NASA’dan Yeni Elektrikli Hava Aracı: Maxwell X-57!

0
262

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çevre dostu elektik enerjili Maxwell X-57’yi geliştirerek X sınıfı uçak modellerine bir yenisini daha ekledi.

Son zamanlarda, hem çevre kirliliği hem gürültü kirliliğine sebep olan ve gelecekte yakıt sıkıntısı çekmesi beklenen fosil yakıt ile çalışan araçların üretimine kısıtlamalar getirilmeye çalışılıyor. Bu kısıtlamalar genellikle zararlı gaz salınımından kaynaklanıyor. Firmalar da bu konuda hassas olmak zorunda. Henüz elektrikli arabalar bile yaygınlaşmamışken NASA’nın elektrikli uçak projesi çok mantıklı ve insanlık adına yararlı bir yatırım.

NASA yönetiminden Charles Bolden yaptığı açıklamada bu uçağın NASA’nın 10 yıl süren “Yeni Havacılık Ufukları” projesi için önemli bir parça olduğunu belirtti. Maxwell X-57 ismini ise 19. yüzyılın en büyük bilim insanlarından olan ve elektromanyetizmanın temellerini atan İskoç fizikçi James Clerk Maxwell’dan alıyor.

James Clerk Maxwell
James Clerk Maxwell
Uçağın Geliştirilme Amaçları Ne?
  • Yakıt kullanımını azaltmak,
  • Zararlı gaz salınımını azaltmak,
  • Gürültüyü azaltmak,
  • Daha hızlı ve verimli bir hava aracı üretmek.

Maxwell X-57’nin üzerinde, kanatları boyunca yerleştirilmiş iniş ve kalkış sırasında uçağa gerekli ivmeyi sağlayan 14 adet elektrikli pervane motoru bulunuyor. NASA mühendisleri kanat uçlarında bulunan iki elektrikli motor sayesinde uçağın saatte 175 mil (281,6 km) hıza ulaşabildiğini belirtiyor.

Yapım maliyeti yaklaşık 790 milyon dolar olan Maxwell X-57, NASA’nın araştırma görevlerinde kullanılmak üzere 4 yıllık test sürecinin ardından görevine başlayacak.

Peki ya siz elektrikli uçak üretimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Şimdilik sadece araştırma görevlerinde kullanılacak olan uçak gelecekte Boeing 777 gibi dev uçakların yerini alabilecek mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz