iOS 9.3 ile gelen özelliklere detaylı bir bakış!

0
453

Apple - iOS 9.3Apple günün saatine dayalı bir ekran sıcaklık değiştirici, notlar için şifreler, yeni kısayollar ve çok daha fazlası olmak üzere iOS 9.3’ün birçok yeni, kullanışlı ve ilginç özelliklerini tanıttı.

Apple sayı artışı (ör: 9.2’den 9.3’e) olan güncellemelerinde genellikle büyük değişiklikler yapmıyor. Ancak bu sefer durum farklı.

iOS 9.3’ün beta sürümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve tam lansmanından önce bazı şeylerin kesinlikle değiştirimesi gerektiği düşünülürken iOS 9.3 güncellemesi oldukça iyi gibi duruyor. Kullanıcılara ne zaman sunulacağı kesin olarak belli olmasa da Apple kullanıcısı olan herkes beta programına kayıt olabilir ve yeni güncellemeyi indirebilirler. Biraz yeni özelliklerden konuşalım.

Night Shift ile ekran renk sıcaklığını değiştirin!

Apple - Night Shift

Bilgisayarınızda ya da iPhone’unuzda hiç F.lux uygulamasını kullandınız mı? Günün saatine göre ekranın sıcaklığını yani renklerini, parlaklığını otomatik olarak ayarlayan bir uygulama olan F.lux’ın iOS 9.3 sürümündeki hali Night Shift oluyor. Tabi F.lux’ın Apple ile hiçbir bağlantısı olmadığını ve Night Shift’i açıklamak için F.lux programını örnek olarak verdiğimizi belirtelim.

Telefonlar hayatımıza girdi gireli geceleri uyuma sorunları yaşar olduk. Peki siz telefonunuzu kullanmaya başladığınızda uyuma sorunu yaşıyor musunuz? Night Shift, iOS 9.3’teki en büyük özelliklerden birisi. Uygulama, geceleri daha kolay bir şekilde uyumanızı sağlayacağı düşünülen turuncu ışığı artırıp mavi ışığı düşürerek ekranınızın renk sıcaklığını değiştiriyor. Bu özellik otomatik olarak gün batarken çalışıyor. Otomatik olarak çalışmasını istemiyorsanız kendinize göre bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Yani istediğiniz saatte çalıştırabilirsiniz. Bu yeni özelliği Ayarlar -> Ekran ve Parlaklık bölümünde bulabilirsiniz.

Notlarınızı şifreleyerek koruma altına alın!

Apple - Not

Şimdi notlarınızı bir şifre veya Touch ID ile koruma altına alabilirsiniz. Bunu etkinleştirebilmek için Ayarlar -> Notlar -> Şifre Koruması bölümüne gitmeniz yeterli. Orada Notlar’dan bir not açın ve paylaş simgesini seçip “Şifre Korumalı Not” özelliğini seçmeniz gerekmektedir.  Ayrıca Ayarlar’da notları Düzenlenme Tarihi, Oluşturulma Tarihi veya Başlık gibi çeşitli seçeneklere göre sıralayabilirsiniz.

Yeni 3D Touch Kısayolları

Apple - 3D Touch

3D Touch çok sayıda stock Apple uygulamasına eklendi. Bunlardan en önemlileri Ayarlar, Sağlık ve Pusula olduğunu belirtelim. App Store yeni seçenekler eklerken stock uygulamalar yeni bir arama seçeneğine sahip oluyor. Her bir uygulama benzersiz yeni kısayollara sahip. Böylece çok kullanılan özelliklere ulaşmak için uygulamayı açmanız gerekmiyor. Her şey parmaklarınızın ucunda.

Haber (News) kişisel önerileri geliştiriyor ve hareketler ekliyor.

Apple - News

Bu güncellemede Haber küçük eklemelere sahip oluyor. Mesela Apple’ın beğeneceğinizi düşüneceği daha iyi haberler önerme anlamına gelen hikaye küratörlüğü, yeni yatay okuma modu ve hikayeleri kaydetmek, paylaşmak, beğenmek veya beğenmekten vazgeçmek için yeni kaydırma hareketleri ve buna ek olarak bu hareketleri kanallar için engelleyebilirsiniz.

Live Photos’un normal sürümlerini kaydedebilirsiniz!

Apple - Live Photos

iOS 9.3, şimdi Fotoğraflar uygulamasında bir fotoğrafı kolay bir şekilde çoğaltmanızı sağlıyor. Bu sayede canlı fotoğrafları paylaşabileceğiniz normal fotoğraflara dönüştürebilirsiniz. Canlı bir fotoğraf seçin, paylaş simgesine dokunun ve sonra Çoğalt seçeneğini seçin. Buradan normalleştirmek için Fotoğraf olarak çoğalt seçeneğini seçin.

Wi-Fi Assist veri kullanımını gösteriyor!

Apple - WiFİ Assist

Wi-Fi Assist özelliği iOS 9.3’te küçük bir güncellemeye sahip oluyor.  Bu yeni özellik kablosuz ağ bağlantınız zayıf olduğunda otomatik olarak mobil veri bağlantısına geçiyor ve size veri kullanımını gösteriyor.

iOS 9.3 ile gelen özellikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz