İnternette Adil Kullanım Kotası’nın Kaldırılması Hakkında Görüşlerinizi BTK’ya Bildirebilirsiniz!

0
461

Belirli bir indirme kotasının aşılması sonrası hızın düşürülmesi şeklinde tanımlanan AKK yani Adil Kullanım Kotası hakkında görüşlerinizi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirerek uygulamayı şekillendirebilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda AKK’nin kaldırılacağı konusunda taslak çalışmaların BTK tarafından hazırlanmaya başlandığını belirtmiştik.

BTK, Adil Kullanım Kotası uygulamasını kaldırırken bireysel ve kurumsal internet kullanıcılarının görüşlerini de almak istiyor. Bu konuda kamuoyundan görüşlerini belirtmesini istiyor.

Öncelikle buradan, konu ile ilgili hazırlanmış taslağı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Ardından konuyla ilgili değişmesini istediğiniz maddeleri BTK’ya gönderebilirsiniz.

Görüşlerinizi belirtebileceğiniz forma aşağıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kamuoyu-Gorusu/Adil-Kullanim-Noktasi

Tekno Bölge olarak genişbant internet ağlarındaki Adil Kullanım Kotası / Adil Kullanım Noktası uygulamalarına karşı olmamızın birkaç sebebini aşağıya yazdık, görüşlerinizi bildirirken bunları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Tabii ki bunlar yazarlarımızın kişisel görüşleri.

  • Ayın başında tüm kullanıcılara sınırsız hız sunabilen bir alt yapının ayın sonunda da sunabileceği düşünülerek aylık olarak adil kullanım kısıtlamasına gidilmesinin mantıksız olması ve bu konuda “alt yapı yetersizliğinin” bir mazaret olamayacağı.
  • Günümüzde ülkemizin bir çok bölgesinde (hatta şehir merkezlerinde bile) 8 megabit hızları bile görmekte hala zorlanıyor olmamız ve buna rağmen hala hız düşümüne gidilmesinin şirketlerin ülke alt yapısına yatırım yapmakta isteksiz olduğunu göstermesi.
  • 100 mbps hızların bile 3 mbps sınırına düşürülmesinin komik olması. AKK’nin hemen kaldırılması mümkün olmasa bile düşürülen hızın en kısa sürede makül seviyelere (örneğin bağlantı hızının yarısı gibi) çekilmesi.
  • Reklamlarda AKK’li paketlerin “Sınırsız”, “Limitsiz” müthiş paketler olarak gösterilmesi ve internet hızının reklamlarda “jet hızında uçuyor” olup gerçek hayatta “emekliyor” olması.
  • AKK uygulamasının çıktığı tarihten günümüze insanların ihtiyaçların ve internet kullanım alışkanlıklarının ciddi olarak değişmesi. Örneğin çok hızlı yüksek kalitede içerik üretebiliyoruz ama bunu paylaşmak saatler alıyor.  Cloud platformlar, oyunlar, canlı yayınlar, 4K streaming hizmetleri, müzik dinleme servisleri, sosyal medya içeriklerinin yükü gittikçe artıyor.
  • Ülkemizin teknoloji ve içerik üretmek için daha hızlı internet hızlarına (hem indirme hem de yükleme) gereksinim duyması.
  • Evde internete bağlı cihaz sayısının oldukça artması. (Smart TV, tablet, cep telefonu, bilgisayar vs.) ve bunları kullanan kişilerin de artması. (Ev halkının büyük çoğunluğunun bireysel olarak kullandığı akıllı telefon/tablet sahibi olmaya başlaması)

AYRICA:

  • İnternet bağlantısı yapılırken internet servis sağlayıcılarının kullanıcılara verebileceği ortalama, en yüksek ve en düşük hızları abonelik sırasında açıkça belirtmesi ve bununla birlikte (gerekirse mahalle bazında) internet sitelerinde yayınlama zorunluluğu getirilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz