iOS 11 Önizlemesi: Denetim Merkezi, 3D Touch ile Daha Fazla Özelleştirilebilir!

0
386

Apple, iPhone, iPad ve iPod touch için mobil işletim sisteminin bir sonraki ana sürümü iOS 11’i tanıttı. Yeni sürümde Denetim Merkezi daha da özelleştirilebilir hale geliyor!

Denetim Merkezi Yeniden Tasarlandı!

Bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan yazılım güncellemesi, bir sayfaya sığan ve 3D Touch sayesinde çok daha fazla özelleştirilebilen tamamen yeniden tasarlanmış Denetim Merkezi’ni içeriyor.

                                        Sol taraftaki varsayılan görünüm, sağ taraftaki ek kontrollerle görünüm

Örneğin, Müzik bölmesine sert bir şekilde bastığınızda, ses, yürütme ve diğer denetimleri olan daha büyük bir bölme açılıyor. Benzer şekilde, Uçak Modu, Wi-Fi, Bluetooth ve Hücresel Veri seçeneklerinin yer aldığı bölmeye sertçe bastığınızda, AirDrop ve Kişisel Kablosuz Erişim Alanı değiştirme ayarı ile daha geniş bir bölme açılıyor.

                                  3D Touch ile sert basılarak daha ayrıntılı kontroller ortaya çıkar

Denetim Merkezi’ne Kendi Seçeneklerinizi Ekleyebilirsiniz!

Kullanıcılar iOS 11’de ek kontroller ekleyebilir, bunları düzenleyebilir ve Ayarlar uygulaması aracılığıyla Denetim Merkezi’nde görünmesi için geçiş yapabilir. Bununla birlikte, bazı denetimler varsayılandır ve gizlenemez: Sistem bölmesi, müzik, yönlendirme kilidi, parlaklık, ses düzeyi, Rahatsız Etmeyin ve AirPlay Yansıtma.

Ayarlar’da, kullanıcılar Denetim Merkezi’nde görünmesi için ek denetimler ekleyebilir ve organize edebilirler.

Ayarlar’dan eklenip düzenlenebilecek denetimler: Erişilebilirlik Kısayolları, Alarm, Apple TV Remote, Hesap Makinesi, Kamera, Sürüş Esnasında Rahatsız Etme, Güdümlü Erişim, Home, Düşük Güç Modu, Büyüteç, Notlar, Ekran Kaydetme, Kronometre, Metin Boyutu, Sayaç, Sesli Notlar, Wallet

Denetim Merkezi hala gerçekten kişiselleştirilebilir sürükleyip bırakma düzeninden yoksun ancak tek sayfalık bir tasarımın geri dönüşü ve bazı kişiselleştirilebilirlik geliştirmeleri memnuniyetle karşılanmaktadır. Düşük Güç Modu ve Erişilebilirlik Kısayolları gibi ek denetimler ekleme özelliği birçok kullanıcı tarafından da takdir edilecektir.

İlk iOS 11 beta sürümü, kayıtlı Apple geliştiricileri için yayınlandı. Genel beta, Haziran ayının sonlarında Apple Beta Yazılım Programı aracılığıyla kullanıma sunulacak. Yazılım güncellemesi Eylül ayında resmi olarak yayınlanacaktır.

iOS 11’deki Denetim Merkezi hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz