iPhone için En İyi Antivirüs Hangisi?

0
2600

Aslında bunun için kısa cevap: Hiçbiri. iPhone veya iPad cihazınız için bir antivirus yazılımına ihtiyacınız yok. Aslında, iPhone için reklamlarını gördüğünüz herhangi bir “antivirüs” uygulaması, antivirüs yani virüsten koruma yazılımı değildir. Bu uygulamalar, sizi aslında kötü amaçlı yazılımlardan koruyamayan “güvenlik” programlarıdır.

iPhone için Gerçek Bir Antivirüs Uygulaması Yok 

Windows veya macOS için geleneksel bir antivirüs uygulaması işletim sisteminize tamamiyle erişme yetkisine sahiptir ve kötü amaçlı yazılımların çalışmaması için uygulamalarınızı ve dosyalarınızı taramak için bu erişimi kullanır.

iPhone’unuza yüklediğiniz tüm uygulamalar, yapabileceklerini sınırlayan bir sanal alanda (sandbox) çalışır. Bir uygulama yalnızca erişim izni verdiğiniz verilere erişebilir. Başka bir deyişle, iPhone’unuzdaki hiçbir uygulama, çevrimiçi bankacılık uygulamanızda neler yaptığınızı bilmez. Örneğin bir uygulamaya erişme izni verdiğiniz takdirde fotoğraflarınıza erişebilir.

Apple’ın iOS işletim sisteminde, yüklediğiniz tüm “güvenlik” uygulamaları diğer tüm uygulamalarınızda olduğu gibi aynı sanal alanda çalışmaya zorlanır. Uygulama Mağazası’ndan yüklediğiniz uygulamaların bir listesini bile göremezler ve kötü amaçlı yazılımlar için cihazınızdaki herhangi bir şeyi tarayamazlar. Yani iPhone’unuzda “Tehlikeli Virüs” olan bir uygulama olsa bile, bu iPhone güvenlik uygulamalarının bunu göremeyeceğini söyleyebiliriz.

İşte bu yüzden, iPhone’da bir güvenlik uygulamasının cihaza zararlı yazılımın bulaşmasını engellediği tek bir örnek görmedik. Böyle bir şey olsaydı, iPhone güvenlik uygulaması üreticilerinin bunu sağladığından emin olabilirdik. Ancak yapmıyorlar, çünkü yapamazlar.

Elbette, iPhone’larda Spectre gibi güvenlik hataları var. Ancak bu sorunlar yalnızca hızlı güvenlik güncellemeleriyle çözülebilir ve kurulu bir güvenlik uygulamasına sahip olmak sizi korumak için hiçbir şey yapmamaktadır. Yapmanız gereken tek şey iPhone’unuzu en son iOS sürümlerine güncellemek olacaktır.

iPhone’unuz Sizi Nasıl Koruyor?

iPhone’unuzun zaten birçok güvenlik özelliği var. Yalnızca Apple’ın App Store’dan (Uygulama Mağazası) uygulamalar yükleyebilir. Apple bu Uygulamaları App Store’a eklemeden önce kötü amaçlı yazılımlar için kontrol etmektedir. App Store’a eklenen bir uygulamada daha sonra kötü amaçlı yazılım bulunduğunda mağazadan kaldırılır ve güvenliğiniz için iPhone’unuz uygulamayı anında siler.

iPhone’larda, iCloud aracılığıyla çalışan ve kaybolan veya çalınan iPhone’un yerini bulmanızı, cihazı kilitlemenizi veya silmenizi sağlayan dahili bir “iPhone’umu Bul” özelliği vardır. Hırsızlığı önleyici özelliklere sahip özel bir güvenlik uygulamasına ihtiyacınız yoktur. iPhone’umu Bul özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar’a gidip ekranın üst kısmındaki adınıza dokunun ve ardından iCloud -> iPhone’umu Bul seçeneğine dokunun.

iPhone’unuzdaki Safari internet tarayıcısında kimlik dolandırıcılığı (anti-phishing) filtresi olarak da bilinen “dolandırıcı internet sitesi uyarısı” özelliği vardır. Kimlik bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmak üzere tasarlanmış bir web sitesine girerseniz, bir uyarıyla karşılaşırsınız. Peki bu nasıl bir web sitesi olabilir? Bankanızın çevrimiçi bankacılık sayfasını taklit eden sahte bir web sitesi olabilir. Hiçbirimiz para kaybetmek istemeyiz değil mi? Bu özelliğin etkin olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar -> Safari -> Gizlilik ve Güvenlik başlığı altındaki “Sahte Web Sitesi Uyarısı” seçeneğine bakabilirsiniz.

Peki Mobil Güvenlik Uygulamaları Ne Yapıyor?

Bu uygulamalar antivirüs yazılımı olarak kullanılamayacağından, tam olarak ne yaptıklarını merak edebilirsiniz. Uygulamaların isimleri bir ipucu veriyor: Bu programlara “Avira Mobile Security”, “McAfee Mobile Security”, “Norton Mobile Security” ve “Lookout Mobile Security” gibi isimleri var. Açıkçası Apple, bu uygulamalara isimlerinde “antivirüs” kelimesini kullanmalarını izin vermiyor.

iPhone güvenlik uygulamaları, genellikle kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaya yardımcı olmayan tıpkı iCloud’un telefonunuzu uzaktan bulmanıza izin veren hırsızlık önleme özellikleri gibi özellikler içerir. Bazıları, telefonunuzdaki fotoğrafları bir parola ile gizleyebilen “kilitli kasa” araçlarını içerir. Diğerleri, diğer uygulamalarda kullanabileceğiniz parola yöneticileri, çağrı engelleyicileri ve VPN’leri içerir. Bazı uygulamalar, kendi kimlik dolandırıcılığı filtrelerine sahip bir “güvenli tarayıcı” sunabilir, ancak bunlar Safari’de zaten mevcut olana benzer şekilde çalışır.

Bu uygulamalardan bazıları, verileriniz sızdırıldığında sizi uyaran çevrimiçi bir hizmete bağlanan kimlik hırsızlığı uyarılarına sahiptir. Ancak bu uygulamalar olmadan e-posta adresinize gönderilen sızıntı bildirimlerini almak için Have I Been Pwned? gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz. Credit Karma, ücretsiz kredi raporu bilgilerine ek olarak ücretsiz ihlal bildirimleri de sunmaktadır.

Bu uygulamalar güvenlikle ilgili bazı işlevleri yerine getirdiğinden Apple bunları App Store’a eklemektedir. Ancak “antivirüs” veya “antimalware” uygulamaları olmadıklarını ve cihazınızda gerekli olmadıklarını söyleyebiliriz.

iPhone’unuza Jailbreak Yöntemini Uygulamayın

Yukarıdaki tavsiyelerin tümü iPhone’unuza jailbreak yöntemini uygulamadığınızı varsayarak söylenmiştir. Cihazınıza bu yöntemi uyguladığınızda uygulamaların normal güvenli sanal alanın (sandbox) dışında çalışmasını sağlar. Ayrıca, App Store dışından uygulamalar kurmanıza sağlar. Ancak şunu belirtmemizde fayda var. App Store dışından uygulamalar yüklediğinizde, bu uygulamalar Apple tarafından kötü niyetli davranışlar açısından kontrol edilmezler.

Apple gibi biz de iPhone’unuza jailbreak yöntemi uygulamanıza karşıyız. Ayrıca Apple jailbreak yöntemi ile savaşıyor ve bu yöntemlerin zamanla daha da zorlaştığını belirtelim.

Bir jailbreak yöntemi uygulanmış iPhone kullandığınızı varsayarsak, bir çeşit virüsten koruma programı kullanmak teorik olarak mantıklı olabilir. Normal sanal alan (sandbox) bozulduğunda, antivirüs programları telefonunuza jailbreak uyguladıktan sonra kurmuş olabileceğiniz kötü amaçlı yazılımları teorik olarak tarayabilir. Ancak, bu tür antimalware uygulamaları, kötü uygulamaların tanımlanması için bir tanım dosyası gerektirecektir.

Her ne kadar antivirüs uygulamaları geliştirmek mümkün olsa da jailbreak uygulanmış iPhone’lar için herhangi bir antivirüs uygulaması olduğunu sanmıyoruz.

Tekrar söylememizde fayda var: iPhone’unuz için virüsten koruma yazılımı gerekmez. Aslında, iPhone’lar ve iPad’ler için antivirüs yazılımı diye bir şey yoktur. Hatta mevcut değiller bile.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz