iOS ile Android Arasındaki Savaşın Galibi Kim?

0
459

Bildiğiniz gibi iOS ve Android arasında uzun bir zamandır rekabet var. Peki bu rekabetin şu andaki kazananı kim?

Her zaman güvenirliği ve kararlılığı ile ön plana çıkan iOS için tablo değişti. Kısacası eskisi gibi başarılı gözükmüyor.

Yeni verilere göre, iOS cihazlarda 2016 yılının 2. çeyreğinden beri önemli bir oranda ciddi başarısızlık görülmekte. İlk defa Google’ın işletim sistemi, iOS’un önüne geçmiş durumda ve bu durum Google’ın ve Android kullanıcıların yüzünü güldürmekte.

2016 yılının ilk çeyreğinde Blancco Technology Group tarafından yapılan testlerde iOS cihazlarının %25 oranında bir başarısızlık görülmüştü. Bu oranın düşmesi beklenirken 2016 yılının 2. çeyreğinde bu başarısızlık oranı %58’e kadar yükseldi. Bunların başlıca nedenleri sorun çıkartan uygulamalar, kablosuz ağın (Wi-Fi) iyi olmaması, açılan uygulamaların kapatılmaması ve uygulamaların fazla şarj tüketmesi ilk sıralarda yer alıyor.

State of Mobile Device Performance and Health’in 2016 2. çeyrek raporunda ise iPhone 6’nın %29 başarısız, iPhone 6s’in ise %23 oranında başarısız olduğunu açıkladı. Bu oranlar ise dünya genelindeki büyük bir şirket için kötü bir oran olduğu söylenebilir.

Android’in ise State of Mobile Device Performance and Health’in 1. çeyrek raporunda başarısızlık oranı %44. Sonraki yani 2. çeyrek raporunda ise bu oran %35’e düştü. %35’lik başarısızlık oranı Android için çok iyi bir oran çünkü Android platformundaki bütün cihazları kapsıyor. Verilen rapora göre ise kararlılık olarak Android daha iyi.

iphone_vs_samsung

Sürekli Android ve iOS yenilendiği için başka bir deyişle yeni sürümleri çıktıkça bu sonuçlar zaman zaman değişebilir.

Eylül ayı Android kullanım oranlarını merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Sizce hangi işletim sistemi daha iyi? Siz hangisini tavsiye ediyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz