Kabul Edilemez Güvenlik Açığı Hem De iOS’da

0
601

iPhone 7 ve 7 Plus’ın piyasalara hızlı girişinden hemen önce iOS 10’u yayınlayan Apple yeni bir güvenlik açığı Sorunuyla daha karşı karşıya!

Apple ve müşterileri, iOS’ün diğer işletim sistemlerinden çok daha kararlı ve güvenli olduğunu savunurlar. Cihazların kararlılığı gerçekten her zaman müşterilerin beğenisini kazanıyordu. Elbette bu güzel sistem donanımsal parçalarla, yüksek teknoloji ve yüksek kapasiteli ramler ile değil Apple’ın muhteşem iOS yazılımıyla sağlanıyordu. Dönem dönem hata bulunamaz denilen, hatta çoğu zaman iOS’ta hata buldum diye haber konusu olanları hatırlıyoruzdur. Ne yazık ki geçtiğimiz yıl iOS 9 sürümünden bu yana Apple firması yazılım ve güvenlik açığı konusunda sıkıntılar çekmeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda iOS 10’a geçen Apple son hafta içerisinde iOS 10.0.1 ve 10.0.2’den sonra en güncel yazılımı olan iOS 10.0.3’ü paylaştı. Bu güncellemeye sadece iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcıları erişebiliyordu. Ne yazık ki önceki sürümlerin hatalarını kapatmak için yayınlanan 10.0.3’te de yeni bir güvenlik açığı farkedildi.

İşte Apple’ın En İyi Telefonu Olan iPhone 7 ve 7 Plus’larda Kabul Edilemez Güvenlik Açığı!

Apple’ın başına iOS 9’da büyük bela açan kilit ekranı açığı artık 10.0.3 sürümüne sahip kullanıcıları tehdit ediyor. Apple tarafından gömülen tehdit yeniden sorun çıkarmaya başladı.

Açık Kilit Ekranında iken aşağıda bulunan kontrol merkezini yukarı çekmek ve saat ikonuna tıklamak saat ayarları bölümünde alarm kur dedikten sonra alarm sesi ekle bölümünden sonra iş işten geçiyor ve eklemek istediğiniz 3. parti sesleri paylaş dendiğinde ve bunu mesaj üzerinden herhangi bir gönderim yaptıktan sonra home tuşuna basmanız kilit ekranına takılmadan parmak izi okutmadan menüye gelmenizi sağlıyor..

Peki Ya Çözüm Yolu?

Elbette umalım ki Apple en kısa sürede bu açığı kapatır ve dudak uçuklatan paralar ödeyip aldığınız telefonu yeni yazılımlarıyla korumaya devam eder diyerek konuyu kapatmayacağız. İşte Apple duruma el atana kadar alternatif olacak çözüm yolumuz:

Bu açık kontrol merkezi bağlantılı olduğu için tek yolu Ayarlar > Kontrol Merkezi > Kilit Ekranında iken Erişime izin ver seçeneğini kapatmak olacaktır.

Konu ile paylaşılan bir videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Peki ya siz Apple’ın başına bela olan bu açıkla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple iOS yazılımları eskisi kadar stabil mi? Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz