Project Ara İptal Edildi!

0
339

Modüler akıllı telefon projesi “Project Ara” Google’ın uzun süreli planları arasından çıkarıldı.

Google tarafından uzun süredir geliştirme aşamasında olan ve akıllı telefon kavramını kökünden değiştirmeyi hedefleyen modüler akıllı telefon projesi, haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre, şirket tarafından askıya alınmış durumda. Donanım parçaları tamamen değiştirilebilir akıllı telefon fikrinden yola çıkan ve Motorola’yı satın almasıyla beraber Google’ın eline geçen proje, görüşe göre beklenen gelişmeyi gösteremedi.

Önümüzdeki yıl kullanılıcılara sunulacak olan Project Ara artık Google tarafından geliştirilmeyecek. Donanım üreticileri ile yaşanan sorunlardan dolayı projenin iptal edildiği Google’ın resmi sözcüsü tarafından da doğrulandı

project-ara

Project Ara ilk olarak “Phonebloks” adlı, bileşenleri değiştirilebilir telefon fikrini benimseyen akıllı cihaz üreticisi Motorola tarafından ortaya çıkarılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda Google’ın Motorola’yı satın almasıyla beraber söz konusu proje de şirketin eline geçmiş oldu. Daha sonra Motorola, Lenovo’ya satıldı ancak Google  Project Ara’dan vazgeçmeyip geliştirme düşüncesiyle modüler akıllı telefon projesinin kendi bünyesinde kalacağını açıklamıştı. Pek çok üretici ile donanım parçaları üzerinde anlaşan ve Ocak 2015’te ilk prototipi gösterilen projenin ilk olarak pilot bölge seçilen Porto Riko’da kullanıcılarla buluşacağı planlanıyordu.

Yine de tüm bunlar Project Ara’nın tarihin tozlu sayfaları arasına görüleceği anlamına gelmiyor. Proje Google tarafından geliştirilmeyecek olsa da üçüncü taraf üreticilere gerekli lisanslar verilip farklı firmalar tarafından piyasaya sürülmesi sağlanacak. Ancak bir projenin geliştirilme aşamasını göz önünde bulundurursak tamamen modüler akıllı telefonları uzun bir süre daha görebilmemiz mümkün değil gibi görünüyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz