Raporlara Göre Mobil Geliştirici Sayısı 12 Milyon!

0
121

Mobil kullanım yıllardır inişli çıkışlı bir çizgi izlese de geliştirici sayısı hızla artıyor.

Web, yeni geliştiriciler için iyi bir ortamdı. Ancak geliştiriciler dikkatlerini mobil endüstrisi üzerine kaydırıyorlar.

Evans Data tarafından yapılan araştırmaya göre şu anda uzaktan veya yakından mobil sektöründe çalışan 12 milyon geliştirici var. Bu, bir uygulamanın arka planında, başlangıç aşamasında veya tasarım aşamasında çalışan geliştiricilerin olduğu anlamına gelebilir. Bunlar dışında Android topluluğuna ait çeşitli forumlarda kendi çalışmalarını sergileyen geliştiricileri de içeriyor.

Evans Data raporuna göre tüm dünyadaki geliştirici nüfusu 21 milyon civarında ve bu nüfusun yarısından fazlası mobil uygulamalar üzerinde çalışan geliştiricilerden oluşuyor. Rapora göre 12 milyonluk mobil geliştiricilerin 5.9 milyonu Android, 2.8 milyonu ise iOS platformuna yönelmiş durumda. Android ve iOS arasında böyle bir fark olmasını da Google Play Store’un açık ve daha çok cihaz tarafından erişilebilir olduğuna bağlayabiliriz.

Rapor ayrıca bu sayının gelecekte nasıl olacağını da belirtiyor. Bu hızla giderse 2020’ye kadar geliştirici sayısı 14 milyon olacak. Mobil endüstrisi akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir teknolojiler gibi çok sayıda ürünü içerdiğinden bu ekosistemin nasıl da böyle bir hızla artacağını anlayabilirsiniz. Tabi teknoloji ilerliyor, her geçen gün yeni ürünlerle karşılaşıyoruz. Bu geliştirici sayısının 14 milyon hedefini de geçebilmesi mümkün.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz