Microsoft fidye virüsü koruması üzerine çalışıyor!

0
288

NotPetya ve WannaCry gibi fidye virüs türleri son zamanlarda büyük hasara yol açıyor. 

NSA’den sızdırılan ve Windows’un yeni güncellemesinde yamaladığı bir zafiyeti kullanan WannaCry ağ içinde zafiyeti kullanarak yayılabiliyorken, NotPetya bu güvenlik açığına ihtiyaç duymadan bir ağdaki bilgisayarlara bulaşabiliyor. Bu ise yeni çıkan fidye virüslerinden korunmayı oldukça zorlaştırıyor. Fidye virüslerinden nasıl korunacağınızı öğrenmek için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Fakat Windows Creators Update’in Insider Preview sürümlerinde ortaya çıkmaya başlayan bir özellikle hasarın bir kısmını atlatarak korunabilirsiniz.

“Kontrollü Klasör” nedir?

Yeni özelliğe verilen isim: Kontrollü klasör. Microsoft’un bu blog gönderisinde söylediği üzere resimler, belgeler, videolar ve masaüstündeki dosyalar otomatik olarak kontrollü olarak işaretleniyor. Bu dosyalar kontrolsüz dosya olarak atanamıyor. Fakat kullanıcılara ekstra kontrollü dosya/klasör ekleme seçeneği sunuluyor. Bu dosya ve klasörlere, oluşturabileceğiniz bir beyaz liste dışından bir uygulama erişmeye çalıştığında otomatik olarak reddediliyor ve bir bildirim alıyorsunuz. Microsoft uygulamaları otomatik olarak bu beyaz listenin içinde, fakat kendi istediğiniz bir uygulamayı da beyaz listeye ekleyebilirsiniz.

Bu sayede çok önemli dosyalarınızın içinde bulunduğu bir klasör oluşturarak herhangi bir şifreleme saldırısından önemli dosyalarınızı kurtararak hasarı azaltabilirsiniz. Lütfen bu özelliğin henüz Windows ana dosyalarını kapsamadığı, bu yüzden sistem dosyalarınızı bozacak bir virüsten kurtaramayacağını unutmayın.

Kontrollü klasör/dosya ekleme menüsü böyle görünüyor.

Güvenlik zafiyeti koruması

Bazı truva atları veya fidye virüsleri zararsız görünen Microsoft Office Word (.doc-.docx) gibi dosyalardan da bulaşabiliyor. Microsoft, bu tür zafiyetlerden korunmak için bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Henüz nasıl bir sistem olduğu kesin değil, fakat özellikle Word dosyalarındaki linkler, resimler ve makroları tarayıp yazı ile alaka seviyesinden yola çıkacak bir sistem olacağı söyleniyor.

Microsoft’un getirdiği yeni özellikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce kontrollü klasör sistemi aşılabilir mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz