Yapılan bir araştırmaya göre iOS ve Android arasındaki kazanç farkı oldukça fazla.

Uzun zamandır iOS uygulamalarının Android uygulamalarından daha fazla kazandığı geliştiriciler arasındaki yaygın görüşlerden birisiydi. Ancak bu konuda iki platform arasındaki farkı net olarak ortaya koyabilecek net bir çalışma yapılamamıştı. Ne var ki küresel mobil pazarlama analitik şirketi AppFlayer tarafından yapılan başarılı araştırma bu iki mobil platform arasındaki farkı yeteri derecede gösteriyor. Şirketin IAPs (In-App Spending) raporuna göre iOS uygulamaları Android uygulamalarından yaklaşık 2.5 kat daha fazla kazanıyor. Elbette bu duruma pek şaşırmadık ancak iki platform arasındaki bu denli büyük fark geliştirici kitlesini oldukça etkileyecektir.

İlgili araştırmada şirket 100 milyon mobil uygulama kullanıcısının 1.000 farklı uygulamada yapmış olduğu toplam 300 milyon dolar değerindeki uygulama içi satın almaları inceledi. Araştırma sonucunda ortaya çıkan rapor ise şu şekilde: iOS kullanıcıları uygulama başına 1.08 $ harcama yaparken aynı uygulamaların Android platformundaki uygulama içi satın alma miktarı ise 0.43 $ seviyesinde. Bu da demek oluyor ki iOS kullanıcıları mobil uygulama geliştiricilerine Android kullanıcılarından 2 katından daha fazla kazandırıyor. Dahası iOS kullanıcıları bu harcamaların büyük bir kısmımı ilk etapta, yani uygulamaları cihazlarına yükler yüklemez yapıyor. Android’de ise satın alma süresinin epey uzadığı belirtiliyor.

Yapılan araştırma sonucu ortaya çıkan raporda yer alan diğer bir detay ise kullanıcı başına düşen harcama miktarı. Buna gore iOS kullanıcıları mobil uygulamalarda ortalama 12.77 $ harcama yaparken ortalama bir Android kullanıcısının yapmış olduğu harcama miktarı ise 6.19 $ seviyesinde. Ayrıca iOS kullanıcılarının %7.1’i mobil uygulamalara ayda en az bir kere ödeme yapıyor. Oysa Android kullanıcıları arasınaki bu rakam ise %4.6 seviyesinde.

money-report

Android ve iOS platformları arasındaki farkı oldukça gerçekçi bir şekilde ortaya koyan rapora göre iOS geliştiricilerinin çok daha fazla kazandığı aşikar. Bunun en büyük nededini ise Android’in sunmuş olduğu özgürlüklerin kullanıcıları uygulama özelliklerini kullanabilmek için genellikle yeni alternatiflere başvurmaya itmesi olarak değerlendirebiliriz.

Peki siz bu konudan ne düşünüyorsunuz? Daha önce herhangi bir uygulamada harcama yaptınız mı? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz