Opera 12 Desteği Sona Eriyor!

0
322

Opera Logo

Opera’nın Presto motoruna dayalı en son sürümü Opera 12, son güncellemesini aldı. Son güncellemedeki en önemli değişiklik, tarayıcı ve internet siteleri arasında güvenli bağlantı yapılması için kullanılan Eliptik Eğri Kriptografisi (ECC) paketinin dahil edilmesi.  Bu sayede ECC sertifikasına sahip çok sayıda internet sitesine Opera 12 ile bağlanamayan kullanıcıların sorunları giderilmiş oldu.

12.18 güncellemesi ile Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) Rivest Cipher 4 (RC4) devre dışı bırakıldı. Bu değişikliğin Firefox gibi diğer tarayıcılarda da yapıldığını belirtelim. RC4’e ihtiyacınız olduğunde tekrar etkinleştirebilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra tarayıcı artık TLS 1.2’yi varsayılan olarak destekliyor.

Opera 12’nin yanı sıra şirketin posta istemcisi Opera Mail, Future Team grubundan bir araştırmacının dikkatle hazırlanmış bir mesaj ve bazı özel kullanıcı etkileşimini kullanarak bir kullanıcının bilgisayarında kod yürütülmesine izin verebilen güvenlik açığını bulup raporlamasından sonra bir güvenlik güncellemesi aldı.

Yapılan son güncelleme ile Opera 12.18 sürümünün Windows XP SP1 işletim sisteminde desteklenen son sürüm olduğunu ve bundan sonra desteklenmeyeceğini belirtelim. Şirket tarafından yapılan açıklamada daha üst bir işletim sisteminize geçmenizi ve Opera 35’i kullanmanız önerilmektedir.

Opera internet tarayıcısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz