Qualcomm ve Microsoft Bulut Hizmetlerine Hız Artışı Sunacak!

0
197

Qualcomm çarşamba günü, 10nm Qualcomm Centriq 2400 ARM tabanlı platformda yeni nesil bulut hizmetlerini hızlandırmak için Microsoft ile işbirliği yapacağını açıkladı.

İşbirliği gelecek nesil donanım, yazılım ve sistemlerin çoğunu kapsıyor.

Şirketler birkaç yıldır ARM tabanlı sunucu etkinliği üzerinde çalışmaktadırlar. Microsoft’un veri merkezinde kullanacağı Centriq 2400 üzerinde çalışan ARM için Windows Server sürümünü optimize ediyorlardı.

Olası Sinerjiler

Qualcomm, Centriq 2400’de Windows Server’ın ilk gösterisini yaptığı Kaliforniya, Santa Clara’daki Open Compute Project zirvesinde duyurdu.

Qualcomm ayrıca, OCP’ye bir sunucu spesifikasyonu olan Qualcomm Centriq 2400 Open Compute anakartı sundu.

Microsoft’un Project Olympus’un en yeni sürümüne dayanan bu tasarım, Centriq 2400’ü bellek, ağ ve çevre birimleri için en gelişmiş arabirimlerle eşleştiriyor ve devlerin ARM tabanlı sunucuları, en yaygın bulut hesaplama iş yükleri için tasarlamasına izin veriyor.

Anakart standart bir 1U raf sunucu sistemine tam uyuyor. Belli iş yüklerine optimize etmek için hesaplama hızlandırıcıları, çoklu ağ arabirim denetleyicileri ve en ileri depolama teknolojileri ile eşleştirilebilir.

Constellation Research ana analisti Holger Mueller “Microsoft, Azure için daha verimli hesaplama mimarisi arayışında ve Qualcomm, bu işin (hizmet olarak altyapısı) bir parçasını istiyor.” dedi.

Mueller “İki satıcı sinerjiyi gördüğünde iyi şeyler olabilir, ancak bu spektrumun ne kadar iyi sonuç vereceğini söylemek için henüz erken” dedi.

Neden ARM Hareketi?

Microsoft’un Ünlü Mühendisi Leendert van Doorn “Microsoft’un Intel tabanlı üretim iş yükleri ile ARM sunucularının değerlendirmelerini yan yana yürütüyor” dedi.

 

ARM’ın “Döngü Başına Yüksek Öğretim Sayımı, yüksek çekirdek ve iş parçası sayısı bağlantı seçenekleri ve ARM ekosisteminde gördüğümüz entegrasyon çok heyecan vericidir”.

Tirias Research’in baş analisti Kevin Krewell, Intel’in bugün sunucu pazarının “yaklaşık yüzde 98” ine sahip olduğunu ve “bu, yenilik konusunda sıkıntı yarattığını” belirtti.

 

“Endüstrinin rekabete ihtiyacı var veya Intel diğer projeleri finanse etmek için bu sektörü kumbara olarak kullanacak.” dedi.

Sunucu tedarikçisi Inventec ile birlikte çalışan Cavium, Project Olympus ile uyumlu bir OCP tabanlı anakart da geliştirdi ve OPC’de sunucu işlemcisi SoC’lerinde (Çip üzerinde sunucu) ARM için Windows Server ile bir demo sundu.

Bulut Hakkında Her Şey

Enderle Group’un baş analisti Rob Enderle, Microsoft’un “bulut için en ucuz çözümü aradığını” ve “tüm yumurtalarının tek bir sepette olmadığından emin olmak için çalışıyor” dedi.

Şirketin Azure bulut sektörü, ikinci çeyrek sonuçlarına dayanarak suçluları yakalayan bir polis memuru olma yolunda ilerliyor.

 

Microsoft, ARM sunucuların nerelerde uygulanabilir olacağını ve nerelerde en fazla değeri sağlayabileceğini düşündü diyen van Doorn buraya dikkat çekiyor. Bu alanlar arasında arama ve dizin oluşturma, depolama, veritabanları, büyük veriler ve makine öğrenimi yer almaktadır.

Enderle, bulut sistemleri için “çok büyükten küçüğe neredeyse anında ölçeklenebilmelidir, bu nedenle AMD ve ARM’in üzerinde çalıştığı yoğun, yüksek çekirdekli teknolojiye ihtiyaç duyuyor” diyor.

 

Microsoft “sunucuların optimizasyonuna bakıyor ve gezegen üzerinde en iyi buluta sahip olmak istediği için ilk bulut stratejisine geçiyor” diye ekledi.

Qualcomm’a ek olarak Microsoft, Olympus projesinde AMD, Intel, Cavium, Nvidia ve diğerleri ile birlikte çalışıyor.

Qualcomm ve Microsoft’un birlikte çalışması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz