Nintendo’nun Yenilikçi Oyun Konsolu Switch Tanıtıldı!

0
392

Nintendo’nun uzun süredir NX kod isimli bir oyun konsolu tanıtılacağı konuşuluyordu. Oyun konsolu tanımını baştan yazan Nintendo Switch tanıtım videosuyla beraber gün yüzüne çıktı.

Bir yılı aşkın süredir Nintendo’nun NX kod isimli bir oyun konsolu geliştirdiği konuşuluyordu. Nintendo Switch adıyla resmi olarak tanıtılan oyun konsolu yenilikçi işlevleri ve gelişmiş teknik yapısıyla mobil oyunculuk deneyimini oldukça ileri bir boyuta taşıyor. Nintendo Switch günümüzdeki oyun konsollarından oldukça farklı. Donanım olarak Nvidia’nın Tegra işlemcisinden güç alan konsol hem televizyona bağlanıp geniş ekranlı oyun deneyimi yaşamak isteyen kullanıcıları hemde mobil yapısıyla oyunseverleri hiçbir koşulda yanlız bırakmıyor.

nintendo-switch3

 

Nintendo Switch temelde bir tablet ve iki tarafına takılan Joy-Con (Joy-Con R ve Joy-Con L) kumandalardan oluşuyor. Modüler olarak takılıp çıkarılabilen kumandalar ayrı ayrı da kullanılabilir yapısıyla çok oyunculu bir deneyimi mümkün kılıyor. Joy-Con kumandalar aynı anda çalışabildiği gibi birine ihyacınız olmadığında bir kenara bırakıp diğer konsolla oyun zevkinize devam edebilmeniz mümkün. Nintendo’nun oyun konsolu sanılanın aksine oyun diskleri yerine kartuşlarla çalışıyor. Ancak Switch’in 3DS kartuşlarını desteklemeyeceğini de söyleyebiliriz.

nintendo-switch-reveal-11-1280x720

 

Nintendo Swicth mobil oyun severler için küçük yapıısıyla heryere kolayca taşınabilir şekilde tasarlanmış. Dışarıda başladığınız bir oyuna evdeki televizyonda devam etmek isterseniz de konsolu kendi istasyonuna bağlayıp oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu istasyon, konsolu televizyona bağlayıp daha yüksek kalitedeki oyunları oynamak istediğinizde ise bu gücü sağlayacak ekstra donanımı sunmak için tasarlanmış. Konsolu oturttuğunuz Switch Dock’tan ayırmak istediğinizde ise yine her iki kenarına Joy-Con’ları monte edip tablet-konsol modunda oyun zevkinize devam edebilirsiniz. Modüler yapısıyla tüm bunlara imkan tanıyan iki tane Swich’i bir araya getirip dört kişilik oyun deneyimi yaşamak seçeneklerini de değerlendirmelisiniz.

 

joy-con1

Nintendo’nun Switch’i kartuş sistemini kullanan modüler bir oyun konsolu ve bu özelliğinden dolayı düşük kalitedeki oyunları destekleyeceğini düşünebilirsiniz. Ancak şunu söylememiz gerekir ki Nintendo bu konsoluyla gümbür gümbür geliyor. Şuan 48 ayrı oyun yapımcısıyla anlaşan Nintendo’nun listesinde Activision, Konami, Ubisoft, EA, ve Unity gibi bu alandaki en büyük yapımcılar yer alıyor. Nintendo yeni oyun Konsolu Switch’i bir tanıtım videosunda gösterdi. Konsolun kullanımıyla ilgili birçok detayın yer aldığı videoda Switch’in gücünün The Elder Scrolls V: Skyrim, Mario, NBA 2K17 gibi oyunlarla test edildiğini görüyoruz. Ayrıca videonun sonuna doğru gösterilen Splatoon oyununu oynayan iki takımın oyuna Switch Pro ile devam etmesi şirketin e-spor alanına da yeni bir adım atacağının göstergesi.

Nintendo’nun Switch’i Mart 2017’de satışa sunulacak. Piyasaya sürüldüğünde ise şirketin önceki ürünleri gibi adından daha uzun bir süre söz ettirecek gibi görünüyor.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz