Mobil ve masaüstünde 2 milyar aktif Chrome tarayıcısı var!

0
244

Dünya genelinde mobil ve masaüstü cihazlarda 2 milyar aktif Chrome tarayıcısı var.

Chrome, tüm Chromebook bilgisayarların yanı sıra tüm Android cihazlarda varsayılan olarak yüklü bir şekilde geliyor. Kişisel bilgisayarlara ve Mac’lere bu tarayıcıyı isteyerek yükleyen kullanıcılar bir kenara dünya genelinde Android kullanıcı sayısını düşündüğümüzde, 2 milyar aktif tarayıcı sayısının büyük bir kısmını Android işletim sistemine sahip cihazlar oluşturuyor. Bu nedenle, tarayıcının telefon ve masaüstünde milyarlarca cihazda nasıl bu kadar aktif olarak kullanıldığını görmek zor değil.

Google’da Chrome’un ürün yöneticisi başkan yardımcısı Rahul Roy-Chowdhury, bir tweet attı: Mobil ve masaüstünde 2 milyar aktif Chrome tarayıcısı var. Rahul “aktif tarayıcı” derken tam olarak neyi kastettiğini ve hangi zaman aralıklarında olduğunu açıklamıyor. Ancak önemli bir istatistik.

İndirme yöneticisi, çevrimdışı sayfalar, veri tasarrufları, oyun konsolu desteği, Bluetooth API, Android Pay gibi yeni özellikleri getiren Chrome’un yeni güncellemeleri ile tarayıcıda uygulamalar gibi karmaşık bir deneyim yaşayabileceğiniz bir dönem başladı. Mevcut cihazlara yeni özellikler getirmenin en kolay yollarından biri olması nedeniyle tarayıcının daha da gelişeceğini görmek büyüleyici olacağını söyleyebiliriz. Bir de şunu belirtelim, belki bir gün daha az RAM tüketir.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz