iOS 10.3 Yayınlandı

0
267

Apple’ın uzun süre önce beta sürümünü yayınladığı işletim sistemi güncellemesi iOS 10.3 bugün yayınlandı. İşte iOS 10.3’ün tüm güncellemeleri ve detayları!

Apple geçtiğimiz aydan beri beta aşamasında dağıttığı iOS 10.3 güncellemesini nihayet yayınladı. Güncellemeyi yapmadan önce iCloud ve iTunes ile yedekleme yapmanızı öneriyoruz. Cihazınızı iOS 10.3 sürümüne güncellemek için Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme menüsüne ulaşıp gerekli adımları uygulayabilirsiniz. Peki iOS 10.3 güncellemesi ile beraber bizleri hangi yenilikler bekliyor? Gelin bunlara bir göz atalım.

iOS 10.3 Özellikleri

 

AirPods’umu Bul

AirPods sahiplerinin kaybolan bir kulaklığı bulmalarına yardımcı olmak için iPhone’a eklenen “Find My AirPods”,  yeni eklenen en iyi özellikler arasında bulunuyor. Bu özellik kaybolan kulaklığınıza yaklaştıkça uyarı sesi veriyor. Ayrıca AirPods, bir iOS cihazına Bluetooth üzerinden bağlandığında bilinen son konumunu kaydedebiliyor.

Yeni Dosya Sistemi

iOS 10.3, bir iOS cihazına güncellendiğinde yüklenecek olan yeni bir Apple Dosya Sistemi (APFS) sunacak. APFS flaş / SSD depolama için optimize edilmiş ve şifreleme için geliştirilmiş destek içeriyor. Diğer özellikleri arasında; bir dosya sisteminin durumunu dondurmak için anlık görüntüler, alan paylaşımı ve daha iyi alan verimliliğine olanak sağlıyor. Güncelleme yeni bir dosya sistemi kurduğu için iOS 10.3 sürümüne güncellemeden önce bir yedekleme yapmanızı öneriyoruz.

Hızlı Uygulama Animasyonları

Yeni sürüm ile beraber uygulama geçiş animasyonları kullanıcı deneymini artırmak adına daha hızlı ve akıcı olarak düzenlenmiş. Ayrıca uygulama önizlemelerinin de kenarları oval hale getirilerek şık bir görünüm kazandırılmış.

Uygulama Uyumluluğu

Bu sürümde kullanılan birçok uygulama önümüzdeki iOS sürümleriyle birlikte kullanılabilir olmayacak. Bu yüzden Apple, Ayarlar bölümüne “Uygulama Uyumluluğu” adlı bir bölümü yerleştirmiş bulunuyor. Bu kısımdan cihazınızda yer alıp gelecek iOS sürümlerinde kullanılamayacak olan uygulamaları görebilirsiniz.

Geliştirilmiş iCloud Saklama Alanı Görüntüleme

Yeni güncelleme ile beraber Ayarlar menüsünün üst kısmına eklenen “Apple Kimliği” menüsü sayesinde iCloud saklama alanını daha ayrıntılı ve net bir şekilde görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bu menüde yer alan iCloud bölümüne girmek.

Apple Kimliği

Yeni sürümle birlikte Ayarlar menüsü de değişiyor. Üst kısıma eklenen Apple kimliği, iCloud, iTunes ve App Store adınızı ve soyadınızı da kapsayacak şekilde fotoğrafınızla beraber yer alıyor.

SiriKit

Üçüncü parti uygulamalarının erişimi ile beraber Siri’ye ödemeleri kontrol etme  ve kullanıcının gelecekteki seyahatlerini planlama gibi yeni özellikler sunuldu.

CarPlay 

Ev şarj istasyonlarının bulunduğu yeri gösteren ve en son kullanılan uygulamaları yeniden başlatan kısayollar ile güncellendi.

Haritalar

Hava durumu 3D Touch desteğine kavuştu. Böylelikle bunduğunuz konuma göre hava durumunu ve diğer bilgileri daha ayrıntılı önizleyebilirsiniz.

iPad Klavyesi

iOS 10.3’te 9.7 inç ve daha küçük bir iPad’de kullanılabilen, tek elle kayan, gizli bir iPad klavye düzeni ayarı var. Bir geliştirici tarafından keşfedilen özelliğin kullanılabilirliği henüz test edilmedi.

iOS 10.3 güncellemesi ile beraber gelen yenilikleri nasıl buldunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz