iPhone 7 Li-Fi Desteği Sağlayacak mı ?

0
377

iOS 9.1’de farkedilen bir kod Apple’ın gelecek iPhone’lar için ultra hızlı, ışık tabanlı Li-Fi kablosuz internet teknolojisi üzerinde çalıştığını gösteriyor.

lifi logo image

Edinburgh Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından 2011’de icat edilen Li-Fi, ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapmaya yarıyor. Bu şu anki internetten  baya hızlı. Öyleki saniyede 1.5 gb boyutundaki 18 filmi indirebiliyor ve tamamen led ışık üzerinden dağıtılıyor.

Teknoloji henüz geliştirme aşamasında ama şirketler bu teknolojiyi kullanabilmek için hızla çalışıyorlar. Hindistan merkezli Velmenni teknoloji ile ilk testleri yapan firma. Testlerde saniyede 224 GB Byte hıza ulaşıldı.

Teknoloji Wi-Fi a göre daha az enerji tüketiyor. Günümüzün teknolojisi olan Wi-Fi sinyalleri duvarları bile aşarken Li-Fi teknolojisi ışık ile çalıştığından sinyaller duvarları aşamıyor. Bu da teknolojinin dezavantajı.

lifi-code

iOS 9.1 ile başlayarak iOS işletim sistemi dosyalarında “LiFiCapability” kodları yer alıyor.Kodları farkeden kişi Twitter kullanıcısı Chase Fromm. Bu kodların var olduğu AppleInsider sitesi tarafından da doğrulandı.

Bu, Apple’ın belki de iPhone 7’den başlayarak gelecekteki iPhone’larda Li-Fİ teknolojisi kullanacağı anlamına geliyor..

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler ?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz