iOS 12’nin Bilmediğiniz Özellikleri!

0
231
Apple iOS 12 Özellikler

Apple’ın WWDC 2018 etkinliğide tanıttığı ve ardından kullanıcılara sunduğu yeni iOS 12’nin özelliklerini bir araya getirdik!

Apple bu 12. sürümde yeni özellikler yerine iOS 11 kullanıcılarının geri bildirimlerine dayanarak kararlılık geliştirmeleri üzerinde çalıştı. Buradan 2019 yılında yayınlanacak olan iOS 13’te yeniden tasarlanan ana sayfa ekranı, yan yana uygulamalar, yeni Apple Pencil özellikleri, e-posta’larda sessize alma, daha iyi bir CarPlay uygulaması ve yeniden gözden geçirilen Fotoğraflar uygulaması gibi büyük güncellemelerle karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

Bu konuda ilk başta ARKit ve Siri özelliklerinden bahsettik. Her gün yeni özelliklerden bahsedeceğimizden takip etmenizde fayda var.

Yeni iOS 12 Özellikleri

1. Nesnelerin Boyutlarını Ölçebilirsiniz

Apple’ın yeni ARKit 2.0’ı sayesinde, iPhone’unuzdaki kamerayı kullanarak masalar ve sandalyeler gibi nesneleri ölçebilirsiniz. Yeni dahili “Ölçüm” uygulamasıyla, artırılmış gerçeklik kullanarak kameranızla bir 3B nesnenin boyutlarını elde edebilirsiniz. Şu anda tamamen doğru sonuca ulaşamasanız da önümüzdeki güncellemelerde daha iyi sonuçlar elde edebileceğimizi düşünüyoruz.

Ölçüm Uygulaması

2. ARKit 2.0, Çok Oyunculu Artırılmış Gerçeklik Oyunları Desteği Sunuyor

Artırılmış Gerçeklik dünyası ile ilgileniyorsanız, bu en sevdiğiniz özellik olabilir. Artırılmış Gerçeklik oyunlarıyla ilgili kullanıcılar tarafından paylaşılan deneyimler ARKit 2.0’a eklendi ve böylece geliştiriciler diğer oyuncularla birlikte oynayabileceğiniz oyunlar geliştirebilecekler.

Bildiğiniz gibi oyunlar akıllı telefon kullanıcılarının gözdesi. Dolayısıyla bunların başarılı olmaları için de çoklu oyuncu desteği bir zorunluluk hale geldi. Bunun bir de Artırılmış Gerçeklik ile birleştiğini düşünün. Ne kadar güzel olur değil mi? Şu anda App Store’da çok sayıda Artırılmış Gerçeklik oyunları olmasa da, bu özellikle beraber App Store’a Artırılmış Gerçeklik üzerine oyunlar eklenecektir.

 3. ARKit 2.0, 3B Nesne Algılama Özelliğine Sahip

ARKit 2.0’daki bir başka geliştirme ise bir önceki sürümüne göre 3B nesneleri kamera objektifi üzerinden algılayabilmesidir. Kullandığınız AR uygulaması, bir kanepe gibi tam olarak hangi nesnenin olduğunu ve cihaz modelinize göre nasıl yönlendirildiğini size gösterecektir. Ayrıca, 3B nesneler belirli deneyimleri tetiklemek için de kullanılabilir. Örneğin, bir AR uygulaması DVD veya Blu-ray’a dikkat çekebilir, filmi algıladığı anda filme ait bir fragman gösterebilir ya da bir film kitaptan esinlenerek çekildiyse esinlendiği kitaba yönlendirebilir.

4. ARKit 2.0 Geliştirilmiş Yüz Takibi Özelliğine Sahip

Bu ne anlama geliyor diye sorabilirsiniz. FaceTime, Mesajlar, Snapchat gibi AR uygulamaları kullanırken uygulayacağınız filtreler daha kusursuz bir görünüm için yüzünüzle daha iyi çalışacaktır. ARKit, iOS 12 sürümünde göz takibini destekliyor. Böylece nereye baktığınızı ve hatta dilinizi ve göz kırpmalarınızı daha kesin bir şekilde algılar.

5. ARKit 2.0 Birbirini Takip Eden Deneyimler Yaşamanızı Sağlıyor

Bu özelliğin, çoklu oyuncu desteği kadar heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz. ARKit 2.0’daki bu özellik, geliştiricilerin çok oyunculu yeteneklerin yanı sıra, paylaşımlı deneyimleri farklı bir şekilde kullanmalarını sağlar. Örneğin, bir AR uygulaması kullanarak belirli bir konuma bir not bıraktınız diyelim. Daha sonra başka bir kullanıcı o notu aynı konumda görebilecek. Apple ayrıca daha fazla örnek olarak “sanal bir Paskalya yumurtası avı veya bir AR sanat sergisi oluşturmak” için kullanılabileceğini belirtiyor.

6. ARKit 2.0’de Sanal Nesneler Daha Gerçekçi

Önceden favori AR uygulamanızın ekranında gözüken sanal nesneler, kameranızın gösterdiği noktanın önemi olmadan aynı şekilde gösteriliyordu. Şimdi iOS 12’de ARKit 2.0 yansıma da ekliyor. Yani sanal nesneler, gerektiğinde mevcut ortamınıza bağlı olarak, gerçek hayattaki bir nesne gibi yansımaları gösterir.

7. AR İçeriği “Hızlı Bakış” ile Önizleyebilirsiniz

ARKit 2.0, geliştiricilerin mobil cihazlar için optimize edilmiş sanal içerik oluşturmasına olanak sağlayan yeni bir dosya formatı olan USDZ’yi beraberinde getiriyor ve bu format Apple’ın ekosisteminde de destekleniyor. Bu, AR içeriğini ve animasyonlarını hızlı bir şekilde görüntülemek için Mail, Mesajlar ve Safari gibi uygulamalarda “Hızlı Bakış” yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Artırılmış Gerçeklik Hızlı Bakış

8. Siri Size Kestirmeler (Kısayollar) Öneriyor

Siri, hem kilit ekranında hem de Arama bölümünde uygulamalar için kestirme işlemler önermekte. Çeşitli örnekler verecek olursak, bir toplantıya geç kaldığınızda, Siri diğer katılımcıları birazcık gecikebileceğinize dair mesaj göndermenizi önerebilir. Önemli bir çağrıya cevap veremediğinizde, Siri tekrar aramanızı önerebilir. Arama bölmesine “Fotoğraflar” yazdığınızda, “Son Fotoğrafları Görüntüle” ve “Fotoğrafları Görüntüle” gibi önerilerle karşılaşabilirsiniz.

Siri ve Arama Kestirmeler

Ancak bu özellik iPhone 5S, 6 ve 6 Plus modellerinde yer almamaktadır.

9. Siri için Çeşitli Kestirmeleri Seçebilirsiniz

“Siri ve Arama” ayarlarına giderek mevcut kullanımınıza bağlı olarak önerilen kestirmelerden seçim yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz önerilerle aynı olmasa da kullanışlı olabilecek kestirmeler mevcut. Bir tane eklediğinizde, Siri’yle kullanabileceğiniz yeni bir ifade yazabilirsiniz.

10. Kendi Siri Kestirmelerinizi Oluşturabilirsiniz

Yeni “Shortcuts” uygulaması ile kendi Siri kestirmelerinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, atanan bir Siri komutuyla favori sakinleştirme uygulamanız ile meditasyona hızlıca başlayabilirsiniz.

11. Workflow Uygulaması Artık Kestirmeler Uygulaması

Komut uygulaması Workflow’u daha önce cihazınıza yüklediyseniz Apple bu uygulamayı satın aldığından iOS 12 ile birlikte cihazınızda otomatik olarak Kestirmeler uygulamasına dönüştürülecek ve tüm komutlarınız aktarılacaktır.

Workflow’u hiç kullanmadıysanız App Store’dan yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, cihazınızdaki birçok görevi otomatik hale getirmek için komutlar oluşturabilirsiniz. Evet, Siri komutları ekleme seçeneğini yukarıda belirtmiştik. Ancak bunu Siri olmadan da kullanabilirsiniz.

‎Shortcuts
‎Shortcuts
Developer: Apple
Price: Free

12. Üçüncü Parti Uygulamalardan Siri Kestirmeleri Oluşturabilirsiniz

Eklenen destekle beraber bir üçüncü parti uygulama içerisinden de Siri kestirmeleri oluşturabilirsiniz. Örneğin Siri’yi kullanarak Tile Bluetooth takip cihazı ile kayıp anahtarlarınızı veya sırt çantanızı bulabilirsiniz. Tile uygulaması içerisinden “Siri” kestirmesi için “Anahtarımı bul” komutunu kaydedebilirsiniz.

13. Siri İrlanda ve Güney Afrika Aksanına Sahip

Siri artık Amerika, Avustralya ve İngiliz aksanlarının yanı sıra İrlanda ve Güney Afrika aksanlarını her iki cinsiyet için de seslendirebiliyor.

14. Siri 40’tan Fazla Dili Çevirebilir

Apple’a göre Siri şimdi 40’tan fazla dili çevirebiliyor. Ancak şu anda Türkçenin desteklenmediğini belirtelim.

15. Siri iCloud Anahtar Zinciri Parolalarınızı Gösterebilir

Otomatik doldurma özelliği ile kullanmayıp bir parolayı görmeniz gerektiğinde, iCloud Anahtar Zinciri’nizi bulmak için Ayarlar uygulamasına gitmeniz gerekiyordu. Ancak iOS 12’de bunu Apple kolaylaştırdı. Siri’ye “Parolalarımı Göster” veya “Netflix hesabı parolamı göster” demeniz yeterli.

16. Siri Diğer Apple Cihazlarınızı Bulmanıza Yardım Edebilir

Birden fazla Apple cihazınız varsa, Siri’yi kullanarak iPhone’umu Bul ile bu cihazların ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Siri’ye iPad’imde alarm çal” demeniz yeterli. Ayrıca bunu Apple Watch ile de yapabilirsiniz.

17. Siri Şimdi Daha Akıllı

Siri’nin daha önce spor, ünlüler, yiyecek ve beslenme ile ilgili bazı sorulara cevap verebildiğini zaten biliyoruz. Apple, Siri’nin bu alanlardaki bilgisini büyük ölçüde genişletti. Örneğin Siri, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı veritabanındaki bilgilere erişebilir, böylece “X ürününde ne kadar kafein var” ve “X ürününde ne kadar kalori var” gibi sorular sorabilirsiniz. Hatta sağlıklık bir şey olup olmadığını da sorabilirsiniz ve Siri size doğru bir cevap vermek için elinden gelenin en iyisini yapacaktır.

18. Siri Daha Belirli Fotoğraflarınızı Bulmanıza Yardımcı Olabilir

Daha önce, Siri’den belirli bir şeyin fotoğrafını bulmasını istediğinizde, sonuçları göstermek için elinden gelenin en iyisini yapıyordu. Şimdi bu görevi her zamankinden daha iyi yerine getiriyor. Siri’ye belirli bir kişinin, yerin, etkinliğin, tarihin veya konunun fotoğrafını bulmasını söyleyebilir ve bunun sonucunda ise Siri, Fotoğraflar uygulamasını açıp filtreli bir şekilde sonuçları gösterebilir. Yine sonuçlarda Fotoğraflar, Anılar ve Kategoriler’de mevcut herhangi bir görüntü göreceksiniz.

19. Düşük Güç Modu’nda “Hey Siri” Özelliğini Kullanabilirsiniz

iOS 11 ve önceki sürümlerde Düşük Güç Modu’nda “Hey Siri” söylediğinizde herhangi bir yanıt alamazdınız. Şimdi, Düşük Güç Modu’nu açtığınız zaman Siri’yi kullanabilmeniz mümkün. Pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için tüm gün boyunca Düşük Güç Modu’nuz açık olsa bile, hala “Hey Siri” yi kullanmak istersiniz değil mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz