HP Dizüstü Bilgisayarınız Tüm Klavye Hareketlerinizi Kaydediyor Olabilir!

0
477

Bir HP dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz varsa tüm klavye hareketlerinizi kaydedip sabit diskinizde saklıyor olabilir! 

HP Dizüstü Bilgisayarlar ve Tabletler Risk Altında! 

Güvenlik araştırmacılarının hazırladığı bir rapora göre, bir keylogger yazılımının yanlışlıkla birkaç HP aygıtına kurulmuş olması ve hala bu aygıtlarda yer alması bunun nedeni olarak gösteriliyor.

Tuş vuruşlarını günlüklemek, genellikle birisinin klavyede yazdığı her şeyin kaydedildiği çok kötü bir davranıştır. Keylogger donanım veya yazılım tabanlı olabilir ve algılanması zordur. Bu yüzden bir keylogger yazılımının birçok HP aygıtında kurulmuş olduğunu keşfetmek gerçekten huzursuz verici bir durum.

Bütün Klavye Hareketlerinizi Kaydetmek

İsviçreli güvenlik şirketi Modzero’ya göre, popüler dizüstü bilgisayarlar ve tabletler de dahil olmak üzere bir dizi farklı HP cihazı üzerinde bir keylogger yüklü. Keylogger yazılımının, 2015 yılı sonunda Conexant tarafından yayınlanan bir ses sürücüsü güncellemesi vasıtasıyla bu cihazlara yüklendiği iddia edildi.

Sürücü güncellemesi, bir kullanıcının özel tuşlara bastığında sürücünün yanıt vermesine izin veren bir yürütülebilir dosya tanıtıyordu. Çalıştırılabilir dosya, her bir tuş vuruşunu kaydedip bunları sabit diskinizde bir günlük dosyasına düz metin halinde saklıyor.

İyi haber geliyor: Bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda bu günlük dosyası siliniyor. Kötü haber şu: a) Dosya her zaman orada b) Veriler yedeklerde korunabiliyor c) Uygun eğitimi ve araçları olan biri, verileri silindikten sonra uzun bir süre sonra geri yükleyebiliyor.

Eğer bir HP dizüstü bilgisayar sahibi iseniz, üzerinde bir MicTray.exe veya MicTray64.exe yüklü olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Varsa Modzero, dosyayı silmenizi veya daha fazla tuş vuruşu kaydetmeyi durdurması için dosyayı yeniden adlandırmanızı öneriyor. Ne yazık ki bu aynı zamanda özel tuşların işlevselliğini de durduracaktır.

HP, Bu Sorunu Düzelteceğinin Sözünü Verdi!

HP, bu sorunun farkında ve mümkün olan en kısa sürede düzelteceğinin sözünü verdi. Bununla birlikte bu durum, sabit diskinde klavye hareketlerine ait günlük dosyası olarak herkese kusursuz bir rahatlık sağlayacak. Bunun yanı sıra Conexant şirketinin bu konu hakkında henüz bir açıklama yapmadığını belirtelim.

HP bilgisayarlardaki bu sorun hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz