NASA Astronotların DNA’sını Değiştirecek!

0
289

NASA, 2030’da Mars’a göndermeyi planladığı astronotların genetik yapılarında, radyasyondan koruma amaçlı değişiklik yapacak.

Mars’ta, Dünya’daki ile benzer bir koruyucu manyetik tabakanın bulunmaması nedeniyle, gezegenin yüzeyindeki yüksek enerjili partiküllerin, buraya giden astronotlar için kanser ve benzeri hastalıklara neden olabilecek genetik değişikliklere yol açabileceği anlaşıldı. Ayrıca radyasyondan zarar gören hücrelerin çeşitli ilaçlarla iyileştirilmesi mümkün olsa da daha önceden hücre DNA’sında yapılan köklü değişiklikler, vücudun radyasyona karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

Tüm bunların farkında olan Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 2030’da Mars’a göndermeyi planladığı astronotların hücre DNA’larında birtakım değişiklikler yaparak astronotların gezenegende alacağı radyasyondan kaynaklı rahatsızlıkları en aza indirmeyi amaçlıyor.

Tabi bunun dışında alınabilecek farklı önlemler arasında radyasyona karşı dirençli koruyucular ya da elektromanyetik dalgalardan korunma kalkanı gibi seçenekler de bulunuyor. Ancak bilim insanlarına göre bunlar astronotların korunmasına yeterli gelmeyeceği için tercih edilmiyor. NASA ayrıca hastalıkları uzaktan teşhis yapabilecek ve hastaları uzay ortamında ameliyat edebilecek bir yapay zeka programı üzerinde de çalışıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz