Note 7 Cihazının Tarih Olma Sürecinde Yaşananlar

0
314

Note 7 cihazı neden tarih oldu? Nasıl oldu da böyle bir hata yapıldı? Note 7 cihazları neden patladı? Hepsi ve daha fazlası bu yazımızda.

Samsung Galaxy Note 7 telefonunu şarja taktın. Başucunda alarmı kurulu olan telefonunla uykuya daldın. Senaryonun devamı çok daha kötü bitebilirdi. Note serisinin amirali ne yazık ki hepimizi hayal kırıklığına uğrattı.

Samsung firmasının Apple ile yarıştığı en güncel telefonu olan Note 7 piyasaya çıktıktan yaklaşık 2 ay sonra kusurlu olduğu anlaşıldı. Samsung problemin üretici kaynaklı olduğunu açıkladı. Ne yazık ki yaklaşık 35 patlama vakası var. Peki her şey nasıl başladı? Dilerseniz birkaç ay geriye gidip Note 7 nasıl bir cihazdı hatırlayalım..

Orijinal reklamını yayınlayamıyoruz. Samsung Türkiye de dahil olmak üzerek Samsung Note 7 ile ilgili tüm içeriğini kaldırmış durumda. Şimdi birkaç ilginç özelliğinden bahsedelim. Zira burada Note 7’yi tüm özellikleriyle ele almamız anlamsız olur. Çünkü artık toplatılan ve üretimi durdurulmuş bir telefon oldu. Ama kendini çizgisinden öne taşıyan birkaç özelliği vardı.

picsart_10-16-04-03-07

İşte Tarih Olan Note 7’nin Çarpıcı Özelliklerinden Bir Kaçı

Note 7 Retina Taraması...
Note 7 Retina Taraması…

Güvenlik için Iris tarayıcı!

Parmak izli telefonlara artık hepimiz alışmıştık. Ama Samsung farkını ortaya koymak için Note serisinin son telefonunda bir yenilik yaptı ve retina taramayı cihaza entegre etti. Bu da gözünüzü Iris tarayıcıyla okuyabilecek ve şifre olarak gözünüzü kullanabileceğiniz anlamına geliyordu.

Note Serisinin Olmazsa Olmazı S-Pen

Bu sürümde kaleminizle çeviriler yapabilir, büyüteç görevinde kullanabilir ve en çarpıcı yenilik olarak su altında da yazı yazabilirdiniz.

picsart_10-16-04-03-58

Fazla uzatmadan Note 7 eşsiz bir tasarımla güçlü bir donanımla ve çarpıcı yeniliklerle piyasaya 3,599 gibi bir fiyatla çıkmıştı. Her ne kadar ülkemizde yaşanmasa da dünya üzerinde 35 batarya yanması/patlaması problemi nedeniyle Samsung önce hatalı telefonları değiştirme kararı aldı.

Her zaman tüketicilerini düşündüğünü belirten Samsung, bu nedenle Galaxy Note 7 modelleri için değişim programına start verdi.

Ekim ayı itibarıyla dünya genelinde tekrar satışa çıkmaya başlanan “güvenli” Galaxy Note 7 modelleri tekrar tüketicilerin karşısına çıktı. Yenilenen modelin kutusunda, cihazın pil problemi olmadığına işaret eden bir ibare ve bununla beraber telefonun pil simgesinde de değişiklikler vardı.

picsart_10-16-04-05-13

Peki Böyle Yüksek Teknoloji Bir Cihaz Nasıl Oldu da Yanmaya Başladı?

Şimdi dilerseniz sorunun temeline inelim. Aslında sorun o kadar da karmaşık değildi. Samsung’un İngiliz resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre pil hücresinde anot ve katotun birbirine temas etmesiyle pil aşırı ısınmaya başlıyor ve bunun ardından da bataryanın patlaması meydana geliyor. Çok nadir görülen bir üretim hatası olduğu söylenirken, patlamalar 35 olarak kayda geçmiş durumda. Bunlardan 17’si Güney Kore’de, 17’si Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 1’i Tayvan’da gerçekleşti. Ülkemizde ise henüz bir patlama vakası gerçekleşmedi. Samsung Türkiye’nin bu konuda önemli çalışmalar yaptı.

picsart_10-16-04-04-13

Peki Samsung Firması Bu Krizi İyi Yönetebildi Mi?

Samsung patlama/yanma vakalarından sonra gerçekten tutumlu bir karar alarak kullanıcılarına iki seçenek sundu. Dileyen para iadesi talebinde bulunabilecek ya da dileyen değiştirilen Note 7 cihazlarından alabilecekti. Samsung bu müşterilerinin güvenliğini koruyan kararını aldıktan iki gün sonra bir hava yolu şirketinin seferde olan uçağında cihazın “şarj olmama durumunda” yandığı haberi çıktı. Samsung bu haberden sonra vakanın araştırılacağını ve kesinlikle müşterilerinin güvenliğini göz önünde bulunduracağını açıkladı. Aynı gecenin sabahında saat 2 civarında T-Mobile Ceo’su John Legere attığı bir tweet ile Note 7 satışlarının durdurulduğunu ifade etti.

picsart_10-16-04-02-40

Ekim ayı itibariyle Note 7 artık tarih olmuştu. Samsung yaptığı açıklamalarla tüm telefonların toplatılacağını söyledi. Yani firma bu aldığı kararla mobil dünyada görmediğimiz bir şekilde aynı cihazı iki kez toplama kararı aldı.

picsart_10-16-04-04-36

Elbette hepimiz eleştiriyoruz. Şuan bende eleştiri yapıyorum. Fakat burada önemli bir nokta var. Üretilen Note 7 cihazlarının sadece %0.001’lik bir kısmında bu problem vardı. Yine de Samsung’un tamamiyle müşteriye yönelik tutumlu bir davranış sergilediğini düşünüyoruz.

Peki Bu Dramatik Olay Samsung’a ne kadara Mal oldu?

Samsung Galaxy Note 7 modelleri için ilk kez satışlar durdurulduktan sonra, Samsung başkanı Dong-Jin bu olayın zararı için “yürek yaralayıcı” bir rakam olduğunu belirtmiş ve analistler zararın 1 milyar dolar civarında olduğunu söylemişti.

Rakam 17 milyar dolar!

Reuters’ın haberine göre yeni Note 7’lerin de satışlarının durdurulması, 19 milyon adetlik bir cihaz satışının kaybolması ve toplamda 17 milyar dolarlık bir gelirin hava olması anlamına geliyor.

Tabii ki Samsung’un 235 milyar dolarlık bir piyasa değeri olan ve kasasında 69 milyar dolar bulunduran bir şirket olduğunu düşündüğümüzde, bu zarar her ne kadar yıpratıcı olsa da karşılanabilir bir düzeyde.

Belki de bu noktada yapılması gereken farklı çözüm yolları vardı. Şirket ilk patlama vakalarından sonra sorunlu cihazları derhal yenileriyle değiştirmek yerine, yani pillerini değiştirip problemi çözmek yerine, daha farklı bir cihazla örneğin Note 7 Plus gibi bir cihazla yeni özelliklerle donanımda fazlalıklarla cihazları değiştirme kararı alsaydı belki de insanlardaki algıyı daha iyi yönlendirebilirdi.

Şu an Note 7 bitti. Umuyoruz ve bekliyoruz ki Samsung bu Note 7 vakasında her ne kadar sorumlu ve güvenlik gözeten tutumuyla iyi refleks göstermiş olsa da önümüzdeki aylarda yepyeni ve piyasayı hareketlendirecek bir teknoloji harikasıyla karşımızda yerini alacaktır.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz