İlk Defa 5G’yi Görecek Ülke Belli Oldu!

0
271

Dünya üzerinde mobil ağlar üzerinde çalışmalar giderek artarken, bizi en sevindiren ise 5G oluyor. Peki bu teknolojiyi ilk deneyecek ülkenin hangisi olduğunu merak ediyor musunuz?

İtalya’nın dağlarında bulunan San Marino Cumhuriyeti, 2018 yılından itibaren 5G’ye erişimin başlamasıyla 5G teknolojisi ile internete ulaşabilen ilk ülkelerden olacak. Testleri yapan şirket Telecom İtalia olacak.

Şu anlık sadece 30 bin nüfusu olan San Marino Avrupa’nın mikro ülkelerinden olma özelliği taşıyor, belki de bu yüzden tercih edilmiş olabilir. Ya da ülke sadece 61 kilometrekare onun için de olabilir. ?

Normalde 4.5G ile aktarılabilen en yüksek veri 1.000mbps. Ancak 5G ile bu rakam 10.000’lere kadar tırmanabilecek. Böylece her işimizi daha kolay halledip filmleri, müzikler ve yüksek boyutlarda ki dosyalarımızı daha hızlı indirebileceğiz.

Ayrıca Telecom Italia sadece San Marino üzerinde durmuyor. Şu anda halihazırda Milano ve Turin üzerinde de 5G denemeleri devam etmekte.

5G yatırımlarını en çok arttıran ülkelerden bazıları Amerika, Güney Kore ve Çin. Bakalım bu ülkelerden hangisi tam anlamı ile 5G’yi aktif ve sürekli şekilde kullanacak?

Sizce Türkiye, 4.5G sayesinde 5G teknolojisine daha mı hazırlıklı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz