Microsoft Office 2019: Bilmeniz Gereken Her Şey

0
2327

Bu haftanın başlarında Microsoft Office yazılımının yeni sürümünün piyasaya sürüldüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Peki yeni Microsoft Office 2019 hakkında ne bilmemiz gerekiyor?

Yeni sürümle beraber Microsoft Office’in üç farklı sürümü var: Office 2016, Office 365 ve Office 2019.

Microsoft Office’in bu yeni sürümünü merak ediyorsanız Office 2019’in Office 2016 ve Office 365 sürümlerinden nasıl farklı olduğu, hangi özelliklerin yer aldığı gibi çeşitli sorulara yanıt bulabileceğiniz bu kılavuzu hazırladık.

Office 2019 Nedir?

Microsoft Office 2019, Microsoft Office yazılım paketinin bağımsız, yerel (Office 365 gibi bulut tabanlı olmayan) bir sürümüdür. “Daimi” bir sürüm, yani yazılımı bir kez satın aldığınız ve erişmek için yıllık bir abonelik ücreti ödemek yerine, sonsuza kadar sahip olduğunuzu söylemenin süslü bir yolu olduğunu belirtelim. Bununla birlikte, Office 365 aboneliği bir PC’de, bir tablette ve bir akıllı telefonda kullanmanıza izin vermesine rağmen Office 2019’u bir bilgisayarda kullanmak için bir lisans satın alırsınız.

Bu yeni sürüm, Word, Excel, vb. 2016 sürümlerini güncelleyip değiştirir ve son üç yıl içinde Office 365 kullanıcılarına dağıtılan yeni özelliklerin çoğunu içerir.

Office 2019 Ne Zaman Çıkacak ve Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Office 2019 şu anda sadece ticari müşteriler için satışta. Sizin ve bizim gibi müşteriler için önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülecektir. Bu aynı zamanda, bireysel kullanıcılar için fiyatının ne olduğunu henüz bilmediğimiz, ancak Microsoft’un yakında bu bilgileri paylaşacağı anlamına geliyor. Microsoft, yeni ürününe önemli bir katma değer kattığını göstermek için Office 2019’un ticari sürümünün fiyatını Office 2016’ya göre %10 kadar artırdığı için, Office 2016’dan biraz daha fazlasını ödemenizi bekliyoruz. Şu anda Office 2016’nın Ev ve Öğrenci sürümü 720 Lira’ya satılmakta.

Office 2019 için sistem gereksinimleri neler?

İşte büyük bir değişiklik. Bilgisayarlarda, Office 2019 için Windows 10’a ihtiyacınız olacak, dolayısıyla Microsoft, Windows 7 veya 8’in herhangi bir sürümünü desteklemeyecek. Her zaman olduğu gibi Microsoft, Office 2019’un 32 ve 64 bit sürümlerini sunacaktır.

Mac için Microsoft şu anda macOS Sierra (10.12), High Sierra (10.13) ve Mojave (10.14) sürümlerini yani son üç macOS sürümünü destekleyecek. Microsoft’un da belirttiği gibi:

“macOS’un yeni bir sürümü çıktığında, Mac İşletim Sistemi gereksinimi için Office 2019 o anda geçerli olan en yeni üç sürüme uyarlanır: macOS’un yeni sürümü ve önceki iki sürümü. Örneğin, macOS 10.14 Apple tarafından yayınlandığında Mac için Office, macOS 10.12, 10.13 ve 10.14 sürümlerini destekleyecektir.”

Özellikleri Neler?

Office 2016 kullanıcıları Office 2019 sürümüne geçtiklerinde karşılaşacakları önemli güncellemelere ait kısa bilgiler vereceğiz.

Microsoft Word

Office 2019 ile Microsoft, size yardım etmeye odaklandığını söylüyor. Word’de yazarken daha iyi odaklanın. Word 2019, ekranı karartan ve görüntülenen kullanıcı arayüzü öğelerini azaltan Odaklama modu sayesinde daha uygun bir hale geliyor.

Office 2019 – Word

Kullanıcılar ayrıca yeni metinden konuşmaya, metin aralıklarına ve çevirmen özelliklerine sahip yeni “Öğrenme Araçları”na sahip olacak. Mac kullanıcıları artık Word arabiriminin kendi sürümlerinde özelleştirilebilir şeritlere (açılır menü) sahip olacaklar.

Outlook

Word gibi Outlook da iş akışını ve e-posta taslağını düzenlemeye yardımcı olmak için “Odaklanmış Gelen Kutusu” olarak adlandırılan yeni bir odaklama modu getiriyor. Kullanıcılar artık e-postalardaki kişileri etiketlemek için “@” komutlarını kullanabilir. Bununla birlikte kişi kartları gözden geçirildi.

Ayrıca, Mac kullanıcıları yeni e-posta şablonlarına sahip olurken, PC kullanıcıları artık seyahat ve tebrik kartlarına sahip olacak; Teslimat zamanlarını programlamak için Daha Sonra Gönder fonksiyonu da bulunmakta. Her iki platform da Office 365 Grup entegrasyonunu sahiptir.

PowerPoint

Office 2019 – PowerPoint

PowerPoint’teki değişiklikler, sunumlarda geliştirilmiş medya ve görsel öğe desteği ile ilgili. Burada kayda değer olarak birkaç özellik bulunmakta. Slaytlarda 3B model görüntüleme/manipülasyon ve SVG dosyaları için destek, yeni biçim geçişleri, sunumunuzu 4K UHD video formatında dışa aktarabilme ve yazı yazarken el ile yazabilir, kaleminizle öğeleri taşıyabilirsiniz.

OneNote

OneNote, Office 2019’da yer alan en büyük değişiklik olabilir. Bu teknik olarak tamamen OneNote 2016’nın (OneNote 2016 kullanılabilir durumda ve Microsoft tarafından 2025’e kadar desteklenecektir) yerini alabilecek bir OneNote sürümü. Windows 10 için OneNote olarak adlandırılan bu yeni sürüm, Mürekkeple Metin desteği içerir; bu, el yazısıyla yazılmış kelimelerinizin bilgisayarda yazılı metne dönüştürüleceği anlamına geliyor. Ayrıca bağlı cihazlar arasında daha iyi bir senkronizasyon sağlar.

Excel

Office 2019 – Excel

Son olarak, Excel verilerinizi daha iyi sunmak ve organize etmek için yeni formüller ve grafik seçenekleri ve 2B haritalar ve zaman çizelgeleri desteği gibi bir dizi yeni fonksiyona sahip oluyor. PC kullanıcıları ayrıca Power Pivot, Power Query ve Power BI’ya aktarma yeteneklerine de sahip olacaklardır.

Daha iyi kalem desteği ve diğer geliştirmeler

Office 2019 – Daha İyi Kalem Desteği

Bu programa özel güncellemelere ek olarak, tüm Office 2019 yazılımlarına uygulanan değişiklikler de var. Bunların en önemlileri, “basınca duyarlılık” ve “eğim tanıma” için yeni desteğin yanı sıra, kullanıcıların el ile yazmalarını ve belgelerin bölümlerini kalemleriyle birlikte hareket ettirmelerini sağlayan, genişletilmiş “gezici kalemlik” gibi dijital kalemlere yönelik güçlendirilmiş destektir. Ayrıca Office 2019, aylık güvenlik güncelleştirmeleri ve bant genişliği kullanımında azalma gibi arka plandaki bazı değişikliklerle birlikte geliyor.

Office 2019, Office 365’in yerini alacak mı?

Tek kelimeyle hayır. Microsoft, yazılımın piyasaya sürülmesiyle ilgili yapmış olduğu duyuruda; bulut tabanlı Office 365’i kullanmak için gerekli internet erişimine sahip olmayan özel kullanıcılara ve işletmelere yönelik Office 2019’un tek başına bir paket olduğunu ve bağımsız olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle, bu uygulamaların Office 365 sürümlerinde bulunan özelliklerin çoğu, özellikle de bulut tabanlı ve birlikte çalışma özellikleri Office 2019’daki muadillerinde yer almamaktadır.

Ayrıca Microsoft, Office 2019 düzenli güvenlik güncellemeleri alırken, genişletilmiş özellik güncelleştirmelerini almayacağını açıkladı. Office 365 kullanıcıları her zaman olduğu gibi düzenli aylık güncelleştirmeler yoluyla yeni ve güncellenmiş özelliklere sahip olmaya devam edecekler.

Uzun lafın kısası, Office 2019 sürümü Office 365’in yerini almayacak. Bununla birlikte, özel kullanım durumundan bağımsız olarak, Office 2019 önemli bir rol oynayacaktır. Başka bir deyişle Office 365’in öne çıkarılmasından bu yana ihmal edilen Microsoft müşteri tabanının bir bölümüne hizmet edecektir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz