iOS 9.3 ile Gelen Özellikler

1
321

apple-ios-9-siri-update

Dün çıkan iOS 9.3 beta, birden çok yenilik içeriyor. Gelin bu yeniliklere göz atalım.

Night Mode! 

Evet sonunda bir gece modumuza kavuştuk. iOS cihazında ki saati ve lokasyonu baz alarak otomatik olarak devreye girecek olan gece modu, artık uykularımızı kaçırmayacak ve çok daha rahat bir kullanım sunacak. Gece modu olmadan kullanımlarda, parlak mavi ışık ile isimlendirilen ve uykumuzu kaçıran, uyku düzensizliği yaratan bu ışık modu sonunda Night Mode ile geride kalacak. Tabiki, otomatik olarak yine sabahleyin gece modu otomatik kapanacak ve gözlerimizi yormadan cihazlarımızı kullanabileceğiz.

Notlar, Haberler ve Sağlık Uygulamasında ki Gelişmeler

Üç uygulamada da hatırı sayılır gelişme oldu diyebiliriz. Özellikle Notlar uygulamasında artık Touch ID kullanarak giriş yapabiliriz. Artık Touch ID ile notlarımızı, kişisel verilerimizi daha güçlü bir şekilde koruyabileceğiz ve Touch ID ile parola yaratabileceğiz. Ayrıca sıralama seçeneklerine de alternatifler ve düzeltmelerde geldi.

Haberler uygulamasında ise daha çok kişiye yönelik gelişmeler var. Öncelikle sizin İçin olarak geçen kısıma yönelik gelişmeler olmuş ve artık çok daha iyi sonuçlar görebileceksiniz. Artık bu kısım favorileriniz, editörün seçimini de baz alarak size daha iyi önerilerde bulunacak. Okuduğunuz haberde bir video var ise, artık videonun bulunduğu yere yönlendirilmeyeceksiniz, direkt olarak akıştan izleyebileceksiniz (Facebook gibi). Yenilikleri kontrol ederken artık yeni haberler çok daha hızlı yükleniyor.

Sıra geldi sağlık uygulamasına.  Artık olduğundan çok çok daha kolay bir şekilde üçüncü parti uygulamalar sağlık uygulamanızdan verilerinizi çekebilecekler. Kategoriler için yepyeni bir kaydırma menüsü eklendi ve kendi yönetim panelinize eklemek ise kolaylaştırıldı. Sağlık uygulaması artık Apple Watch’tan aldığı verileri de gösteriyor, bunlara hareketleriniz, egzersizleriniz ve hatta hedefleriniz de dahil.

CarPlay 

Son olarak gelelim CarPlay uygulamasına. Genel olarak müzik kısmında gelişmeler olan CarPlay artık Yeni ve Sizin İçin olan kategorilerde şarkılar, şarkıcılar ve albümler olarak seçme şansı sunuyor. Diğer bir gelişme ise Yakınınızda kısmında ise Apple Map ile benzincileri, park alanlarını, lokantaları ve çok daha fazlasını bulmanıza imkan sağlanmış. Bir nevi navigasyon olmuş diyebiliriz. CarPlay çok daha akıllı ve işe yarar bir hale geldiğini söyleyebiliriz.

apple

Uzun lafın kısası; iOS 9.3 kullanıcıları bayağı bir memnun edecek gibi. Ve bu güncellemeden de anladığımız kadarıyla yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır deniyor. Haydi hayırlısı 🙂

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz