iOS 11’in Acil SOS Özelliği Touch ID’yi Geçici Olarak Devre Dışı Bırakıyor!

0
606
Apple Acil SOS

Şu an beta aşamasında olan iOS 11’in Acil SOS özelliği Touch ID’yi devre dışı bırakıyor ve cihaz kilidinizi açmak için parolanızı istiyor.

iOS 11’de Apple, kullanıcılara ihtiyaç duyulduğunda hızlı ve kolay bir şekilde acil servis hizmetlerini çağırmak için tasarlanmış bir “Acil SOS” özelliğini ekledi. Acil SOS özelliğinin ikinci bir yararı da var. Touch ID’yi hızlı ve farklı bir şekilde devre dışı bırakmanızı sağlıyor.

iOS 11 ile gelen yeni özellikler için “iOS 11’in En Havalı Özellikleri” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Acil SOS özelliği, bir iPhone’un uyku/uyandırma tuşuna beş defa arka arkaya basarak etkinleştirilir. Gerekli sayı kadar basıldığında iPhone’u kapatmak, Tıbbi Kimliğinizi (doldurulması halinde) getirmek ve acil servis hizmetlerini aramak için düğmeler sunan bir ekran görüntülenir. Amerika Birleşik Devletleri’nde otomatik olarak 911’i aramanızı sağlayan bu özellik, ülkemizde otomatik olarak 112’yi aramanızı sağlamaktadır.

Bu seçeneklerin yanı sıra bir “vazgeç” düğmesi de bulunmaktadır. Uyku/uyandırma tuşuna beş defa arka arkaya basarsanız ve sonrasında vazgeç düğmesine dokunursanız, Touch ID’yi devre dışı bırakır ve yeniden etkinleştirilmesi için parola gerektirir. Ayrıca bir acil durum araması yaptığınızda yine Touch ID’nin devre dışı bırakıldığını belirtelim.

Soygun veya tutuklama gibi durumlarda birinin zorla parmak izi ile bir telefonun kilidinin açılması için zorlanabileceğinden kullanışlı bir özellik olduğunu söyleyebilir miyiz? Kolluk kuvvetlerine yardımcı olmanız gerekmektedir. Ancak diğer durumlarda (soygun gibi) bu özelliğin kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Touch ID bu şekilde devre dışı bırakıldığında cihaz kilidinin parola olmadan bir parmak ile açılmasının hiçbir yolu yoktur.

Apple’ın Acil SOS özelliği, iOS 11’i çalıştıran tüm iPhone’larda kullanıma sunulacak. Touch ID’yi devre dışı bırakmanın yanı sıra, acil servis hizmetlerini çağırmak ve bir kaza meydana geldiğinde acil durum kişilerinizi uyarmak için de bu özellik kullanılabilir.

iOS 11 şu an geliştiricilere ve genel beta test kullanıcılarına açık ve eylül ayında yeni iPhone’larla birlikte son haliyle yayınlanacaktır.

Acil SOS özelliği hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz