Nokia P1 Hakkında Neler Biliyoruz?

1
778

HMD Global şirketinin Android işletim sistemine sahip Nokia P1 hakkında bildiklerimizi bir araya getirdik!

Apple ve Android’ten uzun bir süre önce mobil endüstrisine hakim olan Nokia, akıllı telefonlar geliştiren ilk şirketlerden biriydi. Hatta 2G “yüksek hızlı” internet bağlantısına sahip klasik N95’leri 2007 yılında bazı çevreler tarafından “en iyi akıllı telefon” ilan edilmişti. ABD dışında iPhone’un yaygınlaşmasından önce bir Nokia telefona sahip olmak bir Rolex veya Omega kol saati takmakla aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Daha yenilikçi iOS ve Android işletim sistemlerinin Symbian OS’in üstesinden gelmesiyle Nokia’nın düşüşü de gerçekleşmiş oldu. Nokia’nın kaderi 2011’de Microsoft ve onun Windows Phone işletim sistemiyle ortaklık kurmaya ve Android’in ekosistemine tam olarak adapte olmamaya karar verdiklerinde belli oldu. Microsoft, 2014’te Nokia’nın mobil bölümünü satın aldı ve birkaç yıl sonra da HMD Global’e sattı. Nokia, bu sene nihayet Android’i kucaklamaya karar verdi, ancak Windows dünyasına mahkum edildiğinden dolayı yeniden başlamak zorunda kaldı.

Nokia 6, potansiyeli test etmek için Ocak 2017’de piyasaya çıktı, ancak bu piyasaya Çin pazarı ile sınırlandı. Satışa çıktıktan itibaren sadece saniyeler içerisinde stoktaki 9000 adet tükendi. Nokia eski popülerliğini tekrar kazanıyor mu dersiniz?

Nokia’nın muazzam bir başlangıç yapmasıyla birlikte üst düzey bir amiral gemisi yayınlaması ihtimaline karşı tüm gözler şirkete çevrilmiş durumda. Bu bölümde, Nokia P1 hakkında tüm bildiklerimizi bir araya getirdik.

Nokia P1 Hakkında Konuşulanlar

Duyuru Tarihi: Bilinmiyor

Nokia’nın amiral gemisinin duyuru ve çıkış tarihi ile ilgili bilgilier çelişkili. 26 Şubat 2017’de İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi’nde duyurulması bekleniyor olsa da duyurunun ve çıkışın daha sonraki bir tarihte gerçekleşeceğini gösteren başka söylentiler var.

Bu söylentilerin başında Nokia’nın amiral gemisinde kullanılacak işlemci geliyor. Samsung’un yeni amiral gemisi olan Galaxy S8’de kullanılacak işlemci Snapdragon 835. Bu işlemcinin ilk üretim hattında Samsung tekeli elinde bulunduruyor. LG G6 ve HTC 11 gibi diğer amiral gemileri, üretimde herhangi bir gecikmeyi önlemek için eski 821 serisini kullanacak.

Eğer Nokia gerçekten bekleyip 835’i kullanmaya karar verirse, amiral gemisinin bu yılın ikinci çeyreğinin sonundan üçüncü çeyreğinin başına kadar amiral gemisini yayınlamayacağını söyleyebiliriz.

Üretici: HMD Global

Nokia P1, Nokia’nın kendisi tarafından üretilmeyecek. Bir başka Finlandiyalı şirket olan HMD Global, 2016’nın sonlarında Nokia markalı akıllı telefonları üretme ve satma haklarını satın aldı ve amiral gemisi P1 cihazının sorumluluğunu üstlenecek. Üretici olarak Nokia isimde geçmese de ekibinin çoğunluğu Nokia çalışanlarından oluştuduğundan dolayı HMD kesinlikle Nokia niteliğini taşıyor. Örneğin HMD Global CEO’su Arto Nummela, 1994 yılında Nokia’ya katılmıştı.

Tasarım: Alüminyum Gövde, Ana Ekran (Ev) Butonu, IP Derecelendirmesi ve Daha Fazlası

Know Your Mobile sitesi, Nokia’nın marka tutarlılığı için alt katmanlı cihazlardan amiral gemisi cihazlarına kadar gelecekteki modelleri korumak amacıyla benzer tasarım anlayışına sahip olmayı isteyeceğini düşünüyor.

Bu durumda, Nokia 6’nın tasarımı üzerine inşa edildiğini söyleyebiliriz. 6 gibi, P1 de bir alüminyum çerçeveye ve parmak izi tarayıcısı işlevi de gören ön tarafta yer alan bir kapasitif ana ekran butonuna sahip.

Burada, P1’e amiral gemisi statüsünü yansıtmak için tasarımında daha fazla ayrıntı olabilir. Öncelikle, telefonun ön ve arka panelinin Corning Gorilla Glass 5’ten oluşacağı düşünülüyor. İkinci olarak, ekranın en-boy oranı ve genel estetiği arttırmak için LG’nin yaklaşmakta olan G6’sını anımsatan son derece ince kenar çerçeveleri olacak. Son olarak ise tabi ki söylentilere göre Nokia P1’in büyük rakiplerini izleyeceği ve amiral gemisini su ve toz direnci açısından değerlendireceği bilgisi yer alıyor. Söylentiler her zaman değişkendir. Ancak P1, IP57 veya IP68’lik bir IP koruma derecesine sahip olabilir.

İşlemci: Qualcomm Snapdragon 835

Samsung ilk üretim çalışmalarındaki tekeli nedeniyle Qualcomm’un yeni ürünü olan 835’teki eksikliklere rağmen, Nokia P1’in en yeni Snapdragon’a sahip olacağında dair söylentiler var.

Bellek: 6 GB RAM, 256 GB’a Kadar Depolama ve Hafıza Kartı (microSD) Desteği

En yeni ve en mükemmel işlemci desteğinin yanı sıra, Nokia amiral gemisinde 6 GB RAM, 128 ile 256 GB’lık depolama alanı, microSD aracılığıyla depolama alanını genişletme sunacak.

Ekran: 5.3″ QHD

The Inquirer sitesi, Nokia P1’in 2.560 x 1.440 QHD çözünürlükle 5.3 inç AMOLED ekrana sahip olacağını bildiriyor. Ayrıca P1’in, iPhone 7 gibi iki farklı boyutta olacağını ve daha büyük modelin 5.5 inç boyutunda ekrana sahip olacağını iddia ediyorlar. Ancak bu iddiayı doğrulamak için başka bir bilgi bulamadık. Bu söylenti ile ilgili daha detaylı bilgi aldığımızda güncelleyeceğiz.

Ayrıca, daha önce de belirtildiği gibi ekranın en boy oranını en üst düzeye çıkarmak ve estetiğini artırmak için ince yan çerçeve ile Corning Gorilla Glass 5 olacak.

Kamera: 22.3 MP Carl Zeiss

Nokia, inanılmaz kameralarla telefonlarını donatma konusunda dünyaca ünlü bir şirket ve yaklaşmakta olan P1’de de bu durum farklı olmayacaktır. P1 potansiyel amiral gemisi olarak liderliğini 22.3 MP Carl Zeiss kamerasıyla yöneteceği söylentisi dolaşmakta.

Diğer Özellikler: 3.500 mAh Pil, USB Type-C, 3.5 mm Kulaklık Girişi

Söylentilere göre, Nokia P1 çıkarılamayan 3.500 mAh kapasiteside bir pile sahip. Analog severler, Nokia’nın geleneksel kulaklıklar ve araç bağlantısına kolaylık sağlamak için standart 3.5 mm kulaklık girişi ile memnun kalacaklar. P1 ayrıca, dayanıklılık ve geleceğe yönelik yatırım için tersine çevrilebilir bir USB Type-C şarj portuna sahip olacak.

İşletim Sistemi: Android 7.0 Nougat

Nokia P1’in Android Nougat ile çalışması ve tüm yeni özelliklerinden en iyi şekilde yararlanması bekleniyor. Bununla birlikte, Nokia’nın amiral gemisi ile Nougat’ın eşleştirilmesinin muhteşem bir olay olacağını ve P1’in tamamen yararlanabilmesi için muazzam olanaklar sunacağını söyleyebiliriz.

Fiyat ve Stok Durumu: ABD’de 800-950 Dolar

Nokia P1, kesinlikle amiral gemisi statüsünü yansıtacak ağır bir fiyat etiketi ile gelecek. Hindustan Times, P1’in 128 GB modelinin 800 Dolar ve 256 GB modelinin ise 950 Dolar olacağını iddia ediyor. Cihazın ABD’de satışa sunulması bekleniyor, ancak önemli taşıyıcılarda (Verizon, T-Mobile, vb.) bulunup bulunmayacağını söylemek çok erken.

Daha Fazlası İçin Takipte Kalın

Bunların hepsi Nokia’nın amiral gemisi hakkında bilgi sahibi olduğumuz söylentilerdir. P1 ile ilgili mevcut olan herhangi bir görüntünün konsept olduğunu ve kesin olarak son üründen farklı olabileceğini unutmayın. Ancak ürünün neye benzeyeceği konusunda bize bir fikir vereceğini belirtelim. P1 adı da Blackberry’nin Mercury cihazına benzeyen bir kod adı olabilir. Dolayısıyla P1 piyasaya çıktığında sayısal bir atama yapılarak değiştirilebilir.

Nokia P1 hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz