Nokia 5G ile sizi etkilemek istiyor!

0
296

Nokia 5G

Bu ayın sonunda İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi’nde üreticiler yeni oyuncaklarını tanıtacak. Ancak tanıtımları daha yapmadan piyasayı meşgul etmeye başladılar bile. Bunlardan biri de Nokia.

Geçmişte telefon piyasasının lideri olan şirketin kullanıcıları, şirketin Android işletim sistemine sahip akıllı cihaz çıkarmasını beklemişler ve hatta Nokia’nın Android cihaz çıkaracağı söylentileri yayılmıştı. Bunun yerine Finlandiyalı şirket 5G teknolojisindeki etkileyici yatırımlarını ve bu alandaki ilerlemelerini kamuoyu ile paylaşmaya başladı.

Şu an için sıkıcı gibi gözüksede Nesnelerin İnterneti (IoT) ve kendi kendine giden otomobiller gibi tüm geleceğin cihazları, hizmetleri ve uygulamaları büyük olasılıkla 5G teknolojisine dayanacak. Bu alanda büyük gelişmeler oldukça geleceğimizin daha iyi olacağını söyleyebiliriz.

Nokia 5G altyapısına ve dağıtımına yoğunlaşmış ve dolayısıyla bu alan şirketin öncelikleri arasında gösteriliyor. Şirketin Mobil Dünya Kongresi’nde daha detaylı bahsedeceği bazı çalışmaları şöyle:

  • 5G Otonom araçlar: 5G, yol güvenliğini artırmak ve sıkışıklığı azaltmak için sürekli ve neredeyse kesintisiz iletişim gerektiren otonom sistemlerinde hızlı hareket için bağlantılarda ultra-düşük gecikme süresi sağlayarak otonom otonom sürüşü kolaylaştırmaktadır.
  • 5G Stadyum deneyimi: Gerçekten de büyük bir sayıda akıllı telefonla eşzamanlı veri iletimi ile hızlı ve sorunsuz canlı yayın imkanı. İletimde hemen hemen hiçbir gecikme yaşamadan farklı kamera pozisyonlarıyla canlı videolar sunarak, kullanıcıların gerçek stadyum deneyimlerini artırabilmeleri ve paylaşabilmeleri mümkün olacak.
  • 5G Etkileşimli sanal gerçeklik: 1 milisaniye gecikme ve yüksek verimlilik sayesinde, farklı yerde bulunan iki kullanıcı sanki aynı yerdelermiş gibi birbirleriyle işbirliği içerisinde çalışabilecekler. Uzaktan işbirliği; uzaktan öğrenme, makinelerin üretimi, bakımı ve onarımı dahil olmak üzere çeşitli iş uygulamalarını ve süreçlerini optimize edecektir.
  • 5G Geniş kapasite: Bell Labs farklı teknolojileri bir araya getirmeye çalışmaktadır. Bu sayede 30 Gbps mümkün olacak ve abonelere daha tutarlı ve güvenilir kalite sunulacaktır. Bu farklı mobil ve sabit teknolojilerin bir ara getirilmesiyle elde edilmiş ve son kullanıcı için ultra kapasiteli bir akış anlamına gelmektedir. Bu yenilikler, operatörlere kendi ağ kapasitelerinin kullanımını maksimum hale getirmelerine yardımcı olmaktadır.
  • 5G Geniş bağlantı: Nokia, Bell Labs’ten yeni teknolojik yeniliklerle rekor sayıda cihaz bağlantılarına ve bağlanılabilirliğe ulaşmak için hücresel ağda çeşitli dönüşümler yapacak. Yeni dalga şekilleri, bağlantısız mesajlaşma ve esnek uygulama tabanlı yönlendirme kullanılarak oluşturulan bu ultra-düşük gecikmeli destek sayesinde her şeyin otomasyon haline getirilmesiyle yeni bir Nesnelerin İnternet (IoT) çağı başlayacaktır.

Şirketin ayrıca dünyanın dört bir yanındaki operatörleri ve araştırmacıların yer aldığı ortakları hakkında konuşmalar yapması bekleniyor. Ayrıca 2020’li yıllarda 5G teknolojisinin getirilmesiyle ilgili çeşitli bilgilerin yanı sıra şirketin 5G sunacak, 4.5G teknolojisindeki mevcut altyapısından da bahsedilmesi bekleniyor.

Bu ayın sonunda düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi ve Nokia hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz