası sunmayı planlıyor.

waterproof-galaxy-s7-750x400

6. USB Type-C Portu

Yılın en moda özelliklerinden olan USB Type-C portu, birçok modelde kullanılmaya başlandı bile. İlk defa yaygın olarak Apple firmasının dizüstü bilgisayarlarında kullanmaya başladığı bağlantı türü, tek port üzerinden hem cihazı şarj etmenizi hem de çeşitli aksesuar ve cihazları kendi cihazınıza bağlamanıza yarıyor. Ayrıca simetrik bir yapıda olduğu için ters veya düz takma derdine de son vermiş oluyor. Samsung her ne kadar S7 modellerinde bu portu kullanmamış olsa da, Note 7 modelinde bu girişin kesin olarak bulunacağını söyleyebiliriz.

belkin-usb-type-c-840x428

7. Batarya

Son konumuz ise batarya. Günümüzde teknolojik cihazların en büyük sıkıntılarından olan batarya problemi, her ne kadar her gün şu üniversitenin şu öğrencisi devrim niteliğinde bir teknoloji yarattı, artık pil sorunu kalmayacak şeklinde haberler görsek de hala aşılamamış durumda. İşte bu yüzden firmalar artık kasanın içindeki alanı en iyi şekilde kullanmaya çalışarak en küçük boşluklara bile pil koymak için uğraşıyorlar. Diğer yandan bazı firmalar ise pilin içindeki kimya üzerinde çalışarak daha küçük alanlarda daha büyük enerjileri depolamak istiyorlar. Önceki Note modeli olan Note 5 modeli için 3,020 mAh kapasitesinde bir pil tercih eden Samsung, kullanıcılar tarafından ağır eleştiri almıştı. Her ne kadar yazılımı yeterince optimize ettiklerini söyleseler de, hem ekranın büyük olması hem de QHD çözünürlükte olmasından dolayı Note 5 pil ömrü çok uzun olan bir telefon olmayı başaramamıştı. Bu hatayı tekrarlamak istemeyen Samsung, Note 7 modelinde 3,600-4,000 mAh değerleri arasında bir pil kullanacak. Her ne kadar yüksek bir sıçrama olmasa da, en azından cihazın daha uzun kullanım süresi sunacağını söyleyebiliriz.

Battery-Low

Siz Galaxy Note 7 hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce hayal kırılığı mı yaratacak yoksa herkesin beğendiği bir model mi olacak? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşın…

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz