Kaliforniya’nın sürücüsüz araçları yakında insan kontrolü olmadan yola çıkabilir!

0
122

Kaliforniya’da tamamen otonom yani sürücüsüz araçlar çok yakında yola çıkabilir!

Kaliforniya, otonom otomobiller için popüler bir test alanı olarak biliniyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları tarafından test alanı olarak kullanılsa da eyaletin yasaları da otonom araçlara karşı dostça davranıyor.

Otonom araç teknolojisinin ilk ortaya çıkmasından bu yana, otomobil üreticileri araçlarını test etmek için özel izin almak zorunda kaldıklarında, bir şeylerin ters gitmesi olasılığına karşı insan sürücülerini direksiyonun başına geçirmek zorunda kaldılar.

Verge sitesinde belirtildiğine göre bu kısıtlama esnetildi. Kaliforniya eyaleti yasalarını değiştirdi ve böylece otonom bir otomobilin içindeki bilgisayarın, sürücü olarak kabul edilebileceğini ve insan sürücülerinin otonom araçlarda bulunmak zorunda kaldığı anlamına gelen teknik ayrıntıyı ortadan kaldırdı.

Bu, çok sayıda sürücüsüz otomobilin birdenbire Kaliforniya sokaklarında dolaşacağı  anlamına gelmiyor. Çünkü şirketler, otonom araçların test edilmesine yönelik geçici bir lisans almak için sıkı güvenlik kontrollerinden geçmek zorunda kalacaklar.

Ancak bu, otonom otomobil düzenlemesinde önemli bir adım olarak görülüyor. Muhtemelen, otonom araçlar için olan teknoloji, hükümetlerin yasal hale getirmeye hazırlanmadan çok uzun bir süre önce hazır bile. Tesla’nın otomobilleri, kendi kendine gidebilmesi için hemen hemen her şeyle birlikte geliyor.

Kaliforniya’da içinde kimse olmayan bir otomobil görürseniz, panik yapmayın. Muhtemelen Google veya Uber son güncellemelerini test etmektedirler. Bunun yanı sıra yetkililer, kamyonlar ve motosikletler için de yakın bir gelecekte ayrı bir düzenleme yapacaklarını belirttiler.

Otonom araçlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz