iPhone 8 Hakkında Neler Biliyoruz?

0
442

Apple, iPhone’un 10. yıldönümü için 2017’de büyük değişiklikler sunabilir. Bakalım iPhone 8 nasıl olacak?

Apple’ın amiral gemisi akıllı telefonunun bir sonraki modelinin iPhone 8 olacağı ve bu sonbaharda standart “s” modeli yükseltmeleri ile çakışabileceği konusunda artan bir fikir birliği var. Yani, aynı anda piyasaya sürülen bir iPhone 7s, iPhone 7s Plus ve iPhone 8 modelleri olabilir.

iPhone 8’in çıkış tarihine bir yıldan az bir süre kaldı. Apple’ın altın yumurtlayan cihazı hakkında en dikkat çekici söylentilerin bazılarını bir araya getirdik. Yeni söylentiler ve gelişmeler olduğunda bu yazımızı güncelleyeceğiz.

iPhone 8 Hakkında Konuşulanlar

Çıkış Tarihi

iPhone 8’in çıkış tarihi hala kesin değil. Bazı raporlar, Apple’ın ana akıllı telefonlarını ve “s” sürümlerini 2011 Eylül’ünden bu yana aynı ayda yayınlıyor. Dolayısıyla Eylül 2017’de iPhone 8’i piyasaya süreceğini söyleyebiliriz. Ancak, cihazın duyurusu iPhone’un 10. yıldönümü ile aynı zamana denk geldiği için haziran ayında düzenlenecek olan Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) gerçekleşebilir. Buraya ayrı bir not düşelim. İlk dört iPhone’un tamamı haziran ayında duyuruldu.

Üç Farklı Sürüm

Birden fazla kaynak, Apple’ın 10’uncu yıldönümünde iPhone 8’i geleneksel bir şekilde “s” olarak belirlenmiş kardeşleriyle birlikte piyasaya süreceğini söylüyor.

7s ve 7s Plus, Apple’ın geleneğine göre yükseltilmiş özelliklere sahip bir şekilde iPhone 7’ye tam olarak benzeyecekken, 10’uncu yıldönümünde iPhone 8, Galaxy S7’ye benzer şekilde kenardan kenara 5.8 “OLED ekrana sahip olacak.

OLED Ekran

AppleInsider‘a göre bir sonraki iPhone ekranının geçmiş modellerden çok daha canlı olması gerektiğinden yaklaşan iPhone 8, OLED ekran kullanacak. Daha keskin görsellere ve geliştirilmiş güç tüketimine ek olarak, OLED ekranlar çok daha incedir ve önemli ölçüde mevcut LCD ekranlardan çok daha esnektir.

OLED’i kullanmak, Apple’ın daha ince (ve potansiyel olarak kavisli) bir cihaz tasarlamasına yardımcı olacaktır. Yukarıdaki söylentilere inanılırsa, diğer iki modelde geleneksel LCD paneller desteklenecek ve kavisli OLED ekran sadece 10’uncu yıldönümüne özel iPhone 8’de olacaktır.

Bloomberg, Apple’ın halen 2017 modeli için OLED ekranlar tedarik etmek amacıyla en önemlisi Sharp olmak üzere birkaç üreticiyle görüşmeler yaptığını belirtiyor. Sharp, 2017 Haziran’ında resmi üretime başlayacağı OLED üretiminde uzmanlaşmış tesislerine 566 milyon dolar yatırım yaptı.

Korea Herald bu söylentiyi daha da güçlendiren bilgiler veriyor. Korea Herald, Apple’ın yakında çıkacak olan telefonunda kullanmak üzere rakibi Samsung’dan 4.35 milyar dolara 60 milyon OLED panel sipariş ettiğini belirtiyor.

Neredeyse Çerçevesiz Tasarım, MacBook Pro Tipi Touch Bar, Ana Ekran Tuşunu Değiştirme

iPhone 8’in 5.8 inç ekranı hemen hemen telefonun ön yüzeyini kapsayacak. Bu ultra ince çerçeve tasarım, 4.7-inç boyutundaki iPhone 7 ile kabaca aynı boyutta olacak son derece kompakt bir cihaz haline getirecek.

Daha da enteresan olan şey KGI analisti Ming-Chi Kuo’nun Apple’ın yaklaşmakta olan amiral gemisinin ikonik ana ekran tuşundan tamamen vazgeçmesini ve telefonun alt kısmından geçecek olan MacBook vari Touch Bar ile değiştirilmesini öneren bir raporu mevcut. Touch Bar yerleşimiyle birlikte iPhone 8’e geçmeyi düşünen tüm iPhone sahipleri için kullanımı çok kolay olacak bir parmak izi tarayıcısı da barındıracak.

Kırılmaya Karşı Korumalı Ekran

Bir OLED ekranının eklenmesiyle elde edilen ilave boş alan, pratik kullanımın kendisinde de olabilir. Raporlar, iPhone 8’in ekranının, temelde cam ve polikarbonat katmanlarından oluşan, kurşun geçirmez camın minyatürleştirilmiş hali olacağını gösteriyor; bu da kırılmaya karşı dayanıklılığı önemli derecede artırıyor.

Bir başka rapor, iPhone 8’in küçük bir düşürme durumunda ekranınızın kırılmasını önlemek için bir polikarbonat plastik ekran kullanabileceğini belirtiyor. Her iki durumda da, kırık iPhone ekranı günleri eskide kalabilir.

Bu doğruysa, AppleCare+ koruma planı için ödeme yapan iPhone sahiplerinin sayısını azaltacaktır. Apple açısından ise kırık ekranların her birinin değiştirme maliyetini hesaba katmayan Apple için çok fazla gelir kaybına neden olabilir. Bu yüzden henüz tam olarak emin değiliz.

A11 İşlemci

Ayrıca, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)’nin Apple’ın yaklaşmakta olan A11 işlemcisinin tek tedarikçisi olacağı haberi de var. Bildirildiğine göre, iPhone 7’in A10 Fusion yongasının halefi, önceki nesillerden önemli ölçüde daha yüksek hızlarla 10 nanometre boyutunda kalıp boyutuna sahip olacak. Yaklaşmakta olan A11 yongasının, iPhone 7’in A10 Fusion çipi üzerinden %40 daha az güç tüketirken görev kabiliyetinde %20’lik bir artışa sahip olacağı bildirildi.

Tüm Cam Tasarım Paslanmaz Çelik ile Güçlendirildi

iPhone 4’ten bu yana ilk kez, Apple muhtemelen cam merkezli bir tasarıma geri dönebilir. Apple tahminleri için saygın bir kaynak olan KGI analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, 2017 model iPhone’un, bir OLED ekrana ek olarak tümüyle cam bir kasaya sahip olacak. Kuo, yeni cihazın alüminyumun paslanmaz çelikten oluşacağını da iddia ediyor.

Kuo’nun spekülasyonları dikkat çekiyor. Digitimes tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Apple, geleneksel CNC işlemelerinden %30 – %50 daha ucuz olan yeni paslanmaz çelik dövme işlemi üzerinde düşünüyor ve yaklaşmakta olan amiral gemisine dahil etmeyi planladığını gösteriyor. İşlenmiş alüminyumdan dövme paslanmaz çelikten uzaklaşmak, yaklaşmakta olan cam kaplı iPhone’a yapısal katılık katarak bükülmeye karşı direncini artıracaktır. Çelik, alüminyumdan önemli ölçüde daha az maliyete sahip. Bu da Apple’a hiçbir şeyden kırpmadan maliyetleri düşürebilme olanağı veriyor.

Apple’ın baş tasarımcısı Jony Ive’in kendisi, iPhone’u nihayetinde pürüzsüz, tek bir cam tabakasına benzetebileceğini düşünüyordu. Apple’ın yaklaşmakta olan amiral gemisi Ive’in hayalini gerçekleştirmek için en yakın iPhone olabilir.

Kablosuz Şarj

Kablosuz şarj, sonunda yaklaşan iPhone 8 ile gerçeğe dönüşebilir. Kuo, kasım ayında 2017 iPhone modelleri için kablosuz şarj modüllerini üreten çok sayıda üreticinin olacağını iddia etmişti. Apple, Apple Watch ile kablosuz şarj etme işlemini zaten mükemmelleştirdi. Bu nedenle, 2017 model telefonlarındaki bazı özelliklerini birleştirecek olursak, özellikle de tamamı cam tasarımı olacaksa kablosuz şarj mantıklı geliyor.

Yüz Tanıma için Kızılötesi Sensörlerine Sahip Devrimsel Ön Kamera

iPhone 8’in ön kamerası potansiyel olarak oyun değiştirici olabilir. Yüzleri doğru bir şekilde tarayabilen, ikizleri birbirinden ayırabilen kızılötesi sensörlerle birlikte geleceği söyleniyor. Apple’ın amiral gemisi, Ming-Chi Kuo’ya göre yüzleri yalnızca güvenlik amacıyla derinlemesine analiz etmekle kalmıyor, gelişmiş kızılötesi sensörler sayesinde çekilen görüntüleri 3D’ye dönüştürebilecek. Kuo, iPhone 8’in yeni yüz tanıma tabanlı güvenlik önlemini artırmak için Touch ID ile bir şeyler yapacağını iddia ediyor.

Ming-Chi Kuo’nun cesur iddiasını desteklemek için bilgiler var. Siber güvenlik ve yüz tanıma/biyometri konusunda uzmanlaşmış bir İsrail şirketi RealFace, Apple tarafından bu yılın başlarında açıklanmayan bir miktar karşılığında satın alındı.

Ek Güvenlik İçin İris Tarayıcı

DigiTimes tarafından hazırlanan bir rapora göre, TSMC’nin bir kuruluşu olan Xintec, bu yıl içerisinde iris tanıma çiplerinin seri üretimine başlayacak. Zamanlama doğruysa, bu iris tarayıcıları iPhone 8’de uygulanabilir.

Bir iris tarayıcı, Apple’ın zaten güvenilir Touch ID tarayıcısını tamamlar ve telefonların kilidini açmaktan çevrimiçi faturaları ödemek gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Parmak izi gibi, irisler her bireye özgü, bu yüzden ek güvenlik, inanılmaz derecede güvenli bir cihazın kilitlenmesine yönelik çok yararlı olacağı söylenebilir.

Artırılmış Gerçeklik Kabiliyeti

Şu anda UploadVR’de olan teknoloji uzmanı Robert Scoble, Apple’ın yaklaşmakta olan amiral gemisi cihazının artırılmış gerçeklik için optimize edilmiş olacağını öne sürüyor.

Scoble’a göre: 

“Bir sonraki iPhone, söylemiştim, yeni nesil OLED ekran (bunu doğrulayan birkaç kaynak var) ile net bir cam parçası (düşürülürse kırılmaya karşı oldukça dayanıklı olduğu için diğer polikarbonatlar ile birlikte Gorilla Glass sandviçi) olacak. Üzerinde göz sensörleri bulunan ve bir sonraki iPhone’un içinde Nvidia 1080 kartı bulunan bir bilgisayardan daha yüksek görünür kare hızı ve çokgen sayımı elde edebileceğiniz bir takıma sahip olursunuz. Hepsi süslenmiş işleme sayesinde. iPhone, hologramları Microsoft HoloLens’in yaptığı gibi gerçek dünyaya sürükleyecektir.

Telefonun kendisinde Apple’ın satın aldığı Primesense’den gelecek nesil bir 3D sensör var. Apple’ın sadece sensör üzerinde İsrail’de çalışan 600 mühendisi var. Apple’ın yeni inanılmaz karargahında ilk ürün tanıtımı olacaktır.”

Bu söylentinin doğru olduğu kanıtlanırsa, Apple’ın iPhone 8’i muhtemelen devrim yaratabilir ve artırılmış gerçekliği daha önce diğer herhangi bir el cihazına kıyasla genel kabul görmeye doğru ilerletebilir.

IP68 Suya Karşı Direnç Derecesi

iPhone 7 serisi telefonlar, Apple tarafından suya ve toza karşı resmen değerlendirilen ilk telefonlardı. 7 ve 7 Plus her ikisi de IP67 koruma sınıfına sahiptir. Yani 30 dakika süreyle 1 metre derinlikte su altında kalabilirler. Korea Herald‘e göre Apple’ın iPhone 8’i aynı zaman aralığında su direnci derinliğini 1.5 metreye çıkaran daha yüksek bir derece olan IP68 koruma sınıfına sahip olacak.

Fiyat

Maalesef, Apple’ın yaklaşmakta olan 10. yıldönümü iPhone 8’i, yüklü bir fiyat etiketiyle gelebilir. Forbes, yeni OLED özellikli telefonların depolamaya bağlı olarak 1.000 – 1.200 dolar arasında bir maliyete sahip olabileceğini bildirdi. Alt düzey iPhone’lar için fiyat aralıkları şu anda bilinmiyor.

Daha Fazlası İçin Takipte Kalın

Apple’ın yakında çıkacak telefonuyla ilgili olarak söylentilerin hepsi bu kadar. Bu söylentilerin heyecan verici olmasına karşın, sadece söylenti olduğunu belirtelim. Yeni bilgiler geldiğinde bu yazımızı güncelleyeceğiz dolayısıyla takipte kalmaya devam edin.

iPhone 8 hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz